Valstybės vadovo pasiekimai: tikri ir tariami

Politikai ir politologai tvirtina, kad R.Paksui nederėtų tuščiai girtis

Politikai ir politologai tvirtina, kad R.Paksui nederėtų tuščiai girtis  

Prezidentas Rolandas Paksas neturėtų prisiimti sau nuopelnų, kad pastarąjį pusmetį Lietuvoje buvo atskleista nemaža valdininkų skandalų. Tai pabrėžia politikai ir politologai, vertindami paties Prezidento, jo aplinkos bei Liberalų demokratų partijos atstovų kalbas esą būtent R.Pakso iniciatyva kai kuriose Lietuvos srityse “įvedama tvarka”.  

Liberaldemokratai gina Prezidentą  

Prieš išvykdamas į Belgiją ir Vokietiją Prezidentas R.Paksas perskaitė kreipimąsi per televiziją. “Mano vienareikšmiška pozicija dėl piktnaudžiavimo skirstant žemės sklypus, dėl susikompromitavusių teisėjų ir diplomatų, dėl nusikalstamo Europos Sąjungos lėšų skirstymo sulaukė įnirtingos reakcijos. Aš matau aršų, ilgalaikį ir sunkiai suvokiamą pasipriešinimą”, - teigė Prezidentas.

Panašiai kalba ir valstybės vadovo patarėjai. Analogiški ir Liberldemokratų partijos pareiškimai, kuriuose dabartinė politinė krizė Lietuvoje pirmiausiai įvardijama kaip pasipriešinimo Prezidento vykdomoms permainoms pasekmė.

Pasak liberaldemokratų lyderio Valentino Mazuronio, visi R.Pakso kalboje išvardyti pastarojo pusmečio skandalai, sukrėtę Lietuvą, “iškilo į paviršių tik Prezidento dėka”.

“Pirmieji žingsniai, kurie realiai yra Prezidento padaryti, yra ir žemių grobstymo, ir korumpuotų teisėjų, ir konsulų skandalai, galų gale kompensuojamųjų vaistų sąrašų reikalai. Tai yra realūs žingsniai, pirmieji žingsniai, kuriuos pradėjo Prezidentas vykdyti. Mūsų nuomone, būtent šitie žingsniai sujaudino jėgas, kurioms norėtųsi, kad niekas nesikeistų”, - kalbėjo R.Paksą įsteigtos, todėl jį visomis išgalėmis ginančios politinės jėgos vadovas.  

Gerai padirbėjo saugumas  

Tuo tarpu kiti politikai ir dauguma politologų laikosi visiškai priešingos nuomonės.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkė Nijolė Steiblienė “Kauno dienai” tvirtino, kad Prezidentas bei jo aplinka akivaizdžiai neetiškai ir nepadoriai spekuliuoja tariamais šalies vadovo pasiekimais kovojant su korupcija. “Bet jie iš tiesų nėra joks paties R.Pakso nuopelnas”, - įsitikinusi ji.

Pavyzdžiui, pasak N.Steiblienės, korumpuotus teisėjus išaiškino Valstybės saugumo departamentas (VSD). “Šitas darbas tęsėsi pusantrų metų, kol galų gale mes sulaukėme rezultatų - trys teisėjai tapo įtariamaisiais. Tiesa, R.Paksas pasirašė dekretus dėl jų atleidimo iš darbo, bet Prezidento konstitucinės galios tokios, kad jis skiria ir atleidžia teisėją”, - sakė komisijos vadovė.

Anot jos, žemės sklypų grobstymo faktus apčiuopė ir inicijavo tyrimą vėlgi ne Prezidentūra, o kai kurios Seimo institucijos, pirmiausia Teisės ir teisėtvarkos komitetas ir pati Antikorupcijos komisija. “Vėliau buvo vėliau kreiptasi į premjerą Algirdą Brazauską, kurio pavedimu buvo sudaryta speciali tyrimo komisija. Daugelis konkrečių faktų pirmiausia buvo paminėti spaudoje, anaiptol ne Prezidentūroje vykusiuose susitikimuose”, - tvirtino N.Steiblienė.

O korupcija įtariamų konsulų išaiškinimo operaciją, pasak Seimo komisijos vadovės, taip pat atliko VSD. Ją išviešino ir konkrečių veiksmų ėmėsi užsienio reikalų ministras Antanas Valionis. “Taip, Prezidentas išreiškė savo poziciją šiuo klausimu. Bet ir jo pozicija buvo ne visada vienoda. Prisiminkim, vienu metu atrodė taip, kad vos ne A.Valionis buvo kaltas, jog atleido šituos konsulus iš darbo”, - kalbėjo N.Steiblienė. “Teismas įrodė, kad jie teisėtai buvo atleisti”, - pridūrė ji.  

Jaunieji socialdemokratai pasišaipė  

Prezidentą ginantis V.Mazuronis mano, kad jeigu ne R.Pakso aktyvi pozicija, galbūt visuomenė nesužinotų apie pastarojo laikotarpio skandalus. “Kas galėtų paneigti, kad jeigu ne valstybės vadovo aiški pozicija išviešinti šiuos dalykus, pakelti juos į paviršių, jie taip ir liktų dūlėti stalčiuose arba būtų “sutvarkyti” tyliai, niekam nežinant”, - sakė Liberaldemokratų partijos pirmininkas.

Bet tai neįtikina R.Pakso oponentų. Jaunieji socialdemokratai šiomis dienomis išplatino pareiškimą, kuriame pašiepia Prezidento pastangas prisiimti sau nuopelnus dėl pastarojo laikotarpio pasiekimų kovojant su korupcija ir nusikalstamumu. “Galbūt geriems Prezidento darbams derėtų priskirti ir lietuvių krepšininkų pergalę Europos čempionate”, - retoriškai klausia jaunieji socialdemokratai.

Filosofas Vytautas Ališauskas irgi nesutinka, kad kokie nors Prezidento veiksmai galėjo lemti, jog visuomenė sužinojo apie kai kurias Lietuvos valdžios sritis sukrėtusius skandalus. Jam taip pat keistas atrodo kai kurių Prezidento patarėjų kartotas teiginys esą ir ekonominė šalies pažanga irgi yra neva R.Pakso nuopelnas.

“Krizės ištikta komanda griebiasi bet kokio būdo išvengti tiesaus atsakymo, kas gi iš tikrųjų vyksta. Prezidentas neranda drąsos, o gal yra netekęs ryšio su tikrove ir nedrįsta atsakyti į tikruosius klausimus. Tada kalbama kas nors, kad bent kiek įtikinamiau skambėtų”, - “Kauno dienai” sakė V.Ališauskas.

Pasak jo, labai blogai, kad kalba nuo problemų kreipiama prie tariamųjų nuopelnų ir tariamosios gynybos.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių