Quantcast

Seimo nariai: Vilniaus atgavimo metinės - ir džiugi, ir niūri sukaktis

Seime įregistruotas pareiškimo projektas, kuriuo siekiama paminėti Vilniaus atgavimo septyniasdešimtmetį. Dokumente pabrėžiama, kad Lietuva sostinę atgavo ne pačiomis maloniausiomis aplikybėmis.

Šešių Seimo narių iš įvairių frakcijų parengtame projekte pabrėžiama, kad Vilniaus atgavimas tapo pagrindu Lietuvos okupacijai.

„1939 m. spalio 28 d. į Vilnių, senąją Lietuvos sostinę, įžengė Lietuvos kariuomenė, pradėjo veiklą Lietuvos administracija. Istorinės Lietuvos sostinės Vilniaus ir dalies valstybės teritorijos  atgavimas užpildė didelę netektį, kurią du dešimtmečius jautriai išgyveno visa Lietuvos visuomenė ir jos piliečiai. Nors ilgus metus varginęs Europą Lietuvos - Lenkijos ginčas dėl jėga atplėštos Lietuvos sostinės ir jos teritorijos dalies buvo išspręstas dalyvaujant SSRS ir jos padiktuotomis sąlygomis, Tauta  dar puoselėjo viltį, kad prasidėjęs istorinio teisingumo atkūrimas sudaro sąlygas Lietuvos valstybės teritoriniam vientisumui,  krašto kultūrinei bei nacionalinei konsolidacijai.  Tačiau Molotovo-Ribentropo sandėrio pasekmės buvo priešingos tautos lūkesčiams: Lietuva patyrė SSRS prievarta primestą šiurkštų suvereniteto suvaržymą, o vėliau - ilgų dešimtmečių sovietinę aneksiją ir okupaciją“, - rašoma dokumente.

Be to, nutarimo projekte esama užuominų, kad Lietuva principingai vertina tiek Vilniaus krašto okupaciją tarpukariu, tiek SSRS veiksmus po Molotovo-Ribentropo pakto pasirašymo.

„Atviras ir neiškraipytas praeities įvykių įvertinimas, pastangos pašalinti neteisėtų praeities veiksmų pasekmes, atkurti istorinį teisingumą yra būtinosios prielaidos stiprinti demokratinių valstybių ir tautų tarpusavio supratimą bei pasitikėjimą, plėtoti abipusę pagarbą bei visuotinai pripažintais tarptautinės teisės principais grindžiamus geros kaimynystės santykius“, - jei Seimas pritars šiam pareiškimui, šios eilutės bus adresuotos tiek Maskvai, tiek Varšuvai.

Dokumento projektą parengė liberalas Petras Auštrevičius, „tvarkietis“ Andrius Mazuronis, socdemas Andrius Šedžius bei trys konservatoriai - Emanuelis Zingeris, Česlovas Stankevičius ir Gintaras Songaila.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių