Quantcast

Besikeičiantys fortai: kas toliau?

Kauno tvirtovės parke įvyko keletas svarbių įvykių. Galima sakyti, kad prasidėjo naujas tvirtovės tvarkymo ir pritaikymo dabartiniams poreikiams etapas, todėl norėtųsi apie naujienas išsamiau papasakoti kauniečiams ir Kauno tvirtovės mylėtojams.

Parko kūrimas

2014 m. gruodžio mėnesį pristatyta Kauno tvirtovės istorinio-architektūrinio parko idėja. Pilnas Kauno miesto savivaldybės autobusas vežė politikus, administracijos darbuotojus, Kultūros ir Aplinkos ministerijų atstovus ir žurnalistus į Kauno tvirtovės objektus pristatant idėją per 20 metų šiuos objektus įveiklinti. Girdėjosi entuziastingi pritarimo šūksniai, matėsi skeptiškos šypsenos, tačiau iš esmės žmonėms idėja patiko, pirminis pasitikėjimo kreditas buvo suteiktas. Prasidėjo parko kūrimas.

Projektu pavyko sudominti Kauno rajono savivaldybę, įtikinti Turto banką, valdžiusi didžiausią dalį Kauno tvirtovės objektų.

Nutarta, kad Kauno tvirtovės objektus pirmiausia perims iš Vyriausybės atitinkamos savivaldybės, o jau paskui objektai bus perduoti patikėjimo teise parkui. Pačiam parkui sugalvotas pavadinimas "Kauno tvirtovės regioninis parkas", jo forma – viešoji įstaiga, kurios dalininkais sutiko būti Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybės bei asociacija "Kauno tvirtovė", jungianti entuziastus nuo 2007 m.

Kauno tvirtovės regioninis parkas oficialiai įkurtas 2016 m. rugsėjo pradžioje.

Didelis entuziazmas

Lygiagrečiai su parko kūrimu stiprėjo ir asociacija "Kauno tvirtovė". Pradėjusi nuo V forto įgulos, 2016 m. pabaigoje visuomeninė organizacija turėjo jau devynias įgulas, kurios savo visuomeninėmis pajėgomis ėmė tvarkyti Kauno tvirtovės objektus.

Tas entuziazmas turėjo lemiamos reikšmės, kad valdžios žmonės pritartų idėjai, skirtų reikalingas lėšas, asmeniškai domėtųsi pasiektais rezultatais. Susikūrė unikalus visuomenės, savivaldybių, universitetų, specialistų  bendradarbiavimo modelis, teikęs visiems naudos ir pasitenkinimo.

2016 m. prioritetu tapo dviejų fortų – III ir IV – tvarkymas ir teritorijų priežiūros skyriaus kūrimas, parko koncepcijos kūrimas.

Darbai tęsėsi ir 2017 m. pradžios. Abiejuose fortuose buvo naikinami savaiminiai želdynai, uždengti vandens ir drenažo šuliniai, ypač pavojingose vietose pastatytos apsauginės tvorelės.

Pasirodė, kad numatytų lėšų neužteks ir kad tvirtovėje jau stipriai pažengusi šlaitų ir mūrinių sienų erozija, kuri sparčiai progresavo žiemą. Seniai išvogti apsauginiai stogeliai, metalo konstrukcijos ir ilgametis nesirūpinimas tvirtove, jos drenažo sistemomis paliko savo pėdsakų. Tvirtovė stipriai serga, o gydymas kainuoja.

Kiekvieną dieną pavykdavo iš gamtos atkovoti vis daugiau naudingų plotų. Lyjant ir sningant buvo tvarkomi šikšnosparnių neokupuoti kazematai – išvaduoti nuo šiukšlių ir kitokių sankaupų.

Flirtas su menininkais

2016 m. rudenį prasidėjo labai sėkmingas bendradarbiavimas su menininkais. VIII forte vykęs asociacijos sezono uždarymas buvo lydimas garsios audiovizualinės instaliacijos. Garsios tiesiogine prasme, nes buvo leidžiamos sirenos ir žadinami užmigę forto dievai. Žiemą prasidėjo flirtas su Kauno filharmonija, virtęs stipriais jausmais, sakytume neformaliomis vedybomis. Nepraėjus nė devyniems mėnesiams gimė ir pirmieji vaikai – filharmonijos renginys rugpjūčio 11 d. Kauno VI forte, Lietuvos šimtmečiui skirtas meno kūrinys, kitos iniciatyvos. Kauno tvirtovė figūruoja ir "Kultūros sostinės 2022" žemėlapyje.

Vykdomi darbai netruko atkreipti kauniečių dėmesį. Fortuose ėmė lankytis žmonės, vykti įvairūs renginiai. Parko vadovybei tai kėlė didelį rūpestį, nes tvarkomi fortai vis dar buvo nesaugūs, tačiau apie vykdomus darbus reikėjo informuoti visuomenę, o tai neišvengiamai didino savaiminį turizmą. Kai kuriuos "ankstyvojo turizmo amžiaus" renginius organizavo ir pats parkas, asociacija "Kauno tvirtovė". Tvirtovė ėmė palaipsniui gaivelėtis iš gilaus letargo miego, kuris galėjo nesunkiai virsti tvirtovės mirtimi. Regis, atstovėjome.

Dėl juridinių priežasčių buvome priversti pakeisti parko pavadinimą. Pasirodė, kad žodis "regioninis" verčia mus laikytis regioninių parkų steigimo ir administravimo taisyklių bei ribojimų, kurių mes negalime tenkinti, nes neturime vientisos teritorijos, todėl nuo birželio 6 d. Registrų centre patvirtintas viešosios įstaigos pavadinimas "Kauno tvirtovės parkas".

Minimalūs reikalavimai

2017 m. birželio mėnesio pradžioje konstatavome, kad Kauno tvirtovės III ir IV fortai tenkina minimalius saugumo reikalavimus. Fortai aptvarkyti.

Juose vasaros sezono metu jau galima lankytis savarankiškai, pagrindinės pavojingos vietos uždengtos arba apsaugotos. Tačiau tai dar nėra muziejus – požeminių poternų grindys vietomis neišlygintos, ne visi pavojingi skardžiai apsaugoti tvorelėmis, vis dar neišspręstos daugiau nei kilometro ilgio gynybinio griovio išorinio šlaito (kontreskarpinės sienos) saugumo problemos, bet atsargiai elgiantis, kreipiant dėmesį į atsiradusius perspėjamuosius ženklus, kvailai nesikarstant stogais ir šlaitais, jau galima šiuose fortuose lankytis.

Panašiai kaip kalnuose, kur ne visi skardžiai apsaugoti tvorelėmis, bet kažkaip žmonės kalnus lanko. Turime pirmus realius rezultatus. Jie pasiekti Kauno miesto ir rajono vadovų bei administracijos paramos, pasiaukojamo parko darbuotojų darbo ir asociacijos Kauno tvirtovė bei kitų rėmėjų ir pagalbininkų dėka. Tai mūsų, kauniečių, pasiekimas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Talkininkas

Talkininkas portretas
Pagarba VI forto įgulai. Užteks darbo kelioms kartoms. Su kastuvu ir karučiu. Trūksta techninių priemonių.

B.

B. portretas
Skaičiau ir džiaugiausi.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Kas kaltas dėl „Akvasanitos“ darbuotojų mirties?
    Kas kaltas dėl „Akvasanitos“ darbuotojų mirties?

    Dienraštis rašė apie Kauno apylinkės teisme nagrinėjamą baudžiamąją bylą, kurioje teisiamas UAB „Akvasanita“ vadovas Svajūnas Jonika dėl dviejų darbuotojų susirgimo profesine liga, kuri nusinešė jaunų vyrų gyvybe...

    1
  • Tarpukario rūmai Parodos kalne: ką saugome ir ko nematome?
    Tarpukario rūmai Parodos kalne: ką saugome ir ko nematome?

    Rugsėjo 18 d. Pasaulio paveldo komiteto sesijoje buvo patvirtinta Kauno modernizmo architektūros paraiška „Modernusis Kaunas: optimizmo architektūra, 1919–1939“. ...

    2
  • Kiek dar bus ignoruojamos Kačerginės Nemuno žiedo problemos?
    Kiek dar bus ignoruojamos Kačerginės Nemuno žiedo problemos?

    2008 metais iš valstybės lėšų buvo pradėtas vykdyti Druskininkų sporto centro statybos projektas. ...

    8
  • G. Leckė: inovatyvios finansinės paslaugos – patogios, bet kelia ir iššūkių
    G. Leckė: inovatyvios finansinės paslaugos – patogios, bet kelia ir iššūkių

    Naudodamiesi finansinėmis paslaugomis, žmonės kartais sprendimus priima remdamiesi ne tik racionaliais faktoriais, bet ir spontaniškai, impulsyviai, pagal draugų ar šeimos narių patarimus. Tai normalu, tačiau svarbu žinoti, kada elgiamės ...

    11
  • Chronas ir Chroma V. Paukštelio tapyboje
    Chronas ir Chroma V. Paukštelio tapyboje

    Beveik kiekvieną dieną didesniuose ar mažesniuose Lietuvos miestuose atidaroma parodų. Jų būna įvairių: gerų ir visai nereikšmingų, svarbių tik patiems autoriams ar platesnio masto ir konteksto. Tarp šio ekspozicijų srauto nemenką da...

    3
  • Tikrų vertybių ilgesys
    Tikrų vertybių ilgesys

    Savo įspūdžiais iš parodos, spektaklio ar koncerto, savo nuomone apie interviu herojų ar rašinio temą pasidalijantys žmonės – vertinga auditorija. Menininkams jų atsiliepimai – tai nepadailinta, į profesionalų rėmus neįspr...

  • Matematika ugdo ir kūrybiškumą
    Matematika ugdo ir kūrybiškumą

    Šiemet jau 34 metus iš eilės paskutinį sausio šeštadienį į KTU atkeliaus 9–12 klasių moksleiviai iš visos Lietuvos pasitikrinti matematikos žinių – čia vyks respublikinis prof. Jono Matulionio jaunųjų ma...

    3
  • Kaip padidinti kultūros ir meno sričių įvairovę Kauno regione?
    Kaip padidinti kultūros ir meno sričių įvairovę Kauno regione?

    Lietuvoje veikiančios kultūros ir meno organizacijos yra labai skirtingos, įsikūrusios tiek trijuose didžiuosiuose miestuose (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje), tiek regioninėse savivaldybėse (likusi Lietuva). Jose galite domėtis tiek laivininkystės ist...

  • Laisvė atminti Laisvę
    Laisvė atminti Laisvę

    Mūsų atminties laisvė – šiuos žodžius, užrašytus ant transparanto, laikomo seno, ilgaplaukio vyro rankose, pirmiausiai pamato Kipro Mašanausko roko operos „1972“ žiūrovai. Scenoje vėlus vakaras, tačiau ne naktis...

    1
  • Kaunas – krikščioniškos kultūros sostinė
    Kaunas – krikščioniškos kultūros sostinė

    Šiemet turime daugybę progų didžiuotis ir džiaugtis Kauno miestu – Europos, o sykiu ir Vakarų kultūros sostine, kurioje žmones vienija noras kurti gražesnę dabartį ir ateitį. Hanzos dienos Kaune – vienas gražių tokio kūrybi&sca...

    6
Daugiau straipsnių