- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos, Baltarusijos žvalgyba taikosi į Lietuvoje veikiančius šių šalių opozicijos aktyvistus – juos seka, klausosi pokalbių, organizuoja provokacijas, trečiadienį informavo Valstybės saugumo departamentas (VSD).
„Rusijos ir Baltarusijos valdantieji režimai didina spaudimą nesisteminės opozicijos organizacijoms, kurios dėl didelio valdžios ir teisėsaugos spaudimo bei persekiojimo veiklą perkelia į užsienio valstybes“, – rašoma pranešime.
Anot VSD, Rusijos žvalgybos tarnybos, ypač Rusijos FSB, aktyviai veikia prieš opozicijos organizacijas ir aktyvistus tiek Rusijos teritorijoje, tiek užsienyje.
Pagrindinis Rusijos žvalgybos tarnybų padalinys, dirbantis prieš Rusijos opozicijos aktyvistus, yra FSB Konstitucinės santvarkos ir kovos su terorizmu tarnybos Konstitucinės santvarkos apsaugos valdyba.
„Ji atsakinga už politinių, visuomeninių, religinių, ekstremistinių organizacijų ir procesų Rusijoje priežiūrą ir kontrolę. Šios FSB valdybos pareigūnai vykdo opozicijos aktyvistų sekimą, klausosi telefoninių pokalbių, siekia infiltruotis į jų artimą aplinką, organizuoja provokacijas ir netgi pasikėsinimus į gyvybę“, – nurodoma pranešime.
Anot VSD, užpernai šios valdybos pareigūnai organizavo bandymą nužudyti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną.
Prognozuoja aktyvesnę rusų žvalgybą
Departamento teigimu, Lietuva yra viena iš pagrindinių Rusijos opozicijos aktyvistų emigracijos krypčių. Čia gyvena keli šimtai prieglobstį gavusių Rusijos piliečių, taip pat asmenų, kurie „nesikreipia dėl specialaus statuso, tačiau užsiima politine ar žurnalistine veikla“.
Lietuvoje nuolat lankosi Rusijos valdžiai oponuojančių politinių, visuomeninių ir žiniasklaidos organizacijų atstovai iš Rusijos ar ES valstybių, vyksta Rusijos opozicionierių renginiai.
„Rusijos žvalgybos tarnybas domina informacija apie Lietuvoje gyvenančius Rusijos opozicionierius ir jų organizacijas, veiklos kryptis ir planuojamus veiksmus, naujus projektus“, – nurodo VSD.
Rusijos žvalgybos tarnybas domina informacija apie Lietuvoje gyvenančius Rusijos opozicionierius ir jų organizacijas, veiklos kryptis ir planuojamus veiksmus, naujus projektus.
Lietuvos žvalgyba atkreipia dėmesį, kad Rusijos žvalgybos tarnybos gali siekti infiltruoti agentus į Lietuvoje veikiančias Rusijos opozicines organizacijas, į Lietuvą deleguoti žvalgybos darbuotojus su netradicine priedanga, kibernetinėmis priemonėmis skverbtis į opozicijos aktyvistų ir organizacijų IT sistemas.
„Tikėtina, kad, augant politinėms represijoms Rusijoje ir didėjant politinių emigrantų iš Rusijos skaičiui, didės ir Rusijos žvalgybos tarnybų dėmesys Lietuvoje esantiems opozicijos aktyvistams“, – teigiama pranešime.
Auga Baltarusijos žvalgybos aktyvumas
Baltarusiją beprecedenčiai opozicijos protestai apėmė 2020 metų rugpjūtį, kai po tuomet įvykusių prezidento rinkimų nugalėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, nepertraukiamai vadovaujantis šaliai nuo 1994-ųjų.
Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.
Nuo tada Lietuva tapo vienu iš Baltarusijos politinės opozicijos veiklos centrų, tačiau taip pat ėmė augti ir Baltarusijos žvalgybos tarnybų aktyvumas.
