Baltųjų plaštakių vargai

Aštuonioliktojo amžiaus septintame dešimtmetyje Didžiosios Britanijos imperijos ir jos kolonijų Šiaurės Amerikoje ryšiai pradėjo aižėti. Sparčiai turtėjantys ir vis saldesnį savarankiškumo skonį jaučiantys kolonistai pyko dėl didelių mokesčių ir vis labiau niršo ant metropolijos dėl to, kad ši neleido jiems turėti atstovų imperijos parlamente. Agresyvesnieji ne tik pildavo iš britų laivų arbatžoles, bet ir užpuldinėdavo karūnai lojalius asmenis.

1770 m. kovo 5 d. Bostone tarp agresyviai nusiteikusios minios ir baikščių imperijos karių įvyko susistumdymas, o įtampai pasiekus kulminaciją, buvo paleisti šūviai. Manoma, kad tarp "Bostono skerdynėmis" (Boston Massacre) pakrikštyto incidento aukų buvo ir tamsiaodis žmogelis Crispusas Attucksas (1723–1770).

1775 m. balandžio 19 d. tarp britų imperijos ir kolonijų prasidėjo atviras karas, kuriame dalyvavo ir 29 tūkst. juodaodžių. Didžioji jų dalis (20 tūkst.) kovėsi Didžiosios Britanijos pusėje. Pagrindinis motyvas, skatinęs vergus dalyvauti baltųjų šeimininkų rietenose, buvo asmeninė laisvė, kurią tarnaujantiems vergams pažadėjo abi kovojančios pusės.

Ekspertai, remdamiesi artimos aplinkos narių prisiminimais ir laiškais, tvirtina, kad pirmajam JAV prezidentui vergovės klausimas paskutiniais gyvenimo metais vis dažniau neduodavo ramybės.

Amerikos revoliucijoje dalyvavusių juodaodžių likimas – įvairus. Vieni po karo tapo laisvi ir grįžo į Afriką, kitus likimas nubloškė į svetimus kraštus, pavyzdžiui, Karibų jūros regioną arba Europą, treti vėl pakliuvo į vergovės gniaužtus.

Populiari kairiųjų intelektualų ir progresyviųjų jaunuolių legenda teigia, kad visi Jungtinių Amerikos Valstijų tėvai-įkūrėjai buvo vergvaldžiai ir rasistai. Tais laikais neegzistavo nei "YouTube", nei "Facebook", nei "TikTok", tad kiekvienas užsidirbti norintis žmogus buvo priverstas įsisavinti žemę ir auginti joje įvairiausias ūkio kultūras. Norint iš žemės ūkio gauti naudos, reikėjo daug rankų darbo, tad vergų išnaudojimas tuo metu buvo įprasta praktika.

JAV prezidentai George‘as Washingtonas (1732–1799) ir Thomas Jeffersonas (1743–1826) buvo stambūs žemvaldžiai, tad per visą savo gyvenimą jie laikė ne vieną šimtinę juodaodžių vergų. Net elektra besidomintis spaustuvininkas Benjaminas Franklinas (1706–1790) buvo septynių vergų šeimininkas.

Ar tai reiškia, kad šie žmonės nuoširdžiai tikėjo vergovės nekaltumu ir kitų rasių asmenims jautė vien stiprią panieką? 1799-ųjų liepą G.Washingtonas, veikiausiai nujausdamas artėjančią mirtį, surašė savo testamentą. Šis dokumentas suteikė laisvę net 124 asmenims. Tiesa, didžioji dalis jų turėjo tapti laisvi tik po G.Washingtono žmonos Martha‘os (1731–1802) mirties.

Ekspertai, remdamiesi artimos aplinkos narių prisiminimais ir laiškais, tvirtina, kad pirmajam JAV prezidentui vergovės klausimas paskutiniais gyvenimo metais vis dažniau neduodavo ramybės.

1807 m. JAV Kongresas priėmė aktą, draudžiantį importuoti naujus vergus į Jungtines Valstijas iš užsienio. Tai buvo simbolinis, bet labai svarbus žingsnis, prie kurio svariai prisidėjo ir Th. Jeffersono administracija.

Plečiantis Jungtinėms Valstijoms, vergovės klausimas politinių debatų arenoje būdavo keliamas vis dažniau, o mūšiai tarp abolicionizmo šalininkų ir vergovės propaguotojų darėsi vis aršesni.

1793 m. amerikiečių išradėjas Elis Whitney (1765–1825) sukūrė specialų prietaisą, leidžiantį greičiau, lengviau ir paprasčiau apdirbti medvilnę. Naujasis aparatas pavertė medvilnės auginimą naudingu verslu, tad vergų paklausa Amerikos pietinių valstijų plantatorių gretose ėmė augti kartu su jų godumu.

Pirmoje XIX amžiaus pusėje vergų ir turtingų baltųjų pietiečių skaičius Šiaurės Amerikos žemyne smarkiai išaugo. Pietinės valstijos vis labiau darėsi priklausomos nuo žemės ūkio, o Jungtinių Valstijų visuomenėje buvo įvarytas ideologinis pleištas.

Vergo gyvenimas plantacijose dažniausiai būdavo sunkus ir žeminantis, tad neretai kai kurie nelaimėliai nuspręsdavo bėgti. Vieni keliaudavo į arčiau esančią Meksiką, kiti ryždavosi pavojingai ir ilgai kelionei į šiaurę (neretai iki pat britų valdomos Kanados). Laikui bėgant, juodaodžių gretose ėmė sklisti pasakojimai apie slaptą idealistų ir geradarių organizaciją, skiriančią visus savo resursus bėgančių vergų gelbėjimui.

Ekspertai teigia, kad "Požeminio geležinkelio" (Underground Railroad) legendai patvirtinti trūksta įrodymų, tačiau niekas negali paneigti, kad tuo metu nebuvo idealistų, tiesiančių pagalbos ranką nelaimės ištiktiems bėgliams. Antai buvusi vergė Harrieta Tubman (1822–1913) ne kartą grįžo į pietus, kad padėtų kitiems pabėgti, o baltojo Levi Coffino (1798–1877) namuose juodaodžiai visada galėdavo tikėtis laikino prieglobsčio.

1861 m. balandžio 12 d. Šiaurės Amerikos žemyne prasidėjo naujas karas tarp vergovę panaikinusių ir ją išsaugojusių valstijų.

1862 m. liepos 17 d. JAV Kongresas išleido aktą, kuris bene pirmą kartą leido juodaodžiams Amerikos gyventojams tapti visaverčiams JAV armijos kariams. Tai buvo didelis žingsnis į priekį, tačiau juodaodžiai vis dar buvo laikomi žemesne rūšimi. Teigiama, kad jie gaudavo prastesnį maistą ir mažesnį atlyginimą, taip pat su jais būdavo prasčiau elgiamasi konfederatų nelaisvėje.

Sunku pasakyti, ar vergovė iš tiesų buvo vienintelė ir pati svarbiausia naujojo konflikto priežastis, tačiau šis klausimas, be jokios abejonės, buvo itin aštrus ir skaldantis visuomenę. 1863 m. liepos 13 d. Niujorke prasidėjo tris dienas trukusios riaušės, kuriose pirmuoju smuiku griežė airių ir vokiečių kilmės imigrantai. Daugelis jų, nemokėdami anglų kalbos ir neturėdami jokios kvalifikacijos, dirbo pačius prasčiausius ir menkiausiai apmokamus darbus.

Juodaodžių išlaisvinimas jiems kėlė didelį nerimą dėl konkurencijos ir atlyginimo, tačiau dar didesnį įniršį išprovokavo naujas įstatymas, nepripažįstantis buvusių vergų JAV piliečiais, todėl leidžiantis jiems išsisukti nuo privalomosios karinės tarnybos.

Prasidėjus neramumams, minia puolė juodaodžių ir žinomų abolicionizmo šalininkų namus, spalvotųjų našlaičių prieglaudą, protestantų bažnyčias ir valstybines institucijas. Kliuvo net juodaodžius aptarnaujančioms prostitutėms.NAUJAUSI KOMENTARAI

LIETUVA__--skamba ishdidziai

 LIETUVA__--skamba ishdidziai portretas
Jo.Smith!! jei Lietuva tau tokia -vargo vakariene [ir jautiesi baudziauninku!!!]] Tai kodel tu dar CIA??o ne JAV???

Running bird

Running bird portretas
Požeminis geležinkelis? Vo blia, ir kas ji iškasě, tie patys vergai?

John Smith

John Smith portretas
Viskas teisingai parasyta, tik štai taip ilgai gyvene vergijoje, o paskui dar diskriminuojami juodukai vís tiek yra laisves I savo vidumi, nei daugumai musu baudžiauninků palikuoniu. Kodel? Manau, tik todel, kas JAV savo esme yra laisvu zmoniu salis, o pas mus deja, vargo vakariene.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Ar gerai išmokome pirmosios COVID-19 bangos pamokas?
  Ar gerai išmokome pirmosios COVID-19 bangos pamokas?

  Ritos Tamašunienės vadovaujama Vidaus reikalų ministerija Lietuvos Vyriausybei tvirtinti pateikė patikslintą civilinės saugos sistemos pertvarkos įstatymų projektų paketą, kuriame siūloma centralizuoti ekstremaliųjų situacijų valdymą ir ai...

 • Į palatą – su maisto krepšiais
  Į palatą – su maisto krepšiais

  COVID-19 pandemija nesugriovė tradicijos ligoninėje gulinčius artimuosius lankyti su maisto produktų pilnais krepšiais. Rugsėjį atlikta bendrovės "Spinter tyrimai" apklausa parodė, kad didžioji dalis šalies gyventojų dažniaus...

 • Apie gerą pradžią
  Apie gerą pradžią

  Ir teoretikai, ir politinio gyvenimo praktika įrodė: jei politikai tikrai nori imtis esminių pokyčių, sprendimus turi priimti per pirmus ar pusantrų metų po rinkimų. Kol dar neišsivadėjęs pasitikėjimas nauja valdžia ir gali reformas pastūm...

  1
 • Kas bus kitaip?
  Kas bus kitaip?

  Prasideda nauji ketveri gyvenimo metai. Ar mažės mokesčiai? Ar bus atšaukiami draudimai? Ar žmogus galės užsidirbti tiek, kad įvairios išmokos bus mokamos tik tiems, kurie dėl sveikatos negali dirbti? Visus atsakymus sužinosime iki 2024-...

 • Kodėl Boratas nejuokingas
  Kodėl Boratas nejuokingas

  Jungtinėse Valstijose anekdotai apie lenkus pagaliau tapo nepriimtini. Žiniasklaidos magnatas Tedas Turneris paskelbė gilų atsiprašymą už įžeidžiamus rasistinius pareiškimus, o anksčiau išreiškė apgailestavimą, kad Lenki...

  1
 • Būsto rinka Baltijos šalių sostinėse
  Būsto rinka Baltijos šalių sostinėse

  Pavasarį sparčiai prastėjant ekonominėms perspektyvoms ir augant baimėms dėl pajamų ir darbo vietų likimo, buvo ne juokais baimintasi, kad būsto rinką Baltijos šalyse ištiks panaši lemtis kaip 2008 metais. Tačiau realybė pasiro...

 • Kam dirba patriotai?
  Kam dirba patriotai?

  Visuomenės dešinėjimas tampa itin pavojingas. Vos pradėti lipdyti geresni santykiai su Lenkija vėl lengva ranka nuleisti į unitazą. O kaip kitaip gali būti po TV aso frazių, kad partinius lenkų koloradus reikėtų šaudyti? Vaikantis de&s...

  15
 • Verkiantys namai
  Verkiantys namai

  Norite namo greitai ir pigiai? Italai pasiūlė superekonominį variantą – 28 tūkst. eurų kainuojantį per 6 val. pastatomą namą. Tiksliau – sulankstomą iš plokščių paketo. Dingojasi, kad ir lietuviai atrado architektūrinį b...

  1
 • Biudžetas – ant lėkštutės
  Biudžetas – ant lėkštutės

  Koronavirusas ir valdžios ribojimai atkakliai spraudžia Lietuvos sportą į kampą, tačiau kol kas kvėpuoti dar leidžia. Kol deguonies vamzdelis dar neužsuktas, reikia kvėpuoti visais plaučiais. Jau rytoj bus išdalytas vienas iš dviejų s...

  2
 • Visada būna pirmas kartas
  Visada būna pirmas kartas

  Rūstaus veido intelektualas Thomas Woodrow Wilsonas (1856–1924) – vienas gerbiamiausių Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentų. Teigiama, kad demokratų partijai atstovaujantis politikas sustiprino federalinės vyriausybės galias. Taip pat jam...

  3
Daugiau straipsnių