VSD: institucijų vardu platinami laiškai dėl ukrainiečių – su Rusija siejama ataka

Institucijų vardu platinami laiškai dėl ukrainiečių pabėgėlių yra su Rusija siejama prieš Lietuvą vykdoma informacinė-kibernetinė ataka, penktadienį pranešė Valstybės saugumo departamentas (VSD).

VSD atlikus pirminę išsiųstų elektroninių laiškų analizę nustatyta, kad kartu su Lietuvos valstybinių institucijų vardu siunčiamais melagingais pranešimais elektroninių laiškų prieduose yra platinama kenkėjiška programinė įranga ir renkami duomenys apie Lietuvoje esančius Ukrainos karo pabėgėlius.

„VSD duomenimis, šią informacinę-kibernetinę ataką vykdo Rusijos subjektai“, – teigia departamentas.

Žvalgybos įstaiga rekomenduoja gavus panašaus pobūdžio įtarimų keliantį elektroninį laišką neatidarinėti prisegtų priedų ir nespausti laiškuose įterptų nuorodų.

Migracijos departamentas anksčiau šią savaitę paskelbė, kad naudojant neegzistuojantį jo elektroninio pašto adresą įvairiems adresatams Lietuvoje platinami elektroniniai laiškai.

Juose nurodoma, kad bendradarbiaujant Lietuvai ir Ukrainai Migracijos departamentas vykdo Ukrainos karo pabėgėlių paiešką Lietuvoje ir tai neva susiję su karinės tarnybos atlikimu.

Laiškuose pridedama anketa, kurioje prašoma pateikti Ukrainos piliečių asmens duomenis ir ją išsiųsti į esą Ukrainos ambasadai priklausantį elektroninį paštą.

VSD vertinimu, tikslingai platinant prieš karo pabėgėlius nukreiptus melagingus pranešimus siekiama skatinti nepasitikėjimą valstybės institucijomis ir trikdyti jų veiklą, Lietuvos gyventojus priešinti su atvykusiais ukrainiečiais, kurstyti nesantaiką, kelti etnines ir socialines įtampas, formuoti priešiškas nuotaikas ir nuteikti Lietuvos visuomenę prieš paramą Ukrainai.

Pasak pranešimo, informacinės-kibernetinės operacijos turinys ir taikiniai atitinka Rusijos propagandos naratyvus.

Ketvirtadienį Migracijos departamentas paskelbė, kad prisidengę departamento vardu rinkti duomenis apie Ukrainos karo pabėgėlius bando internetiniai sukčiai.

Migracijos departamentas tuomet perspėjo, jog tai – melagiena, jis nekūrė jokių asmens duomenų anketų ir nevykdo Ukrainos karo pabėgėlių paieškos dėl karinės tarnybos.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių