J.Didžiulis: šiukšlė yra nebe šiukšlė, kai randa savus

Visi norime gyventi gražioje, švarioje aplinkoje. Visi suprantame, kas yra šiukšlės ir kur jų vieta. Lyg ir visi suprantame, kad būtina jas rūšiuoti, bet daugeliui mūsų rankos taip dar ir nekyla. Jei nenorime paskęsti šiukšlynuose, pats laikas į tai pradėti žiūrėti rimtai.

Ketvirtadienį sostinėje prie Baltojo tilto startavo antrasis tęstinio aplinkosaugos projekto „Aš – žalias“ etapas. Susirinkę šalies menininkai dar kartą ragino žmones pradėti veikti - rūšiuoti ir mesti iš galvos mitus, kad tai daroma veltui.

Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas, kalbėdamas apie rūšiavimo problemą, pirmiausia pabrėžė, kad gyventojai turi pradėti ne tik rūšiuoti, bet ir keisti vartojimo įpročius. Jo teigimu, pastaraisiais metais atliekų kiekis smarkiai didėjo. 2010 m. Lietuvoje susidarė apie 1,3 mln. tonų komunalinių atliekų, vidutiniškai - 389 kg vienam gyventojui. Prognozuojama, kad šių atliekų kiekis 2020 m. išaugs iki 640 kg vienam gyventojui per metus.

„Reikia rūšiuoti atliekas. Jeigu to nedarysime, didėjant gyventojų skaičiui, vartojimui, kylant pragyvenimo lygiui labai greit mūsų jaunoji karta gali nebeturėti, kur leisti laisvalaikio, nes paskęsime šiukšlynuose“, - sakė aplinkos ministras.

Projektas „Aš – žalias“ buvo inicijuotas ir įgyvendintas 2009 m. Šia Aplinkos ministerijos iniciatyva buvo siekiama ugdyti visuomenės sąmoningumą, skatinti žmones tapti aktyviais atliekų tvarkytojais, skleisti ekologijos idėjas, įskiepyti žmonėms, kad save ir savo aplinką privalome keisti jau šiandien, keisdami savo kasdienius įpročius.

Šiais metais projektas tęsiamas. Ministro teigimu, tai nėra vienadienė ar vienų metų akcija. Kiek laiko prireiks, kol lietuviai sutiks tai daryti ir supras, kad reikia rūšiuoti, kad atliekos yra perdirbamos, kad privalome rūpintis aplinka, kurioje gyvename, pasak pašnekovo, sunku pasakyti. Bet tikimasi žmonių sąmoningumo.

Prie projekto prisideda ir šalies menininkai: muzikantai Erika Jennings ir Jurgis Didžiulis, fotografė Agnė Gintalaitė, dailininkas Rimas Valeikis, aktoriai Edita Zizaitė ir Jurgis Damaševičius. Supratę ir įsitikinę rūšiavimo nauda, jie tuo dalysis su Lietuvos žmonėmis ir ragins nelikti abejingiems.

„Ne taip seniai supratau, kad šiukšlė yra tai, ką padėjome ne savo vietoje. Jei butelis atsiduria tarp butelių, jis randa savo vietą ir tampa žaliava. Atpažinome tris pagrindines priežastis, dėl kurių žmonės tingi rūšiuoti. Pirma, jie neranda konteinerių. Antra, neranda tinkamo sprendimo namie, kaip, kur, ką pasistatyti. Trečia, jie nežino, kaip rūšiuoti. Kai naršėme internete, neradome bendrų sprendimų, kaip tai daryti. Taigi žmonėms reikėtų daugiau kalbėtis, dalytis mintimis“, - kalbėjo J.Didžiulis.

Muzikanto teigimu, kiekvienas šių dalykų yra savotiškas žygdarbis. Bet kai tai išsprendi, „sielai pasidaro geriau“, supranti, kad nebuvo taip sudėtinga.

"Taigi prisidėjome prie šios iniciatyvos ne tam, kad jūs manytumėte, jog rūšiavimas yra gerai ir galiu būti žalias, o kad iš tikrųjų pagaliau surastumėte konteinerius, nusipirktumėte šiukšliadėžes, kurių jums reikia, ir trečia - pradėtumėte viską padėti į savo vietą. Nes šiukšlė yra nebe šiukšlė, kai ji randa savus", - susirinkusiems dėstė J.Didžiulis.


Šiame straipsnyje: aš žaliasekologija

NAUJAUSI KOMENTARAI

eva

eva portretas
vilniaus rajone anksčiau kaimynas atiduodavo mums nupjautą veją kompostuoti,nes mes turime komposto dėžę,ir daržą kur galime tą kompostą išberti.dabar kaimynas žolę bers į šiukšlių konteinerį,nes apmokestino už šiukšles pagal kvadratus(o jis gyvena vienas ant 150 m2).jam nereikia kvapo šalia savo sklypo.o anksčiau kvapas netrukdė.o organinėm atliekom konteinerių nėra.

mociute UK

mociute UK portretas
prekyboje Lietuvoje nera pritaikyta siuksliniu, kurios butu patogios laikyt namie is trieju daliu,kad iskart butu imanoma rusiuot atliekas,po to isnesi i konteineri.Bet dar daznai nera konteineriu prie namu,yra paprasti,tai ir neskatina zmoniu rusiuot ir dar uz savo pinigus ieskot po rajona konteineriu.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių