Užburtas rinkimų ratas

Ne kartą ir ne vienas pretendentas į Seimą savo prieš rinkimus dalytuose pažaduose yra išsakę ryžtą keisti arba tobulinti rinkimų sistemą šalyje.

Bet, kaip dažniausiai būna, "pažadėjo – patiešijo, nedavė – negriešijo". O rinkimų sistema jau išties užsistovėjo ir prisistovėjo.

Tad gal laikas ką nors keisti ar tobulinti?

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 55 straipsnis sako, kad LR Seimo nariai renkami remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise, o Seimo narių rinkimų tvarką nustato įstatymas.

Ar iš tiesų taip yra Lietuvoje, esant mišriai Seimo rinkimų sistemai?

Sąrašuose turėtų figūruoti ne vien tik plika kandidato pavardė, bet ir kai kurie asmens anketiniai duomenys: profesija, išsilavinimas, amžius, darbovietė, pareigybė.

Klausimas kyla dėl to, ar gali būti visuotinai pripažintas parlamentaras, išrinktas, tarkime, Varėnos vienmandatėje rinkimų apygardoje, kai kitų keturiasdešimties apygardų rinkėjai jo išrinkimui neturėjo absoliučiai jokios galios ir įtakos?

Vis dėlto reikia suvokti, kad, tapęs Seimo nariu, šis žmogus turės įtakos visose apygardose gyvenančių, visų Lietuvos žmonių gyvenimui.

Pasigirsta netgi siūlymų atsisakyti proporcinės rinkimų sistemos dalies ir visus Seimo narius rinkti tik vienmandatėse apygardose.

Tačiau tokiu atveju, suprantama, tik dar labiau nutoltume nuo Konstitucijos.

Vien tik proporcinė rinkimų sistema labiau priartintų rinkimų tvarką prie minėto 55 straipsnio, bet nevisiškai.

O kad rinkimai Lietuvoje taptų visuotiniškesni, reikėtų, kad rinkėjai balsuodami galėtų reitinguoti ne tik savo pasirinktos partijos rinkimų sąrašo atstovus, bet ir kitų partijų, dalyvaujančių rinkimuose, sąrašo dalyvius.

To reikia todėl, kad į Seimą realiai patenka ne viena, o keletas partijų.

Tobulinant rinkimų sistemą reikėtų, kad rinkėjai turėtų galimybę ne tik reitinguoti ("pakelti" sąraše), bet ir dereitinguoti (išbraukti) keletą sąrašo dalyvių, kurių parlamente nenorėtų matyti.

Be to, sąrašuose turėtų figūruoti ne vien tik plika kandidato pavardė, bet ir kai kurie kiti asmens anketiniai duomenys: profesija, išsilavinimas, amžius, darbovietė, pareigybė, socialinė padėtis ir panašūs dalykai.

Laikus, kai virėjai ir melžėjos galėjo valdyti valstybę, jau esame anksčiau išgyvenę.

Štai parašiau ir suabejojau, ar tokie ir panašūs rašiniai galėtų daryti įtakos dabar egzistuojančiai sistemai?

Gi Seimo narių rinkimų tvarką nustato įstatymas, o įstatymus leidžia vėlgi tie patys parlamento nariai. Negi kas nors kirs šaką, ant kurios patys sėdi?

Užburtas ratas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Pandemijos rykštė – baisus mūsų žmonių nevalyvumas
  Pandemijos rykštė – baisus mūsų žmonių nevalyvumas

  Norėčiau paliesti temą, apie kurią vis dar per mažai kalbame – apie pasibaisėtiną kai kurių žmonių nevalyvumą, higienos nesilaikymą. ...

  1
 • Palaikai mirksta vandenyje
  Palaikai mirksta vandenyje

  Šiurpstu iš apmaudo, matydama, kuo baigėsi pompastika, pernai rugsėjį Macikuose (Šilutės rajone) perlaidojus 1,1 tūkst. ekshumuotų, neatpažintų, dukart išniekintų Antrojo pasaulinio karo belaisvių palaikų. ...

  1
 • Kokiu laiku gyvensime?
  Kokiu laiku gyvensime?

  Jau žinoma, kad nuo šių metų pavasario Europos Sąjungoje turėtų būti šalinama direktyva kaitalioti žiemos ir vasaros laiką. ...

  12
 • Rūkaliams nereikia daryti jokių nuolaidų
  Rūkaliams nereikia daryti jokių nuolaidų

  Labai džiaugiuosi, kad pagaliau priėmė įstatymą, draudžiantį rūkyti balkonuose. ...

  8
 • Pakeiskite projektą, pone!
  Pakeiskite projektą, pone!

  Labai skaudžiai sureagavau į sausio 14 dieną „Klaipėdoje“ pasirodžiusį Daivos Janauskaitės straipsnį „Prie stoties dygsta naujas statinys“. Galvoju, kad prie senosios geležinkelio stoties bus prilipdytas siaubingas stiklinis sa...

  2
 • Kaip mes tada gyvenome?
  Kaip mes tada gyvenome?

  Sausio 13-oji yra dar viena proga prisiminti sovietmetį. Kaip mes tada gyvenome, šiandien daugeliui net nėra žinoma arba jau pamiršta. ...

  4
 • Nestabdykime Girulių draustinio steigimo
  Nestabdykime Girulių draustinio steigimo

  Norėtume viešai kreiptis į Klaipėdos merą ir miesto tarybos narius. Pastaruosius pusę metų klaipėdiečiai, gamtos mylėtojai ir neabejinga Lietuva susivieniję kartu kovojome, kad keliolikos kartų užaugintas Girulių miškas būtų apsaug...

  3
 • Kaip prieiti prie vandens?
  Kaip prieiti prie vandens?

  Portalo skaitytojas Vytas turi pastabų dėl Dangės skvero rekonstrukcijos – jis sako, kad dėl užkaltų metalo polių nebebus galima nusileisti prie vandens, o tai gali pareikalauti ir žmonių gyvybių, nes nelaimės atveju nebus įmanoma užlip...

  2
 • Kapinėse baisiau nei Sibire?
  Kapinėse baisiau nei Sibire?

  Atėjo laikas pakalbėti apie tvarką Lėbartų kapinėse. ...

  11
 • Pribaigs ne liga, o valdžia
  Pribaigs ne liga, o valdžia

  Mūsų dabartinė valdžia yra labai greita vis ką nors uždrausti. Nepamenu, kad jos atstovai būtų ką nors leidę. ...

  21
Daugiau straipsnių