Quantcast

VST ir RST elektros vagims suteikia šansą prisipažinti ir likti nenubaustiems

Per 8 šių metų mėnesius „Rytų skirstomųjų tinklų“ ir „Vakarų skirstomųjų tinklų“ specialistai užfiksavo daugiau kaip 1300 nesąžiningo elektros energijos vartojimo atvejų, kurių metu nelegaliai suvartota daugiau kaip 19 mln. kWh elektros energijos.

Išradingumo netrūksta

Pasak RST prevencijos ir saugos departamento vadovo Kęstučio Tubio, vien per sausio - rugpjūčio mėnesius bendrovė dėl nelegalaus elektros energijos naudojimo surašė 1091 aktą, arba 51 proc. daugiau nei pernai.

Elektra vagiama pačiais įvairiausiais būdais, tačiau bene populiariausias jų - elektros rodmenų klastojimas, kai iškviesti elektrikai nuima plombas ir skaitiklių rodmenis tiesiog atsuka atgal.

„Kiti neteisėti elektros naudojimo atvejai - elektros energijos prisijungimas prieš skaitiklį, slaptų kabelių prisijungimas prieš elektros apskaitos prietaisą, įvairių prietaisų naudojimas siekiant pakeisti skaitiklių rodmenis arba sutrikdyti jų funkcionavimą“, - vardijo K.Tubis.

Užsakymus priiminėjo internetu

Šiuo metu šalies pareigūnai atlieka 4 ikiteisminius tyrimus, kuriuose dėl pagalbos elektros energijos vagims kaltinami organizuotų grupuočių nariai.

Kai kurios jų dirbo tik tam tikruose regionuose, viena aptarnaudavo visos šalies gyventojus.

Šios grupuotės dirbo itin organizuotai - vieni juvelyrinėse dirbtuvėse gamindavo plombas, antri ieškodavo klientų, treti dirbdavo „juodą“ darbą, atsukdavo elektros, dujų, vandens skaitiklius.

Pasak K.Tubio, klientų šios grupuotės ieškodavo visaip. Kartais juos susirasdavo patys daug elektros išnaudojantys žmonės, kitus atvesdavo pažįstami, dar trečius nurodydavo su RST ir VST dirbantys subrangovai.

Panevėžyje dirbanti, tačiau plombas Vilniuje, Pilies gatvėje gaminusi grupuotė, užsakymus priiminėjo net elektroniniu paštu, kita - savo klientus registruodavo Lietuvos gyventojų telefonų knygoje.

„Dirbta labai atsargiai. Pažįstamą atvedęs žmogus, turėdavo garantuoti, kad jis niekam nepasiskųs. Taip pat būta atvejų, kai klientas „specialistų“ paslaugų užsimanydavo antrą kartą. Paskambinus „elektrikams“, šie pasitikrindavo, ar tikrai šiam žmogui jie jau kartą padėjo ir perskambindavo“, - pasakojo RST prevencijos ir saugos departamento vadovas.

Tarp jų šių gaujų narių yra ir buvusių VST bei RST darbuotojų, taip pat profesionalių elektrikų dirbusių tuometinės „Lietuvos energijos“ padaliniuose.

VST kontroliuoja savus

VST aptarnaujamoje teritorijoje, bendrovės vidaus kontrolės departamento vadovo Igno Šulinsko teigimu, padėtis geresnė. 2004 m. buvo nustatyti 1041 elektros vagystės atvejis, 2005 - 1026, 2006 - 1172. Nuo 2007 m. šis skaičius pradėjo mažėti. 2007 metais nustatyti 686, 2008 - tik 427 neteisėtos elektros energijos naudojimo atvejai. Per 8 šių metų mėnesius tokių atvejų būta 257.

I.Šulinsko teigimu, šie skaičiai nerodo, kad pavyzdingesniais tapo VST paslaugų vartotojai . Vagysčių atvejų sumažėjo bendrovėje įdiegus naują, vidaus kontrolės departamentą ir, pradėjus elektros skaitiklius plombuoti plastikinėmis numeruotomis plombomis, kurias padirbti labai sunku. “Pradėjome labiau kontroliuoti šių plombų apskaitą bendrovės viduje, labiau kontroliuojame savo inspektorių darbą”, - kalbėjo I.Šulinskas.

Kantrybė trūko

Vis dėlto, per pastaruosius tris mėnesius ir VST teritorijoje pastebima daugiau vagysčių, todėl pasitarus su RST, nuspręsta susivienyti ir spalio mėnesį paskelbti visuotinę prisipažinimo akciją.

Nuo spalio 1 iki 31 dienos visi asmenys, kurie neteisėtai vartojo elektros energiją gali prisipažinti tai darę ir už tai nebus nei teisiškai, nei finansiškai baudžiami.

Jei elektros skaitiklis yra sugadintas RST arba VST atstovai tiesiog atvyks į tokio žmogaus namus ir senąjį pakeis nauju.

Šia akcija taip pat skatinama žmones būti sąmojingais ir pranešti apie jiems žinomas elektros energijos vagystes. RST atlikta apklausa parodė, jog net 8 proc. žmonių žino apie tokius atvejus savo aplinkoje.

„Žmonės turėtų būti suinteresuoti pranešti apie nesąžiningus vartotojus, nes vieniems vagiant, už tai mokame mes visi“, - sakė K.Tubis.

Dėl nesąžiningo elektros eneregijos vartojimo jau ne vienam žmogui yra iškelta baudžiamoji byla. Nors realia laisvės atėmimo bausme yra nuteisti tik keli elektros vagys, tačiau, pasak Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo Tomo Ulpio, nemalonumų žmonėms pakanka.

Jiems teismų skiriamos baudos yra kur kas didesnės nei pavogtos elektros kaina. Be to, toks asmuo privalo atlyginti ir bendrovei padarytus nuostolius, apmokėti advokatų ir kitas teisines išlaidas.

Prisipažinti apie nesąžiningą elektros energijos vartojimą arba pranešti apie žinomus atvejus galima bendrovių internetiniuose puslapiuose www.rst.lt ;ir www.vst.lt , užpildžius specialias anketas taip pat paskambinus telefonais 1802 ir (8-5) 255 2555 (RST teritorijoje) arba 8 800 20204 (VST teritorijoje).

Anonimiškumas visiems garantuojamas.


Šiame straipsnyje: RSTVSTakcijaelektros vagystės

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių