Pereiti į pagrindinį turinį

Kas mokės pensijas senstančiai visuomenei?

2024-05-21 07:00

Vienas svarbiausių šiandienos iššūkių Lietuvai yra demografinė situacija. Pastaraisiais metais Lietuva susiduria su gimstamumo mažėjimu ir senėjančia visuomene. Tai turi įtakos ne tik socialinei apsaugai, bet ir visai šalies ekonomikai.

Gintautas Labanauskas
Gintautas Labanauskas / Vilmanto Raupelio nuotr.

Vyriausybei laikas nebeimituoti pastangų siekant skatinti gimstamumą, palaikant jaunas šeimas ir užtikrinant joms geresnes gyvenimo sąlygas, bet daryti tai realiai.

Kita problemos dedamoji yra emigracija. Daug jaunų ir kvalifikuotų žmonių išvyksta iš Lietuvos ieškodami geresnių karjeros galimybių užsienyje. Tai, be abejonės, šalyje kelia ne tik ekonominių, bet ir socialinių problemų. Aišku, yra ir darbo imigrantų, deja, žemos darbinės kvalifikacijos dominantės.

Vyriausybė visose žiniasklaidos priemonėse trimituoja apie tai, kaip stengiasi sukurti palankias sąlygas verslui ir užsienio investicijoms, siekdama sukurti darbo vietų ir sustabdyti emigracijos srautus, tačiau realiame gyvenime matome nuolat didėjančią biurokratinę naštą verslui ir naktinių mokesčių reformų padarinius šalies ekonomikai.

Nuo 1992 m., kai gyventojų skaičius Lietuvoje pasiekė maksimumą (3 706 299), iki 2023 m. birželio 1 d. gyventojų Lietuvoje sumažėjo 22,74 proc., arba 842 938 gyventojais.

Manau, tokia statistika yra raudona mirksinti pavojaus lemputė valstybei ir laikas jai skirti daugiau dėmesio. Tai bent jau turėtų padaryti būsimos vyriausybės.