Kaip išsigelbėti nuo taršos

Ar daug atrastume lietuvių, kurie bent vieno savaitgalio vasarą nebūtų praleidę prie Baltijos jūros, gulėdami ant jūros bangų skalaujamo smėlėto kranto? Tikriausiai ne. Tačiau lažinuosi, kad tik keletas iš apgulančių pajūrį ir besimėgaujančių gaiviu jūros vandeniu poilsiautojų pagalvoja apie tai, iš kur tas vanduo atsiranda.

Baltijos jūros baseino plotas yra 1 mln. 739 tūkst. kv. km, o tai yra daugiau kaip 26 Lietuvos! Šiame regione gyvena apie 84 mln. žmonių. Kiekviena įtekanti upė neša į Baltiją drenažinius vandenis su trąšomis ir pesticidais, nelegaliai išleidžiamas nevalytas nuotekas,  miestų ir įmonių nuotekų valymo įrenginiuose išvalytą vandenį, lietaus nuotekas.

Unikaliausia ekosistema

Skirtingų teršalų, patenkančių į jūrą, kitus paviršinius ir požeminius vandenis, gali būti daugybė. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad mūsų planetoje egzistuoja daugiau kaip 160 mln. žmonėms žinomų ar jų sukurtų cheminių junginių.

Dalis iš jų yra labai sunkiai pašalinami iš vandens net ir efektyviai veikiančiuose nuotekų valymo įrenginiuose. Netrukus su nuotekomis iš jūsų namų ištekėjusios cheminės medžiagos jau pasitinka jus pajūrio bangose.

Dalis šių medžiagų neigiamai veikia Baltijos jūrą – vieną iš unikaliausių jūrinių ekosistemų Žemėje. Padariniai gyviesiems organizmams gali apimti įvairiausią neigiamą poveikį – nuo alerginių reakcijų iki endokrininės ar reprodukcijos sistemos sutrikdymo.

Jei patys brendate į jūrą tik iki kelių ir manote, kad jūsų tai neveikia, pagalvokite apie jūros augaliją ir augmeniją, kuri su įvairiais teršalais susiduria nuolat.

Taigi tas vanduo, kurį išleidžiate į kanalizaciją, būtinai sugrįš pas jus viena ar kita forma.

Žiedinės ekonomikos principas

Labai džiugu girdėti vis daugiau diskutuojant apie tvarų vandens naudojimą. Įmonėse tvarumas vandens srityje dažnai suprantamas kaip žiedinės ekonomikos principų pritaikymas, vandens tausojimas ir išvalyto vandens pakartotinis naudojimas gamyboje.

Vis daugiau socialiai atsakingų įmonių diegia inovatyvius gamybos ir užteršto vandens valymo metodus. Tačiau, siekdami įgyvendinti tvarumo principus buityje ir kasdienėje veikloje, tikrai dar turime erdvės. Kiekvienoje šeimoje šiandien gerai žinome, kaip rūšiuoti atliekas, tačiau ar žinome, ką galime padaryti, siekdami aplinkai draugiškesnio vandens naudojimo?

Sukaupta patirtis vandens mokslinių tyrimų srityje, rengiant KTU Aplinkosaugos inžinerijos magistrus ir kasdien bendraujant tiek su verslo įmonėmis, tiek su ateities aplinkosaugos srities specialistais, leidžia pateikti vertingiausių patarimų, kaip jau šiandien efektyviai galite prisidėti prie tvaraus vandens išteklių naudojimo.

Mūsų planeta žiedinio principo dėsnių laikosi nuo pat atsiradimo – vanduo lygiai taip pat kaip ir daugelis cheminių elementų sukasi ratu natūraliame vandens cikle ir yra nuolat panaudojamas pakartotinai.

Kasdienis elgesys

Taigi tas vanduo, kurį išleidžiate į kanalizaciją, būtinai sugrįš pas jus viena ar kita forma. Nuo mūsų visų priklauso, koks kokybiškas ir švarus jis bus šiandien ir kokį jį paliksime ateities kartoms.

Kuo galime prisidėti kiekvienas iš mūsų

1. Tausoti vandens išteklius ir mažinti vandens suvartojimą. Tai galima padaryti tiesiog trumpiau prausiantis duše, pašalinus nesandarumus vandentiekio sistemoje, naudojant vandenį taupančius buitinius prietaisus ir įrangą.

2. Kaupti lietaus vandenį ir naudoti jį laistyti. Renkant ir naudojant lietaus vandenį tausojami požeminio vandens ištekliai ir mažinamos apkrovos nuotekų valymo įrenginiams, sutaupoma nemokant už laistyti skirtą vandenį.

3. Mažinti cheminių medžiagų naudojimą. Rinkdamiesi buitinę chemiją, atkreipkite dėmesį į tai, kad sudėtyje nebūtų baliklių, fosfatų, sintetinių kvapų ar dažiklių. Vietoj cheminių medžiagų galima panaudoti natūralias alternatyvas.

4. Mažinti perteklinį vaistų vartojimą. PSO teigia, kad daugiau nei pusė visų pasaulyje vartojamų vaistų yra išrašoma, išduodama ar parduodama netinkamai, taip pat pusė pacientų vaistus vartoja netinkamai. Perteklinis vaistų vartojimas didina į aplinką išskiriamų farmacinių medžiagų kiekį ir neigiamą poveikį vandens ekosistemoms.

5. Nepilti pavojingų medžiagų ir jų mišinių į kanalizaciją. Įvairios namuose naudojamos cheminės medžiagos gali užteršti vandenį sunkiai skaidomais teršalais, kurie nėra visiškai pašalinami iš užteršto vandens nuotekų valymo įrenginiuose ir gali patekti į atviro vandens telkinius.

6. Nemesti atliekų į kanalizaciją. Nepaisant to, kad kanalizacijos sistema skirta tik nuotekoms surinkti, į ją patenka ir daugybė įvairių atliekų. Jos gali užkimšti vamzdžius, siurblines, sutrikdyti nuotekų valymo įrenginių darbą ir žymiai padidinti taršos riziką. Į kanalizaciją negalima mesti jokių atliekų.

7. Mažinti plastiko atliekų kiekį. Naudodami mažiau vienkartinių plastikinių gaminių ir tinkamai išmesdami susidarančias atliekas, galite padėti sumažinti plastiko kiekį mūsų aplinkoje, įskaitant ir vandens telkinius. Moksliniai tyrimai rodo, kad mikroplastiko jau aptinkama ir požeminio vandens telkiniuose.

8. Žinios, informacijos sklaida, parama organizacijoms ir iniciatyvoms, susijusioms su tvariu vandens vartojimu. Domėkitės geriamojo vandens ir vandens telkinių kokybe savo aplinkoje – informaciją apie geriamojo vandens kokybę galite rasti vandens tiekėjų interneto puslapiuose, o maudyklų vandens kokybę tiria ir informaciją teikia Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras. Dalykitės informacija.

Tvarus vandens naudojimas yra labai svarbus visos mūsų planetos ir jos gyventojų gerovei. Ateityje vandens poreikis tik didės ir tikėtina, kad Lietuvoje po keleto dešimtmečių taip pat susidursime su vandens trūkumo problema.NAUJAUSI KOMENTARAI

Cha

Cha portretas
Anglijoj ir Olandijoj išvis nėra miškų. Ir nieko, gyvena ir klesti. Tai kam tie miškai mums ? Kam juos sodinti ? Kad veistųsi erkės ?

Anonimas

Anonimas portretas
Kariškiai netersia. NATO kulkų švinas labai naudingas aplinkai, o radiacija yra labai sveika. Rusai Ukrainoj šaudo kenksmingu švinu, o ukrainieciai - ekologišku, perdirbamu iš žiedines ekonomikos. Rusų tankai leidzia suodžius, o pas ukrainiečius įmontuota katalizatoriai ir Ad Blue sistemos, kurios periodiškai atnaujinamos ir užpildomos karbamido tirpalu. Ir neteršia oro. O mūsų golfukai ir opeliukai , pasirodo, užteršia visą Europą....

