Į palatą – su maisto krepšiais

COVID-19 pandemija nesugriovė tradicijos ligoninėje gulinčius artimuosius lankyti su maisto produktų pilnais krepšiais. Rugsėjį atlikta bendrovės "Spinter tyrimai" apklausa parodė, kad didžioji dalis šalies gyventojų dažniausiai sergantiesiems ligoninėje neša vaisių, gaiviųjų gėrimų, pieno produktų, saldumynų.

Tempia bananus ir sultis

Anot gydytojos dietologės Dalios Vaitkevičiūtės, nešdami pacientui netinkamą maistą galime padaryti ir meškos paslaugą.

"Tyrimas atskleidė tai, ką kasdien matome savo darbe. Dažniausiai nešamos vynuogės, mandarinai, bananai, sultys pakeliuose. Tačiau prieš perkant kokį nors maistą reikėtų atkreipti dėmesį į paciento poreikius, o dar svarbiau – pasitarti su jo gydytoju. Juk ne be reikalo ligoninėje pacientams skiriamos specialios gydomosios dietos", – komentavo medikė.

Apklausos duomenimis, 79 proc. gyventojų ligoninėje sergantiems artimiesiems atneša įvairių vaisių – vynuogių, obuolių, bananų. Antroje vietoje pagal populiarumą – gaivieji gėrimai. Sultis ir limonadą pacientams perka 42 proc. apklausos dalyvių.

Pasak gydytojos dietologės, artimieji su medikais dėl atnešamo maisto raciono tariasi retai – tik maždaug 10–20 proc. kartais ko nors pasiteirauja.

"Neretai matome pacientus, slapčia kažką traukiančius ir valgančius iš artimųjų krepšelio, nors juos ir esame perspėję dėl pasekmių. Netinkama mityba gali gerokai pabloginti paciento būklę. Specialiai pritaikyta dieta itin svarbi tiems pacientams, kuriuos kamuoja virškinamojo trakto ligos, taip pat po didelės apimties operacijų, pacientams, kurie sunkiai ryja, senyvo amžiaus ligoniams, kurie nebeturi geros dantų būklės, onkologiniams ligoniams", – vardijo D.Vaitkevičiūtė.

Nekaltas saldumynų maišelis

Remiantis tyrimo duomenimis, ketvirtadalis (25 proc.) respondentų pacientams dažniausiai perka saldumynų: šokolado, bandelių, sausainių.

Artimiesiems saldumynų atnešti labiausiai yra linkę pensininkai – 28,1 proc.

"Dėl didelio su maistu gaunamo cukraus kiekio organizme kyla uždegiminiai procesai. Prieš sprendžiant, ką pirkti ligoniui, itin svarbu atkreipti dėmesį, kuo jis serga. Jeigu žmogus serga cukriniu diabetu ar kardiologine liga, jų dietoje turi būti subalansuotas cukraus kiekis. Esu mačiusi ir ne vieną atvejį, kai pacientui prinešama mandarinų, saldainių, sausainių, o jis net kramtyti negali", – pasakojo medikė.

Iš pažiūros visai nekaltas mineralinis vanduo taip pat gali būti pavojingas. Pasak D.Vaitkevičiūtės, mineralizuoti gėrimai su burbuliukais netinka pacientams, kuriems sutrikusi žarnyno ar skrandžio veikla.

Pavyzdžiui, kardiologiniams pacientams yra ribojamas druskų ir mineralų kiekis, nes jų perteklius gali pabloginti širdies būklę. Dėl tos priežasties į ligoninę vertėtų nešti tik paprastą geriamąjį vandenį.

Iš pažiūros visai nekaltas mineralinis vanduo taip pat gali būti pavojingas.

Tik ne sūreliai

Apklausa atskleidė, kad tokius pieno produktus kaip sūreliai, varškė ar jogurtas sergantiesiems ligoninėje gabena 25 proc. gyventojų. Dažniausiai šiuos produktus renkasi moterys – 28,4 proc.

Dietologė neabejoja, kad sūreliai ir jogurtai pacientams nešami todėl, kad žmonės įsitikinę, jog šiuose pieno produktuose yra daug baltymų.

"Klaida taip manyti. Sūreliuose, saldžiuose jogurtuose yra daugiau cukraus nei baltymų. Tačiau tiesa, kad sergant organizmas labiausiai reikalauja baltymų. Baltymai, gaunami su maistu, padeda greičiau gyti žaizdoms, sveikti, ligonis jaučiasi energingesnis. Rekomenduočiau ligoniui verčiau atnešti natūralaus jogurto su didesniu baltymų kiekiu. Tokiais atvejais, kai pacientas yra netekęs daug svorio, nesuvalgo viso reikalingo maisto kiekio per parą, jiems įprastai skiriame specialius papildomo maitinimo gėrimus, kurie padeda sparčiau atsigauti po ligos, palaikyti esamą kūno masę", – tvirtino D.Vaitkevičiūtė.

Atneša ir kotletų

Pagal tyrimo duomenis, 19 proc. respondentų į ligoninę neša daržovių, pavyzdžiui, agurkų, pomidorų ar jau pagamintų salotų.

Atnešti mėsos gaminių (kotletų, kepsnių ar dešrelių) yra mažiau populiarus pasirinkimas – taip elgiasi tik 12 proc. apklausos dalyvių. Tokius maisto produktus į krepšelius pacientams labiau linkę krauti studentai, moksleiviai (18,5 proc.). Taip pat vos aštuntadalis (12 proc.) respondentų nurodė ligoniams verdantys sultinius, trintas sriubas.

"Ligoniui reikia kuo įvairesnio maisto – tiek daržovių, jei jis jas toleruoja, tiek vaisių, bet nedideliais kiekiais, o ne glėbiais. Jeigu pacientui leidžiama valgyti maistą, ruoštą namie, jam rekomenduočiau gaminti baltymų turinčių liesų mėsos, žuvų patiekalų", – tikino gydytoja dietologė.

Pasak jos, visgi kai kuriais atvejais maisto įvairovė netinka.

"Kita dažna situacija – prinešama šviežių vaisių ir daržovių, kai pacientas gydomas chemoterapijos skyriuje ar yra po žarnų operacijos. Ne visuomet ligoniams tinka neapdorotas maistas, jis gali būti ir infekcijos šaltinis. Jeigu tai greitai gendantis maistas ir jam nėra tinkamų laikymo sąlygų, maistas gali tapti žarnyno infekcijos šaltiniu. Jei tai chemoterapinis pacientas, kurio imunitetas nusilpęs, jam neapdorotas maistas gali išvis netikti", – dėmesį atkreipė D.Vaitkevičiūtė.

"Spinter tyrimai" reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko "Supportan" užsakymu, tyrime dalyvavo 1 006 respondentai nuo 18 iki 75 metų.NAUJAUSI KOMENTARAI

chi chi

chi chi portretas
koks ten sūris pamirškit,tai sūrio produktas,kurio parduotuvėj tikrai nepirksi

cha

cha portretas
na taip, artimieji blogai daro, o ligoninės tiekiamos šlapenkės, dešrelės, vandeny plaukiojantys trys makaronai, ar padžiūvusio sūrio gabalėlis - tai tiesiog puikus maistas.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Britanijos ginklų pirkimo vajus kelia daug neatsakytų klausimų
  Britanijos ginklų pirkimo vajus kelia daug neatsakytų klausimų

  Kam visa tai? Šis svarbus neatsakytas klausimas susijęs su Jungtinės Karalystės vyriausybės nauju entuziazmu gynybos išlaidoms, pažadėjus per ateinančius ketverius metus skirti 16,5 mlrd. svarų (18,5 mlrd. eurų) mokesčių mokėtojų pin...

 • Mažojo Budos pabudimas
  Mažojo Budos pabudimas

  Nei santuoka, nei vaiko gimimas neramių klausimų kankinamai Siddharthos sielai ramybės neatnešė. Vieną naktį nieko nesakęs jaunasis filosofas išėjo iš namų, ir nei žmona, nei tėvai daugiau jo niekada nebematė. Daugelį dienų j...

 • Permainų vėjai – neišvengiami
  Permainų vėjai – neišvengiami

  Nuslydusiam nuo politinės arenos JAV prezidentui D.Trumpui kalbėti apie rinkimų rezultatus vis dar sunku, netgi visai nepakeliama. ...

  2
 • Kultūrinė revoliucija
  Kultūrinė revoliucija

  Sugrįždami į valdžią konservatoriai žadėjo išmokyti mus naujos politinės kultūros, tačiau kažin, ar tikėjosi, kad daug anksčiau patiems teks laikyti išgyvenimo egzaminus. Pradedant dvikova su COVID-19, lietuviškuoju D.Trumpu p...

  2
 • Kokia laukia nekilnojamojo turto rinkos ateitis?
  Kokia laukia nekilnojamojo turto rinkos ateitis?

  Jau daugiau nei šimtmetį nekilnojamasis turtas išlieka didžiausia pasaulyje turto klase. Paradoksalu, kad, nepaisant technologinės pažangos, vartotojams investuoti į nekilnojamąjį turtą dėl mažo supratimo ir menko pasitikėjimo š...

 • Neišeisime kitokie
  Neišeisime kitokie

  Kiekvienas pašnekesys šiais laikais baigiasi pasakymu, kad iš COVID-19 išeisime kitokie. Bet. Mes kitokie neišeisime. Ne šiaip sakoma, kad lietuviui daugiausia džiaugsmo suteikia liepsnojantis kaimyno tvartas. I&scaro...

 • Šalis, kuri nemaitina savos kariuomenės, maitina svetimą
  Šalis, kuri nemaitina savos kariuomenės, maitina svetimą

  Šiandien švenčiame Lietuvos kariuomenės dieną. Lapkričio viduryje Lietuva su JAV pasirašė sutartį dėl keturių sraigtasparnių Sikorsky UH-60M "Black Hawk" įsigijimo, kurie pakeis iki šiol Lietuvos kariuomenėje na...

  8
 • Stabdykite laidotuvių procesiją
  Stabdykite laidotuvių procesiją

  Į paskutinę kovą pakilę kosmoso ir gyvosios gamtos atstovai nustatė: lietuviams iškilo mirtina grėsmė, nes jokio COVID-19 nėra, pandemija surežisuota, skiepai nereikalingi. Dar kad 5G ryšys naikina gyvastį, kad ant galvų iš lėk...

  16
 • Ar COVID-19 kenkia aplinkai?
  Ar COVID-19 kenkia aplinkai?

  Pavasarį labai džiaugėmės, kad COVID-19 pandemija atnešė naudos aplinkai – gamta atsigauna, oras ir vanduo švaresnis, automobilių ir lėktuvų sukeliamo triukšmo mažiau. Tačiau realybėje tai gali būti tyla prieš audr...

 • Kriauklyčių etiketas
  Kriauklyčių etiketas

  Kokios temporės, tokios ir morės – šmaikštauja ciceroniškojo posakio "O tempora, o mores!" vertėjai į šių dienų kalbą. Tai va – kokie laikai, tokie ir papročiai. O papročius mes jau ne juokais keičiam...

  1
Daugiau straipsnių