Klaipėdos ekologinė padėtis reiškia ne ką kita, o katastrofą

 • Teksto dydis:

Prisipažįstu, sergu liga, kurią vadinu ekologiniu nerimu. Ji ypač paūmėjo, kai paaiškėjo, kad įmonė "Grigeo Klaipėda" ne vienerius metus teršė marias.

Ilgus metus mūsų mieste dirbau ekologijos ir gamtosaugos srityje, dabar tai darau visuomeniniais pagrindais. Vis dar esu Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos narė.

Puikiai pažįstu dienraščio "Klaipėda" vasario 3 d. straipsnyje "Jūros tarša: apokalipsė dar neprognozuojama" minimus mokslininkus Sergej Suzdalev ir Galiną Garnagą-Budrę. Jie tikrai gerai išmano savo darbą, turi naujausių tyrimų duomenis ir žino apie taršos jūrai padarinius.

Tai, kad Baltijoje pagautų žuvų neturėtume valgyti, jau akivaizdu. Jaučiamas ir kitoks taršos poveikis.

Mokslo žmonės Kuršių marių tyrimui naudoja puikiai įrengtą katamaraną "Vėtrūnas", tačiau šių tyrimų duomenys nėra skelbiami visuomenei.

Tai būtų ypač aktualu po "Grigeo Klaipėda" skandalo. Juk visiems klaipėdiečiams rūpi, kokia šiuo metu yra marių ekologinė padėtis.

Manyčiau, dabar mokslininkų darbas būtų ne tik stebėti ir fiksuoti taršą, bet ir teikti konkrečias rekomendacijas, ką galima padaryti, kad mūsų aplinka taptų švaresnė.

Tikrai žinau ir garsiai sakau, kad Klaipėdos ekologinė padėtis – katastrofiška. Jau garsiai kalbama, kad uostamiestis tapo taršos miestu.

Labai pikta, kad miesto savivaldybė priversta leisti milžiniškus pinigus padariniams šalinti. Bet juk valdininkai turi stebėti, kad nieko blogo neatsitiktų, kontroliuoti miesto ir uosto įmonių veiklą. Tada nereikėtų patirti ir milžiniškų išlaidų ekologinių nelaimių padarinių šalinimui.

Labai skaudu, kad už Vitės progimnazijos stadiono viršutinio sluoksnio nukasimą sumokėta 800 tūkst. eurų. Tokio išlaidavimo sau neleidžia net turtingosios Europos valstybės.

Pati rašiau miesto savivaldybės administracijos vadovams laišką, kuriame dėsčiau, kad yra būdų panaikinti užterštumą metalais nešvaistant pinigų. Vienas tokių – sodinti užterštoje teritorijoje medžius.

Panašių priekaištų turėčiau ir dėl ekstremaliosios situacijos, skelbtos metų sandūroje dėl į Dangę išpiltų naftos produktų, padarinių likvidavimo. Iš savivaldybės administracijos direktoriaus fondo sumokėta 55 tūkst. eurų. Esu girdėjusi mokslininkų pasakymą, kad šioje situacijoje nereikėjo skelbti ekstremaliosios situacijos.

Prieš porą metų visus metus fiksavau kiekvieną Dangės teršimo naftos produktais atvejį. Nebuvo mėnesio, kad tokių atvejų nebūtų pasitaikę.

Esu įsitikinusi – pirmiausia turi būti labai griežtai laikomasi aplinkosaugos taisyklių. Kiekvienas laiviūkštis Kuršių mariose turi griežtai pildyti dokumentus, kiek degalų įsipylė, kiek sunaudojo, kur dėjo panaudotą tepalą, šiukšles. Tada būtų galima susekti, kas ir kada užteršia upę ir marias.

Laiviukas, kuris porą metų skendo ir skendo, kaskart vis teršdamas upę, taip pat darė gėdą miestui ir rodė visišką bejėgiškumą.

Garbė visuomenininkams, kurie padaro labai daug darbų. Juk Vitės kvartalo bėdas iškėlė į viešumą ir iškovojo draudimą krauti metalo dulkes ties gyvenamaisiais namais ne atlyginimą už tai gaunantys atsakingi darbuotojai, o šalia gyvenanti moteris Alina Andronova.

Net jei tokie žmonės, kovodami už švarią aplinką, padaro politinę karjerą, manau, tai yra gerai.

Manau, kad įtampa dėl visų šių dalykų kaupiasi. Jau tikrai reikia imtis labai konkrečių veiksmų.

Vien tik kalbos apie būsimus darbus yra atgyvena. Seniai laikas griebti jautį už ragų.

Dalia ŽukienėNAUJAUSI KOMENTARAI

Briedas

Briedas portretas
ir tiek.

Anonimas

Anonimas portretas
Baltijoje pagautų žuvų neturėtume valgyti? O maudytis dar galima?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Reikėtų daugiau tualetų
  Reikėtų daugiau tualetų

  Nesu susijęs su žemės ūkiu, bet aplinkosaugos šefai kaip L.Jonauskas ir S.Gentvilas piktai kalba, kad didžiausias teršėjas Lietuvoje – žemės ūkio objektai. Su tuo nenoriu sutikti. ...

 • Greičio ribojimas – perteklinis
  Greičio ribojimas – perteklinis

  Jau kuris laikas Herkaus Manto gatve reikalaujama važiuoti 30 kilometrų per valandą. Taip nutarė miesto politikai. ...

 • Nematome, kad karaliai – nuogi
  Nematome, kad karaliai – nuogi

  Skaičiau, kad vienai poniai nepatinka S.Pociaus straipsniai, o aš visą savaitę laukiu pirmadienio, kada "Klaipėdoje" išvysiu jo parašytus tiesos žodžius, nesuvyniotus į vatą. ...

  1
 • Z. Šličytės kalba buvo puiki
  Z. Šličytės kalba buvo puiki

  Esu iš tų antikvarinių asmenybių, kuri bene nuo 1981 metų iki šiol skaito popierinį "Klaipėdos" laikraštį. ...

  7
 • Šventėme jubiliejų ar sukaktį?
  Šventėme jubiliejų ar sukaktį?

  Jau praėjo Jūros šventė, praėjo ir Klaipėdos miesto gimtadienis. Todėl po visko jau galima padaryti išvadas. Suprantama, viskas buvo gražu. Miestas nuoširdžiai šventė, meras didvyriškai atliko savo pareigas iki pat p...

  3
 • Maestro nusipelnė dar daugiau
  Maestro nusipelnė dar daugiau

  Labai žavu, kad pagaliau Klaipėda įvertino didelį muzikos šviesulį uostamiestyje. Tai profesorius Saulius Šiaučiulis. ...

  1
 • Savų negalima pamiršti
  Savų negalima pamiršti

  Noriu išsakyti savo nuomonę dėl A.Dykovienės straipsnio "Parūpo sukilėlio palaikai" ("Klaipėda", 2022 07 16) apie keliamą idėją perlaidoti Klaipėdoje 1923 m. sukilimo Klaipėdos kraštui vaduoti vado Jono Polovinsko-B...

 • Už fašistinę simboliką – į belangę
  Už fašistinę simboliką – į belangę

  Mane tiesiog pribloškė žinia, kad kažkoks tipas, apsirengęs ne mūsų šalies karine uniforma, stabdė Jūros šventės eiseną. Tiksliau, kaip skaičiau "Klaipėdoje", koloną mėgino sustabdyti vyras, vilkintis kamufliažin...

  9
 • Nėra ko čia taip jau labai pykti
  Nėra ko čia taip jau labai pykti

  Dabar vos ne kiekvienoje televizijos laidoje vis kaltinamas Remigijus Žemaitaitis, kad drįso, matai, įtarti, jog dalis labdarai surinktų pinigų nukeliavo nežinia kur. Kitaip sakant, galėjo būti pasisavinta ar net pavogta. ...

  6
 • Ko vertas paprastas gyventojas?
  Ko vertas paprastas gyventojas?

  Prasidėjo skvero ties prekybos centru "Maxima" (Šilutės pl. 40A) atnaujinimo darbai. Daugiabučių namų gyventojai džiaugiasi, kad pagaliau atėjo eilė atsinaujinti ir šiai miesto daliai. ...

  2
Daugiau straipsnių