Buvau

Buvau portretas
Yra daug realiu pasiulymu, pvz ne kirsti miska o ji sodinti, pilni miskai nugriuvusios medienos o tai malkos, ne negalima surinkti nes MANO miskas. Tersejai tik kalti mazuju masinu, o kur kariskiai, kur lektuvai, na gerai ir ukininkai ? Panevezy per mokimus imete masina i nevezi, po to tipo gelbejo, atvare sarvuti, balos tepalu liko. Tai kur buvo arly aplikosaugininkai ? Negirdejau , kad majoras gavo bauda. O ir ta "aplikosaugininku" kluba sukure turtingu milijardieriu zmonos jav kaip pramoga...
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

 • Terminas „Rytų Europa“ yra pasenęs ir klaidinantis
  Terminas „Rytų Europa“ yra pasenęs ir klaidinantis

  Nuo to, kaip įvardijame vietas, priklauso, kaip apie jas mąstome. Todėl visada prieštaravau terminui „Rytų Europa“, kuris kadaise buvo patogus sutrumpintas apibrėžimas, reiškiantis komunizmo pavergtas šalis. Tiesiogine re...

  1
 • Karas baigėsi, kova tęsiasi
  Karas baigėsi, kova tęsiasi

  Kad tariamosios Kalnų Karabacho respublikos dienos suskaičiuotos, tapo aišku dar 2020-ųjų rudenį, kai per 44 dienas Baku susigrąžino du trečdalius šios teritorijos. Vėlesni įvykiai – Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą, sus...

 • 50 zoologinės sklaidos atspalvių
  50 zoologinės sklaidos atspalvių

  Kai vieną dieną buvo paskelbta, kad jau visai numirė R. Kadyrovas, o kitą – kad jis gyvas, o po to vėl – kad nebegyvas, bet vis tiek vartosi „Tiktoke“, kilo klausimas, kas vyksta su mūsų viešuoju lauku? Išprotėjome...

  6
 • Kodėl seksualinės mažumos ES tapo svarbesnės nei šeimos?
  Kodėl seksualinės mažumos ES tapo svarbesnės nei šeimos?

  ES vis aktyviau skverbiasi į visus procesus, vykstančius jos valstybių narių teritorijoje. Siekiama reguliuoti beveik viską: žemės ūkį, energetiką, ekonomiką, socialinę sferą, užsienio politiką ir žinoma – žmogaus teises. Tačiau gražia...

  21
 • „TikTok“ gavo 345 mln. eurų baudą, kas laukia kitų?
  „TikTok“ gavo 345 mln. eurų baudą, kas laukia kitų?

  Rugsėjį Airijos duomenų apsaugos komisija priėmė sprendimą populiariai programėlei „TikTok“ skirti 345 mln. eurų baudą už netinkamą vaikų duomenų apsaugą. Pasak specialistų, į tokius sprendimus dėmesį turėtų atkreipti ir kitos s...

 • Kaunietės sapnas
  Kaunietės sapnas

  Ne vienas turistas jau pakeliui į Kauną – juk kai kas ir lanko tik UNESCO Pasaulio paveldo sąrašo nusipelniusias vietas. Suprantama, visiems įdomu, kol nauja, tad Kaunas nemiega. Iš karto po pagrįstai euforiją sukėlusios žinios...

  6
 • Paspirtuko privilegija
  Paspirtuko privilegija

  Neseniai šaligatviai priklausė tik pėstiesiems. Jie tam ir buvo sukurti. Šaligatviai atsirado, kai, pasak romano „Aukso veršis“ autorių, gatves, kurias nutiesė pėstieji, užvaldė automobilininkai. Žinomo romano iš...

  9
 • Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“
  Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“

  Visuomenėje verdančios aistros dėl „Gyvenimo įgūdžių programos‘‘ visiškai pagrįstos. ...

  18
 • Iljičius: idėjų badas
  Iljičius: idėjų badas

  Pasakojama, kad Šveicarijoje įsikūrusius politinius emigrantus žinios apie 1905 m. sausio 22 d. (pagal tais laikais rusų naudotą Julijaus kalendorių – sausio 9 d.) įvykius pasiekė per 24 valandas. ...

  2
 • Grozne lijo lietus
  Grozne lijo lietus

  Kai jau regėjosi, kad įtampa dėl Kalnų Karabacho slūgsta ir jau beveik galbūt bus galima jei ne užkasti, tai bent į užantį pakišti karo kirvius, kruvinas žaizdras vėl staiga sužaižaravo. Akivaizdu, kažkam iš pasalų įpylus žibalo...

Daugiau straipsnių