„Baltarusijos žvalgybos tarnybos dalyvauja suvaldant politinę krizę, identifikuoja politinę opoziciją ir ją remiančius asmenis, siekia juos įbauginti, o surinktą žvalgybos informaciją naudoja jų, kaimyninių valstybių ir jų žvalgybos tarnybų diskreditavimo ir propagandos kampanijose“, – nurodo VSD.
„Baltarusijos žvalgybos tarnybos neapsiriboja tik žvalgybos informacijos rinkimu ir vis agresyviau veikia prieš Baltarusijos režimo oponentus Baltarusijoje ir užsienyje. Labai tikėtina, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos suplanavo ir įvykdė „Ryanair“ lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, nukreipimą į Minsko oro uostą, kad sulaikytų Lietuvoje gyvenusį Ramaną Pratasevičių“, – pridūrė žvalgyba.
Labai tikėtina, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos suplanavo ir įvykdė „Ryanair“ lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, nukreipimą į Minsko oro uostą, kad sulaikytų Lietuvoje gyvenusį Ramaną Pratasevičių.
VSD nurodo, kad Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) baltarusių diasporai ir Baltarusijos politinei opozicijai Baltarusijoje ir užsienyje diskredituoti išnaudoja Lietuvos piliečius, skleidžiančius Baltarusijos režimui palankų naratyvą.
KGB stebi Lietuvoje gyvenančius Baltarusijos opozicijos aktyvistus, renka apie juos informaciją, fiksuoja jų veiklą ir ieško svertų daryti jiems poveikį.
Prieš opoziciją veikia ne tik KGB, bet ir Baltarusijos vidaus reikalų ministerijai pavaldžios tarnybos (pavyzdžiui, GUBOPIK – Vyriausioji kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija valdyba), ir Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU).
Be to, Baltarusijos žvalgybos tarnybos, veikdamos prieš politinę opoziciją, bendradarbiauja su Rusijos žvalgybos tarnybomis.
„Labai tikėtina, kad artimoje perspektyvoje Baltarusijos žvalgybos tarnybų žvalgybos ir ardomoji veikla prieš Baltarusijos politinę opoziciją ir diasporą intensyvės, o užsienio valstybės, iš kurių aktyviausiai veikia opozicija, išliks propagandos, diskreditavimo ir dezinformacijos kampanijų taikiniais“, – nurodoma pranešime.
A. Navalną Lietuvoje sekė asmenys iš Rusijos
Rusijos valdžios institucijos ir žvalgybos tarnybos A. Navalną ir jo organizaciją vertina kaip pavojingiausią opozicinę jėgą, kuri gali stipriai paveikti Rusijos politinius procesus.
Dėl to A. Navalnas dar iki pasikėsinimo į jo gyvybę buvo persekiojamas ne tik Rusijoje, bet ir užsienio valstybėse. 2019-ųjų balandį ir spalį, A. Navalnui lankantis Lietuvoje, tuo pačiu metu ir tam pačiam laikotarpiui paskui jį iš Rusijos atvyko keturių Rusijos piliečių grupė, kurios užduotys Lietuvoje buvo stebėti A. Navalną ir jo aplinką.
„Tuo pačiu metu kaip A. Navalnas jie lankėsi ir kitose ES valstybėse. Šie Rusijos piliečiai oficialiai deklaravo, kad yra pensininkai ir į Europos Sąjungą atvyko kaip turistai. Visi asmenys buvo susiję su Rusijos Riazanės mieste veikiančia privačių detektyvų agentūra „Tenj“ (rus. Тень) ir praeityje turėjo darbo Rusijos teisėsaugos bei karinėse institucijose patirties“, – nurodo žvalgyba.
Rusijos žvalgybos tarnybos, siekdamos sumažinti rizikas nesėkmės atveju, užsienio operacijose dažnai naudoja įvairius tarpininkus ir netiesiogiai su žvalgybomis susijusius asmenis, įmones ar organizacijas.
VSD nurodo, kad pastaraisiais metais Vakarų žvalgybos atskleidė ne vieną Rusijos tarnybų specialiąją operaciją, kai buvo pasikėsinta į Rusijos režimui oponuojančius ar dėl kitų priežasčių neįtikusius asmenis Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Bulgarijoje ir kitose Vakarų valstybėse.
„Rusijos žvalgybos planuojamos ir įvykdytos operacijos rodo, kad Rusijos politinė vadovybė ir žvalgybos tarnybos su šių operacijų įgyvendinimu ir galimu atsaku susijusias rizikas vertina kaip priimtinas“, – teigia Lietuvos žvalgyba.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvoje – stiprus lietus, žaibuoja, virsta medžiai
Kai kuriose Lietuvos vietovėse antradienio pavakarė ir vakaras buvo neramus. ...
-
Kaunas kviečia paminėti Globėjų dienas (programa)
Birželio 27–liepos 3 dienomis Kaunas tęsia gražią tradiciją ir drauge su vaikų gerovės centru „Pastogė“ kviečia minėti Globėjų dienas. Laukia atvirų durų dienos, koncertai, edukacijos, žygis, cirko pasirodymai ir kitos veiklos....
-
Seimas paskyrė naujus Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybos narius
Seimas paskyrė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinį direktorių Renaldą Gudauską, Vilniaus universiteto mokslininką Deimantą Jastramskį, buvusią VRK pirmininkę, advokatę Laurą Matjošaitytę ir Šiaulių u...
-
Iš kunigų luomo išmestas dvasininkas: man svarbiau švari sąžinė, nei kažkoks statusas bažnyčioje
Lietuvos stačiatikių ortodoksų bažnyčią toliau krečia skandalai. Dalis Lietuvos ortodoksų dvasininkų prašė Konstantinopolio patriarcho leisti stačiatikiams Lietuvoje atkurti kanoninį pavaldumą Konstantinopolio patriarchatui. Dabar jie paval...
-
Vieną vaiką iki 12 metų auginantiems darbuotojams – papildoma poilsio diena
Seimas leido daugiau tėvadienių turėti vaikus iki 12 metų auginantiems tėvams. Taip pat slaugantys artimus žmones galės dirbti ne visą darbo laiką. ...
-
Kibernetinės atakos prieš institucijas ir verslą tęsiasi, tačiau jų mastas mažesnis
Kibernetinės atakos prieš Lietuvos valstybines institucijas, verslą antradienį tęsiasi, tačiau jų mastas kiek mažesnis, nei diena anksčiau, BNS sako laikinasis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas Jonas Skardinskas. ...
-
A. Bilotaitė ragina Pagėgių savivaldybę ieškoti kompromiso gresiant tiesioginiam valdymui
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė paragino Pagėgių savivaldybės atstovus kuo greičiau paskirti administracijos direktorių, kad būtų išvengta tiesioginio valdymo, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM). ...
-
Seimas pertvarkė Kalėjimų departamentą: dešimt įstaigų jungiamos į vieną1
Seimas antradienį patvirtino bausmių vykdymo sistemos pertvarką: Kalėjimų departamentas kartu su pavaldžiomis laisvės atėmimo vietų įstaigomis bus sujungti į vieną juridinį asmenį – Lietuvos kalėjimų tarnybą. ...
-
Nepaprastoji padėtis Lietuvoje pratęsta iki rugsėjo vidurio
Dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje Lietuvoje nepaprastoji padėtis pratęsta iki rugsėjo vidurio. ...
-
NATO oro policijos naikintuvai per savaitę penkiskart kilo lydėti orlaivių1
NATO naikintuvai praėjusią savaitę keturis kartus kilo atpažinti ir palydėti tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros skridusių Rusijos karinių orlaivių, lydėtas ir Estijos erdvėje skridęs vienmotoris lėktuvas, pirmadienį prane&scar...