Kaip mes tada gyvenome?

Sausio 13-oji yra dar viena proga prisiminti sovietmetį. Kaip mes tada gyvenome, šiandien daugeliui net nėra žinoma arba jau pamiršta.

Nėra ko slėpti, buvome tikri elgetos, visi apsirengę pilkai, juodai arba tamsiai mėlynai. Į mokyklą jaunuoliams teko eiti apsirengus mėlyna uniforma, prie jos reikalavo baltų baltinių ir geltono "šlipso".

Mergaitėms uniforma taip pat buvo privaloma, tik ji buvo šiek tiek gražesnė, bet vis tiek juoda – klostuotas sijonas, prijuostė ir balta apykaklė.

Lietuvoje mergaičių mokyklinė uniforma buvo gražesnė negu kitose sovietinėse respublikose, kur reikalauta baltų prijuosčių.

Mūvėti kelnes buvo kategoriškai draudžiama. Negalima, ir viskas.

Iki šiol puikiai prisimenu, kaip 1983 metais Klaipėdos 18-oje vidurinėje mokykloje viena moksleivė mokytojų tarybos posėdyje buvo svarstoma dėl to, kad atėjo į šokius apsitempusi raudonas kelnes.

Tai buvo tarsi sprogimas, tarsi katastrofa, pagyvenusių ir jaunesnių pedagogių pasipiktinimas liejosi per kraštus. Atrodė, kad ta mergaitė išdavė tėvynę ir yra verta mirties bausmės.

Dabar tai atrodo juokinga, net sunku patikėti, kad šitaip galėjo būti.

Panašiai apgailėtina buvo ir buitis. Nors buvo aiškinama, kad pas mus viskas yra pigiausia pasaulyje, tačiau realybėje taip nebuvo. Tikra tiesa, duonos kepalas anuomet kainavo 20 kapeikų, bet vien duona sotus juk nebūsi. Reikia dar ko nors.

Pavyzdžiui, "Daktariškos" arba bent jau "Panerio" dešros, kurios kilogramas kainavo daugiau nei 2 rublius.

60 ar 80 rublių algą per mėnesį gaunančiam žmogui tai buvo didelė suma. Be to, ir tos dešros ne visada įmanoma laisvai nusipirkti. Bananai ir mandarinai – tik per Naujuosius.

Puikiai prisimenu tas nežmoniškas "mandarinines" eiles šalia Debreceno prekybos centro, kuris anais laikais buvo laikomas vienu naujausių ir moderniausių, nes jame buvo (stebuklas!) savitarna su vežimėliais. Matyt, prekybos valdybos vadovas A.Lichtinšainas nusižiūrėjo Vakaruose.

Pieną ten parduodavo tokiose trikampėse popierinėse piramidėse po 12 ar 14 kapeikų. Iš jų tas pienas nuolat tekėdavo, tad parduotuvėje vis telkšodavo baltos balos.

Dabar tų laikų "modernizmas" atrodytų juokingas ir apgailėtinas.

Pagaliau tas "blatas" – šlykščiausias dalykas, koks galėjo būti: reikėjo ieškoti pažinčių, kad galėtum gauti kokį nors padoresnį daiktą. Todėl bazių direktoriai ar net sandėlininkai (pavardžių neminėsiu) buvo "labiausiai gerbiami" žmonės.

Tik per juos buvo galima gauti tirpstančios kavos metaliniuose indeliuose už 6 rublius. Šprotų dėžutė (tai bent delikatesas!), kurių dabar priversta prekybos centruose, kainavo net 90 kapeikų, tačiau ir to niekalo nebuvo.

O drabužiai, drabužiai... Siaubas! Parduotuvėje pardavinėdavo baisius Vilkaviškio fabriko gamybos džinsus, "šeimyninius triusikus" ir "maikes" vyrams, o moterims – beformius "stanikus".

Apie madą kalbėti tada neteko, džiaukis, kad gavai bet ką.

Tiesa, medžiagų parduotuvėse buvo, ypač Tiltų gatvėje. Sukrauta rietuvėmis. Bet ką darysi nusipirkusi? Turi eiti į buities kombinatą, kad atstovėjus eilėje ką nors pasiūtų. Kažkoks nesibaigiantis absurdas.

Todėl mane stebina žmonės, kurie sako, kad sovietmečiu buvo geriau. Nesąmonė. Aš manau, kad tų laikų ilgėtis galėtų gal tik degradavę asmenys arba tie, kurie turėjo išskirtines sąlygas dėl postų arba nuopelnų tarybų valdžiai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Aldona

Aldona portretas
Kas dabar gero? Kas vaikus augina darbu nuo 8-17 nera tenka nedirbt arba uzkraut mociutems ,vyrus isvare i uzseny uzdarbiaut .

TipTop

TipTop portretas
Visos blogybės ir eilės prasidėjo prie gorbačiovo. 1986-1990. Straipsnis aiškiai užsakytas.

Nezabitauskas

Nezabitauskas portretas
Uniformos mokyklose buvo gerai. Ir tą mergaitę raudonomis kelnėmis peikė turbūt už norą pasipuikuoti, pasirodyti pranašesne už kitas. Mergaitės buvo auklėjamos išsiskirti ne raudonomis kelnėmis, ne pliku užpakaliu, o protu, darbštumu, mandagumu. Nors apskritai sovietinio gyvenimo negiriu, bet buvo tuomet ir gerų dalykų. Kaip dabar ne viskas pas mus puiku, taip ir tada ne viskas buvo blogai.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Supainiojo istorinius duomenis?
  Supainiojo istorinius duomenis?

  Per televiziją mačiau reportažą, kuriame vienas miesto istorikas komentavo keleto žinomų prieškario laikų pastatų istorinę ir architektūrinę vertę. ...

  2
 • NT burbulas: vėl bręsta tragedija
  NT burbulas: vėl bręsta tragedija

  Teisingai jau buvo parašyta „Klaipėdoje“, kad vėl išsipūtė nekilnojamojo turo (NT) burbulas. Ne tik pajūryje, kur kainos pasidarė išvis beprotiškos, bet ir kitose Lietuvos vietose. Išskyrus tik gal tolimos p...

  4
 • Bėda – dvasinė ubagystė
  Bėda – dvasinė ubagystė

  Noriu pasakyti savo nuomonę apie tuos skraiduolius, kurie net dabar negali iškęsti be užsienio kelionių. ...

  2
 • Paštui – nauja misija
  Paštui – nauja misija

  Klaipėdos Karališkojo pašto istorija prasidėjo prieš keletą šimtų metų. Šis įspūdingas raudonų plytų pastatas tebėra vienas žinomiausių ir gražiausių miesto architektūros paminklų uostamiesčio Liepų gatvėje...

  8
 • Pandemijos rykštė – baisus mūsų žmonių nevalyvumas
  Pandemijos rykštė – baisus mūsų žmonių nevalyvumas

  Norėčiau paliesti temą, apie kurią vis dar per mažai kalbame – apie pasibaisėtiną kai kurių žmonių nevalyvumą, higienos nesilaikymą. ...

  2
 • Palaikai mirksta vandenyje
  Palaikai mirksta vandenyje

  Šiurpstu iš apmaudo, matydama, kuo baigėsi pompastika, pernai rugsėjį Macikuose (Šilutės rajone) perlaidojus 1,1 tūkst. ekshumuotų, neatpažintų, dukart išniekintų Antrojo pasaulinio karo belaisvių palaikų. ...

  1
 • Kokiu laiku gyvensime?
  Kokiu laiku gyvensime?

  Jau žinoma, kad nuo šių metų pavasario Europos Sąjungoje turėtų būti šalinama direktyva kaitalioti žiemos ir vasaros laiką. ...

  12
 • Rūkaliams nereikia daryti jokių nuolaidų
  Rūkaliams nereikia daryti jokių nuolaidų

  Labai džiaugiuosi, kad pagaliau priėmė įstatymą, draudžiantį rūkyti balkonuose. ...

  8
 • Pakeiskite projektą, pone!
  Pakeiskite projektą, pone!

  Labai skaudžiai sureagavau į sausio 14 dieną „Klaipėdoje“ pasirodžiusį Daivos Janauskaitės straipsnį „Prie stoties dygsta naujas statinys“. Galvoju, kad prie senosios geležinkelio stoties bus prilipdytas siaubingas stiklinis sa...

  2
 • Nestabdykime Girulių draustinio steigimo
  Nestabdykime Girulių draustinio steigimo

  Norėtume viešai kreiptis į Klaipėdos merą ir miesto tarybos narius. Pastaruosius pusę metų klaipėdiečiai, gamtos mylėtojai ir neabejinga Lietuva susivieniję kartu kovojome, kad keliolikos kartų užaugintas Girulių miškas būtų apsaug...

  3
Daugiau straipsnių