Pensininkai, būkite budrūs

Ilgus metus pensininkai mitingavo, protestavo reikalaudami atkurti ir kompensuoti krizės metu nuskaičiuotų pensijų sumas.

Kai kurie pensininkai pabandė išsiaiškinti, ar yra numatomas šio klausimo sprendimas Lietuvos 16-osios Vyriausybės programoje. Elektroniniai laiškai buvo išsiųsti respublikos Prezidentei, Vyriausybei, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė įgaliojo Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją atsakyti į gautą paklausimą.

Ši gegužės 10-osios raštu ir atsakė. Citata: "Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012–1016 metų įgyvendinimo prioritetines priemones yra numatyta nustatyti dėl ekonominio sunkmečio sumažintų pensijų kompensavimo tvarką ir 2013 m. IV ketvirtį pateikti Vyriausybei įstatymo projektą".

Projektas nebuvo paruoštas ir nebuvo pateiktas Vyriausybei svarstyti.

Nesant šio projekto, aptartas 2014 m. biudžetas ir jame pensijų kompensavimas liko nenumatytas. Tai sukėlė pagrįstą pensininkų nepasitenkinimą.

Dar labiau šį nepasitenkinimą pagilino Lietuvos vyriausybės nutarimas, pasiteisinant Konstitucinio Teismo nutartimi, atkurti krizės metu sumažintus atlyginimus valstybės tarnautojams, Seimo, Vyriausybės nariams, ministrams ir kitiems didelius atlyginimus gaunantiems valstybės tarnautojams.

Visuomenė tai dažnai įvardija kaip valstybės vadovų savanaudiškumą ir moralės praradimą.

Patvirtinus 2014 m. biudžetą iš tribūnų buvo raginta ir siūlyta, kad laikas pradėti vykdyti pensijų kompensavimą. Nepareiškus jokių pretenzijų valdininkams dėl neparuošto ir nepateikto pensijų kompensavimo projekto, lengva ranka jam parengti buvo nustatyta nauja data, t. y. projektą dabar žadama paruošti iki 2014 m. gegužės.

Niekas už nieką neatsako ir niekas nėra baudžiamas. Tai galima suprasti kaip sąmoningą laiko tempimą ir pensininkų mulkinimą.

Išeitų, kad projektui paruošti reikia beveik metų, kai realiai šį darbą atlikti, esant geram norui ir politinei valiai, įmanoma per vieną ar du mėnesius. Juk viskas labai aišku.

Nepriklausomybė atkurta 1990 m. kovo 11 d., krizė vyko 2008–2011-aisiais, vadinasi, seniausių pensininkų amžius viršija 84 m., o jauniausių, kuriems pensijos buvo paskirtos 2009 m., amžius yra apie 64 metus.

Pensininkus suskirsčius į atskiras amžiaus grupes ir apskaičiavus kiekvienai grupei kompensavimui reikalingą lėšų sumą, akivaizdu būtų, kad mažiausiai lėšų pensijoms kompensuoti reikėtų pensininkams, kuriems yra per 80 metų. Jiems jau 2014 m. būtų galima kompensuoti krizės metu prarastas lėšas.

Kitoms grupėms pagal apskaičiuotų kompensuojamų lėšų dydį pensijų kompensavimą reikėtų numatyti 2015–2016 metais.

Suskirsčius pensininkus į amžiaus grupes, įvertinus kompensuojamų lėšų sumas, palengvėtų finansinių išteklių kaupimas, o pradėtas kompensavimas patvirtintų, kad Vyriausybė iš tikrųjų pradėjo vykdyti teisėtus pensininkų reikalavimus.

Tačiau, nepaisant pažadų, norisi perspėti: senjorai, būkite budrūs: sklinda kalbos, jog iš Vyriausybės tribūnos kažkas kažkada yra pasakęs, kad mirus pensininkui kartu "palaidojama" ir jam priklausiusi kompensacija.

Pagal galiojančius įstatymus to negali būti. Šioms lėšoms, kaip ir mirusiojo santaupoms ar nekilnojamam turtui, turi būti taikoma paveldėjimo teisė.

Kadangi pas mus visko gali būti, elektroniniu laišku buvo išsiųsti paklausimai Prezidentei, Konstitucinio Teismo pirmininkui ir socialinės apsaugos ir darbo ministrei. Prezidentūra įpareigojo Vyriausybę išsiaiškinti ir atsakyti į paklausimą.

Vyriausybės kanceliarija lapkričio pabaigoje klausimą nagrinėti pavedė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

Cituoju ministerijos atsakymo paskutinius sakinius: "Dėkojame už pastabas ir pasiūlymus dėl to, kad rengiamuose projektuose turėtų būti numatyta kompensuojamų sumų paveldėjimas.

Rengiant projektus ten bus apsvarstyti ir priimti vieni ar kiti sprendimai". Pasirašė Stasys Valickas.

Iš šio rašto turinio įmanoma suprasti, kad gali įvykti tai, ko negali būti teisinėje valstybėje. Kadangi Konstitucinis Teismas nesiteikė atsakyti ir į pakartotinį paklausimą, abejonės išlieka.

Šalies juristus ir pensijų kompensavimo laukiančius pensininkus prašome pareikšti savo mintis, išvystyti viešą diskusiją ir siekti, kad pensijų kompensavimo projekte būtų fiksuotas juridinis teiginys, jog mirus pensininkui jam priklausiusi pensijos kompensavimo suma būtų paveldima įstatymų pagrindu. Nesuteikime Vyriausybei progos dar kartą išmaudyti mus neteisybių jūroje.


Šiame straipsnyje: pensijavaldininkai

NAUJAUSI KOMENTARAI

tam palaikusiam socdemus

tam palaikusiam socdemus portretas
O ar rinkimai is viso vyksta???????....Isitikinau- NEVYKSTA

jureivis

jureivis portretas
Seimunai yra liaudies siurbeles o ne isrinktieji.Jiem sunku isgyventi is 6000lt.O liaudziai uzteks ir 600lt.

jureivis

jureivis portretas
Seimunai yra liaudies siurbeles o ne isrinktieji.Jiem sunku isgyventi is 6000lt.O liaudziai uzteks ir 600lt.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

 • Klimato atšilimą reikia skatinti?
  Klimato atšilimą reikia skatinti?

  Šių metų rugsėjis labiau primena gegužės ir birželio sandūrą nei rudens pradžią. Kai tokiu metų laiku pusę nakties esi priverstas palikti atvirus langus, norom nenorom susimąstai apie klimato kaitą. O tada ir visokių marazmatikų dūsavim...

  1
 • Centre nebūna nuobodulio
  Centre nebūna nuobodulio

  Noriu pasidalinti geromis emocijomis su klaipėdiečiais. ...

 • Dėl ugdymo programos
  Dėl ugdymo programos

  Norėčiau ir aš pasisakyti visą Lietuvos viešąją erdvę jaudinančiais klausimais. ...

  1
 • Kreipimasis į E. Masiulį
  Kreipimasis į E. Masiulį

  Gerbiamas Eligijau, mes nesame pažįstami ir niekada nebuvome susitikę, tačiau šį kartą aš norėčiau kreiptis į Jus ir kai ko paprašyti. Būkite toks geras, grįžkite į politiką ir kandidatuokite į LR prezidentus. ...

  6
 • Dėl kačių – bereikšmiai karai
  Dėl kačių – bereikšmiai karai

  Stebėtini įstatymai benamių gyvūnėlių, ypač kačių, atžvilgiu. Įsivaizduokite, senutė, beveik 90-metė, pamaitino alkaną katinėlį, o tulžinga, isteriška kaimynė iškvietė policiją. ...

  4
 • Būtina ruošti nugalėtojus
  Būtina ruošti nugalėtojus

  Jau ruošiasi krepšininkai LKL čempionatui, tačiau sirgaliai ir gerbėjai tebegyvena įspūdžiais iš Pasaulio taurės turnyro. ...

 • Reikėtų baudų katalogo
  Reikėtų baudų katalogo

  Mokyti vaikus kompiuterinio raštingumo ir lavinti kitus jų pažinimo įgūdžius yra labai svarbu, bet reikia nepamiršti ir rūpintis jų kultūra. ...

 • Ministre M. Skuodi, gal pagaliau pabuskime ir kelkimės?
  Ministre M. Skuodi, gal pagaliau pabuskime ir kelkimės?

  Dar viena avarija Palangos aplinkkelyje – šįkart, ačiū Dievui, pavyko išvengti aukų, nors automobilis nusileido ant stogo. ...

  6
 • Įspūdžiai iš pirmosios pamokos
  Įspūdžiai iš pirmosios pamokos

  Rugsėjo 1-ąją, kaip ir pridera supermamai, pasidabinusi Tilžės turguje pirktu „Gucci“ šaliku ir laikydama savąjį aukselį už rankutės, nuvykau prie Martyno Mažvydo paminklo, kur turėjo vykti Mokslo ir žinių šventė. ...

  1
 • Žali mūsiškiai tarp žydrų debesų
  Žali mūsiškiai tarp žydrų debesų

  Buvo karšta popietė ir aš, sėdėdama kavinėje „Du gaideliai“, valgiau mikrobangėje pašildytą čebureką bei klausiausi per radiją leidžiamų estrados šlagerių. ...

  2
Daugiau straipsnių