Quantcast

Santykių terapeutė: per Valentino dieną nieko nedarykite

 • Teksto dydis:

Vasarį parduotuvių lentynos nusidažo ryškiai raudona spalva, restoranai kviečia suskubti rezervuoti staliukus, o įsimylėjėliai suka galvas, kaip originaliai pasveikinti savo antrąją pusę – artėja Šv. Valentino diena. Vis dėlto santykių ekspertai tikina, kad romantiškus santykius puoselėjančioms poroms Šv. Valentino dienos geriau nešvęsti.

Įgijo kitą reikšmę

„Specialiai per Šv. Valentino dieną nieko nedarykite – švęskite vieną dieną prieš, kad žmogus pasijaustų svarbus ne dėl to, kad kalendoriuje yra tam tikra diena, o dėl to, kad jis yra brangus. Aišku, smagu, kad kalendoriuje yra priminimas pasveikinti savo mylimą žmogų, bet tai padaryti yra dar 364 dienos – kur kas naudingiau susigalvoti savo Valentino dieną“, – rekomendacija dalijasi asmeninių santykių terapeutė Daiva Babilevičienė.

Santykių ekspertės įžvalgoms taip pat pritaria ir mokymų platformos „Augimo meistrai“ įkūrėjas Mindaugas Pozingis, su  žmona Donata skaičiuojantis jau devynioliktus santykių metus. Vyras pripažįsta, kad pirmaisiais santykių metais Šv. Valentino diena išties buvo ypatinga šventė, tačiau ilgainiui ši diena jiems įgavo visai kitą reikšmę.

„Šv. Valentino šventė yra nuostabi diena apmąstymams ir geras momentas įvertinti, ką dėl savo antrosios pusės būtų galima padaryti geriau. Mūsų santykiuose Valentino diena, atrodo, vyksta dažniau negu kartą per metus – jeigu nuoširdžiai, savo mylimąją sveikinu kiekvieną savaitgalį“, – šypsosi M. Pozingis.

Remiantis verslo žurnalo „Forbes“ duomenimis, 2024 m. Šv. Valentino dienai vartotojai, tikėtina, išleis apie 25,9 mlrd. JAV dolerių, tai viena didžiausių sumų per visą šventės istoriją. D. Babilevičienės teigimu, egzistuoja ne tik nemokama, bet ir kur kas vertingesnė dovana, kurią galima drąsiai įteikti be jokios progos.

Daiva Babilevičienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Neįkainojama dovana – laikas

Artėjant šventėms, pavyzdžiui, Šv. Valentino dienai, D. Babilevičienė siūlo alternatyvą materialioms dovanoms ir primena apie itin prasmingą, nemokamą ir susigrąžinti aistrą ilgalaikiuose santykiuose padėsiančią dovaną – laiką.

„Santykiai yra priblėsę tada, kai žmogus mums vis dar patinka, bet mes su juo praleidžiame vis mažiau laiko, pavyzdžiui, susitinkame tik kalbėdami apie buitį. Tai ypač pastebima tarp porų, kurios gyvena kartu ir turi vaikų, – tokios poros neretai susitinka tik vakare, pasikalba apie tai, kas ir ką paveš, ką valgys vakarienei ir galbūt ką veiks savaitgalį“, – pastebi asmeninių santykių terapeutė.

Būtent į tarpusavio ryšio stiprinimą investuojamas laikas, anot M. Pozingio, stipriai prisidėjo prie jo ir žmonos Donatos ilgalaikės, beveik du dešimtmečius trunkančios, dar vienuoliktoje klasėje prasidėjusios pažinties tvirtumo.

„Mes turime vieną taisyklę – ją ne visada pavyksta 100 proc. įgyvendinti, bet kas ketvirtį būtinai stengiamės kur nors išvažiuoti ir drauge praleisti savaitgalį. Tą praktikuojame jau daug metų ir tikrai visiems rekomenduoju išvažiuoti dviese, be vaikų: tikėtina, kad dar labiau vienas kitą pažinsite ir galbūt net atrasite iš naujo“, – sako M. Pozingis.

Smagu, kad kalendoriuje yra priminimas pasveikinti savo mylimą žmogų, bet tai padaryti yra dar 364 dienos – kur kas naudingiau susigalvoti savo Valentino dieną.

Emocinio intymumo pamokos

Norintiems į savo santykius įpūsti aistros, tačiau neturintiems galimybių susiplanuoti romantišką savaitgalio išvyką, D. Babilevičienė pateikia optimalią išeitį – trumpesnius, tačiau emocinį intymumą ugdančius susitikimus.

„Kaip planuojame darbinius susitikimus ar vizitus pas odontologą, lygiai taip pat galime planuoti ir poros laiką. Tikrai nėra nieko gėdingo susitarti, kad kiekvieną trečiadienį skirsite pusvalandį ar valandą kokybiškam laikui ir drauge ką nors nuveiksite“, – pasakoja D. Babilevičienė.

Asmeninių santykių terapeutė pabrėžia, kad vienas pagrindinių emocinį intymumą žlugdančių veiksnių – įprotis susitikimo su partneriu metu naudoti arba šalia savęs turėti mobilųjį telefoną. „Atrodo, lyg ir nieko tokio, bet tai jau yra nežymus trikdis, kai dėmesingumas vienas kitam bus pertrauktas“, – pabrėžia D. Babilevičienė.

M. Pozingis, kalbėdamas apie emocinį artimumą, sako, kad antroji pusė turi būti geriausias tavo draugas. „Žmona apie savo santykius su vyru turi kalbėti ne su draugėmis, o su juo pačiu. Tas pats galioja, žinoma, ir vyrams. Jei problemos, konfliktai pradedami spręsti už namų durų, tai tikrai niekur nenuveda“, – įsitikinęs jis.

Mindaugas Pozingis / Asmeninio archyvo nuotr.

Konfliktai – naudingi

Pasak D. Babilevičienės, kiekviena pora anksčiau ar vėliau išgyvena konfliktą, todėl jo vengti nereikėtų. Priešingai, konfliktai gali tapti labai sveika priemone dar geriau pažinti savo partnerį ar netgi save patį. Konfliktai, jei sprendžiami atvirai komunikuojant, poras suartina.

„Būna, pykstu dėl to, kad nesutvarkyti namai, o iš tikrųjų esu tiesiog pavargusi ir man trūksta poilsio. Tada ieškau, prie ko ir kokia tema prisikabinti. Kad tai suvokčiau, man reikia gerai save pažinoti. Tad, kad išgirstum kito žmogaus norus, reikia labai gerai pažinti savo norus ir partneris taip pat turi nebijoti gilintis į save, mokytis išreikšti savo poreikius. Santykiuose mes labai daug spėliojame, o tai vėlgi veda prie konfliktų“, – pabrėžia D. Babilevičienė.

Šv. Valentino šventė yra nuostabi diena apmąstymams ir geras momentas įvertinti, ką dėl savo antrosios pusės būtų galima padaryti geriau.

Anot ekspertės, pirmiausia reikia išmokti konfliktą paversti ramesne diskusija, nuomonių ir jausmų pasidalijimu. Dažna, tačiau itin nesėkminga ir netgi kenksminga konfliktų įveikimo strategija yra sprendimas tylėti, kartais – netgi keletą dienų iš eilės.

„Tyliadienis ar nekalbadienis tik dar labiau gilina neišspręsto konflikto problemą, nes užkerta kelią sklandžiam bendravimui. Tas, kuris nekalba, visiškai nesigilina į tikrąsias konflikto priežastis, o tą, su kuriuo nekalbama, jaudina tai, kad jis yra atstumtas, todėl labai mažėja emocinis intymumas“, – paaiškina D. Babilevičienė.

Kad pokalbis – svarbiausias konfliktų sprendimo būdas, pritaria ir M. Pozingis: „Labai svarbu nebijoti pripažinti savo klaidas: kad buvai neteisus, pasikarščiavai. Jeigu nori, kad šeima gyvuotų sėkmingai ir darniai, negali savo ego iškelti aukščiau šeimos interesų.“NAUJAUSI KOMENTARAI

aš portretas
asmeniškai šiemet nemačiau jokios valentino dienos, ir tai labai džiugina. Tikiuosi, su laiku šitą nelaimę išgyvendins ir iš ikimokyklinio auklėjimo įstaigų.

Ko \\\\\.../////

Ko \\\\\...///// portretas
tik kokių nesąmonių neprimeta,tai vasario 14,tai kovo 11,gerai nors dar neverčia švęsti o'Žio gimtadienio.___Na jau kai meeee AtA tai visa Lietuva ūž mėnesį,šnapso realizuos 5 kartus daugiau.

meiles ligonis

meiles ligonis portretas
As mielai pasantykiauciau su sita santykiu terapeute. Manau tai jos tiesiogine pareiga.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

 • Veidotyrininkei vyrai siunčia būsimų žmonų nuotraukas: jie klausia, ar dera
  Veidotyrininkei vyrai siunčia būsimų žmonų nuotraukas: jie klausia, ar dera

  Pro veidotyrininkės, kūno elgsenos specialistės ir vaikų bei suaugusiųjų karjeros konsultantės Lauros Šukienės akis neprasprūsta niekas. Vos pažvelgusi į nepažįstamą žmogų, moteris esą gali iškloti net ir pačias pikantišk...

 • Auga lietuvių nerimas: iš proto labiausiai veda nežinomybė?
  Auga lietuvių nerimas: iš proto labiausiai veda nežinomybė?

  Naujausių apklausų duomenimis. dabar lietuviai nerimauja taip, kaip Ukrainos karo pradžioje. Nerimą dėl saugumo jaučia kas antras gyventojas. Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Vilniaus universiteto (VU) klinikine psichologe Austėja Domarkaite. ...

 • Svetimi barniai – kieno rūpestis?
  Svetimi barniai – kieno rūpestis?

  Viešoje vietoje susidūrus su nemalonia situacija, žmonės reaguoja įvairiai – vieni įsitraukia į konfliktą, kiti išlieka jo stebėtojai. Tačiau dažnai kyla klausimas, ką vis dėlto reikėtų daryti – nereaguoti ir nesiki&scar...

 • Nauja fobija – nomofobija: kas tai?
  Nauja fobija – nomofobija: kas tai?

  Išmaniosios technologijos taip užvaldė mūsų gyvenimą, kad psichologai ima kalbėti apie naują terminą – nomofobiją. Ją pasaulyje jaučia penktadalis žmonių. O ji pasireiškia paprastai: neracionaliu nerimu dėl to, kad šali...

 • Aktorė K. Savickytė: kai įkrenti į duobę, nebesugebi matyti vaiko
  Aktorė K. Savickytė: kai įkrenti į duobę, nebesugebi matyti vaiko

  „Kai esi švyturys, šviečiantis ir smalsiai stebintis vaiko pasaulį, ir turi žinių, kas skirtingais raidos etapais vyksta su vaiku, išsiaiškinti įvairias elgesio priežastis yra lengviau: gal vaikas elgiasi netinkamai, nes...

  1
 • Nomofobija: kodėl bijome rankose neturėti išmaniojo telefono?
  Nomofobija: kodėl bijome rankose neturėti išmaniojo telefono?

  Kiek kartų per dieną sutrinkate, nerasdami išmaniojo telefono? Gal net pradedate jausti didelį nerimą, kai telefono nėra šalia? Šis jausmas jau turi ir pavadinimą – nomofobija. Anot Mykolo Kriščiūno, „Jaunimo lin...

  3
 • Vaikai ir internetas: kada uždegti raudoną šviesą
  Vaikai ir internetas: kada uždegti raudoną šviesą

  Informacinių technologijų ekspertas, Kauno gimnazijos mokytojas Andrius Strazdauskas atviras – internetas nėra pūkuotas padaras, kur galima daryti viską. Apie internete kylančias grėsmes, socialinę inžineriją, kritinį mąstymą ir dirbtinį in...

  4
 • Psichologas T. Petraitis: netaupykite juodai dienai, verčiau – baltam rytojui
  Psichologas T. Petraitis: netaupykite juodai dienai, verčiau – baltam rytojui

  Kada paskutinį kartą rašėte laišką ir kam? Psichologas-psichoterapeutas Timas Petraitis, atsidūręs gyvenimo kryžkelėje, pradėjo rašyti pinigų laiškus, kurie per penkerius metus virto knyga. Ji paremta tikrais ir skaudžiai...

  6
 • Poros į santykių ekspertus kreipiasi dažniau
  Poros į santykių ekspertus kreipiasi dažniau

  Porų santykių specialistai pastebi, kad vyraujanti porų problema – nemokėjimas tiek diskutuoti, tiek konfliktuoti tarpusavyje. Šiltuoju metų laiku žmonės nesutarimus gali užgožti kelionėmis ir įdomesne veikla, šaltuoju sezonu to ...

  1
 • Psichologė: intymiems santykiams amžiaus ribos nėra
  Psichologė: intymiems santykiams amžiaus ribos nėra

  Valentino dienos ar kitose apie meilę pasakojančiose reklamose, filmuose ar serialuose dažniausiai matomos besibučiuojančios, meiliai besiglaustančios ar į aistrą panyrančios jaunos poros. Bet juk intymūs santykiai priklauso ne tik jauniems. Pasak ps...

  2
Daugiau straipsnių