Noras parodyti pavyzdį susuko galvą: Šalčininkų rajono meras paaiškino, kodėl pasiskiepijo be eilės

Sektiną pavyzdį norėjęs parodyti Šalčininkų rajono meras Zdzislavas Palevičius kovo 23 dieną pasiskiepijo „AstraZeneca“ vakcina. Tačiau, panašu, kad norėdamas gero, meras šiek tiek paskubėjo – vakciną nuo koronaviruso gavo anksčiau, negu buvo įtrauktas į prioritetinių grupių sąrašą?

Šalčininkų rajono savivaldybė „YouTube“ platformoje antradienį patalpino vaizdo įrašą, kuriame matyti visas vakcinacijos procesas.

Paskiepytas tądien buvo ne tik meras, bet ir administracijos direktoriaus pavaduotojas bei keli pareigūnai. „Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič šiandien pasiskiepijo nuo koronaviruso. Gyventojų skiepijimo procedūros, vykusios Šalčininkų kultūros centre, metu rajono meras paskiepytas vakcina „AstraZeneca“. Politikas taip pat ragino ir rajono gyventojus sekti jo pavyzdžiu. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gžegož Jurgo taip pat gavo pirmą vakcinos „Astra Zeneca“ dozę. Kartu su rajono vadovais šiandien pasiskiepijo Šalčininkų policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė“, – rašoma pranešime, patalpintame po vaizdo įrašu.

Tačiau kyla klausimas: kokiai prioritetinei grupei priklauso meras ir kiti su juo pasiskiepiję asmenys? O galbūt jie pasiskiepijo anksčiau laiko, negu turėjo būti suteikta eilė? Tikėdamiesi išsiaiškinti šią painiavą, kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistus.

Ministerija sveikina savivaldybių pastangas ir iniciatyvas, kuriomis siekiama paspartinti vakcinaciją, tačiau primena, kad tai turi būti daroma laikantis nustatytos skiepijimo tvarkos ir nepažeidžiant prioritetinių grupių eiliškumo.

„Skiepijimo prioritetų tvarka yra nustatyta sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Skiepijančios įstaigos, bendradarbiaudamos su paslaugas organizuojančiomis gydymo įstaigomis ir savivaldybių skiepijimo koordinatoriais, sudaro skiepijamų asmenų sąrašus, laikydamiesi ministro įsakymu patvirtinto prioritetinių grupių eiliškumo. Siekiant paspartinti vakcinacijos procesą gydymo įstaigoms leista pereiti prie toliau iš eilės esančios prioritetinės grupės arba grupių, jeigu nepavyksta paskiepyti pirmiau esančios grupės asmenų ir dėl to įstaiga nesunaudoja visų per savaitę pristatytų vakcinos dozių. Jūsų minimi asmenys galėjo patekti į žemiau esančias prioritetines grupes. Policijos pareigūnai jau anksčiau buvo įtraukti į prioritetines grupes. Savivaldybių vadovai yra atraukti į atnaujintą prioritetinių grupių sąrašą“, – situaciją komentavo SAM Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis.

Portalo žurnalistams atsiųstame laiške SAM atstovas prisegė ir dokumentus, kuriais rėmėsi, atsakydamas į žurnalistų užklausą. J. Gališanskio teigimu, savivaldybių vadovai yra atraukti į atnaujintą prioritetinių grupių sąrašą.

Dokumente, kuriame nurodoma, kurios prioritetinės grupės yra įtraukiamos į skiepijamų asmenų sąrašą, yra punktas, kuriame paminėti ir savivaldybių merai: „Lietuvos Respublikos Prezidentas, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, savivaldybių merai, savivaldybių administracijų direktoriai, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Posėdžių sekretoriato darbuotojai“.

Tačiau svarbu paminėti, kad šis sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pasirašytas dokumentas registruotas kovo 24 dieną, o įsigalioja nuo kovo 25-osios. Tad peršasi išvada, kad meras, pasiskiepijęs kovo 23 dieną, iš tiesų paskubėjo.

„Ministerija sveikina savivaldybių pastangas ir iniciatyvas, kuriomis siekiama paspartinti vakcinaciją, tačiau primena, kad tai turi būti daroma laikantis nustatytos skiepijimo tvarkos ir nepažeidžiant prioritetinių grupių eiliškumo“, – pridūrė J. Gališanskis.

Tačiau SAM atstovo dar kartą paprašėme patikslinti informaciją. „Apie tai, kad Šalčininkų rajono meras pasiskiepijo, straipsnis parašytas kovo 23 dieną. Tačiau jūsų atsiųstame dokumentas, kuriame savivaldybių vadovai yra atraukti į atnaujintą prioritetinių grupių sąrašą, yra išleistas kovo 24 dieną, o įsigalioja kovo 25 dieną. Vadinasi, meras pasiskiepijo anksčiau, negu įsigaliojo ši tvarka?“

„Ministro įsakymas, kuriuo į prioritetinių grupių sąrašą buvo įtraukti savivaldybių merai, įsigaliojo šiandien, kovo 25 d. Iki šios dienos šias pareigas einantys asmenys galėjo būti skiepijami tuo atveju, jeigu pateko į kitas prioritetines grupes: pagal amžių, turimas ligas ir kitus rizikos veiksnius, nurodytus prioritetinių grupių sąraše. Atkreipiame dėmesį, kad Sveikatos apsaugos ministerija nesudaro skiepijamų asmenų sąrašų ir jais nedisponuoja. Sąrašus sudaro skiepijančios įstaigos. Pažymėtina, kad kriterijai, kuriais vadovaujantis asmuo buvo įtrauktas į sąrašą, gali būti susiję su asmens sveikata ir kita asmenine informacija, todėl ne visada gali būti viešinami“, – teigė SAM atstovas.

„Nereikia ieškoti kaltų“

Susisiekus su pačiu Šalčininkų rajono meru, jis įvardijo, kodėl, jo manymu, jis turėjo teisę pasiskiepyti nuo koronaviruso. „Prioritetinei grupei, kaip tokiai, nepriklausau, bet pasiskiepijau pagal, mano galva, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Yra tokie punktai 1.14, 1.16 ir 1.17. Bet aš nusprendžiau paimti iniciatyvą į savo rankas ir parodyti pavyzdį kitiems žmonėms, mūsų rajono gyventojams, kad reikia skiepytis. Paskatinti ir paraginti, kad žmonės skiepytųsi aktyviau“, – kalbėjo Šalčininkų rajono meras.

Taigi, kaip patikino Z. Palevičius, jis pasiskiepijo atsižvelgdamas į šiuos dokumente išvardytus punktus: 65 metų ir vyresni asmenys (rekomenduojama pirmiau skiepyti vyresnius asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis); asmenys, vykstantys dirbti į Lietuvos Respublikos diplomatines ir konsulines įstaigas užsienio valstybėse, taip pat kartu su šiais asmenimis vykstantys šeimos nariai; asmenys, vykstantys atstovauti Lietuvos Respublikai septynioliktoje tarptautinėje Venecijos architektūros bienalėje, „Eurovizijos dainų konkurse 2021“, dalyvauti aukšto meistriškumo sporto varžybose, karių mokymuose ar pratybose užsienio valstybėse; jaunesni kaip 65 metų asmenys, turintys rizikos veiksnius (visus išvardytus rizikos veiksnius galima rasti dokumente čia.)

Šalčininkų rajono mero paklausus, ar iš specialistų jau buvo sulaukęs kvietimo skiepytis nuo koronaviruso, jis atsakė neigiamai. „Parodžiau savo iniciatyvą“, – teigė meras.

Nereikia ieškoti čia kaltų, o reikia rodyti pavyzdį ir eiti į priekį, nes svarbiausias dalykas yra įgyti imunitetą, kad mūsų visuomenė pasiskiepytų.

Z. Palevičius pridūrė, kad pasirinkdamas skiepytis „AstraZeneca“ vakcina norėjo įkvėpti žmones pasitikėti mokslu ir aktyviau vakcinuotis. „Jeigu pasiskiepyčiau kita vakcina, gal būtų problema. Su „AstraZeneca“ ne tik mūsų rajone, visoje respublikoje yra daug problemų, sugadinta reputacija. Reikia parodyti pavyzdį, aš tikiu mokslu ir kad žmonės pasinaudotų šia vakcina“, – kalbėjo Z. Palevičius.

Mero paklausėme, ar Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gžegožas Jurgo, kuris taip pat tądien pasiskiepijo nuo COVID-19, priklauso prioritetinei grupei? „Sveikatos reikalais paskambinkite direktoriaus pavaduotojui. Mes norėjome kartu, kaip vietos valdžios atstovai pasiskiepyti, parodyti pavyzdį kitiems žmonėms“, – apie motyvus kalbėjo meras.

„Aš galvoju, kad taip turi būti, kad visi merai turėtų teisę pasiskiepyti ir parodyti pavyzdį ir parodyti lyderystę, nes turime visur problemų su šita vakcina ir su procesu. Jis vyksta ne taip, kaip reikia. Nereikia ieškoti čia kaltų, o reikia rodyti pavyzdį ir eiti į priekį, nes svarbiausias dalykas yra įgyti imunitetą, kad mūsų 60-70 proc. visuomenės pasiskiepytų. Čia pagrindinis tikslas“, – nuomone dalijosi Šalčininkų rajono meras.

Jokio nusikaltimo nebuvo

Ar čia teisėta, ar neteisėta, bet čia tikrai nusikaltimo jokio nebuvo.

Tai, ką mano apie mero vakcinaciją ir siekį savo pavyzdžiu įkvėpti skiepytis ir kitus gyventojus, portalo žurnalistams savo nuomonę išreiškė ir Šalčininkų rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Regina Sokolovič. „O kas dėl skiepo? Visus narius, man atrodo, jau įtraukė į tą įsakymą dėl papildomų prioritetinių grupių. Pasiskiepijo, savo pavyzdžiu parodė, kad „AstraZeneca“ yra geras skiepas ir pakvietė gyventojus skiepytis. Jo buvo sprendimas, negaliu šito pasakyti. Ar čia teisėta, ar neteisėta, bet čia tikrai nusikaltimo jokio nebuvo“, – tvirtino R. Sokolovič.

Klausimų kelia ir kartu su rajono vadovais pasiskiepiję Šalčininkų policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė. 

Žinoma, negalime atmesti, kad šie asmenys priklausė ir kitai prioritetinei grupei, tačiau pareigūnai į sąrašą įtraukti tik kovo 25 dieną įsigaliojančiame sveikatos apsaugos ministro pasirašytame įsakyme.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Meras paskubėjo

Kalbėdamas apie antradienį jau pasiskiepijusio Šalčininkų rajono mero Z. Palevičiaus atvejį, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius teigė manantis, kad meras paskubėjo. „Nesame mes prioritetų sąraše, nereikėjo taip skubėti (...) gal tikrai meras sunerimęs buvo. Pateisinčiau jo logiką gal dėl to, kad jis tiesiog, kaip vietos autoritetas“, – sakė jis.

Komentuodamas visą vakcinacijos procesą Lietuvoje, M. Sinkevičius tvirtino, kad  didelė dalis merų sutiktų skiepytis „AstraZeneca“ vakcina, tai galėtų padėti paskatinti ir mažesnių savivaldybių gyventojus. „Savivaldybių asociacija (...) padarė net ir apklausą savivaldybių vadovų – kaip jie vertina tokią galimybę, jeigu ji būtų priimta, tai atsakė iš 60 merų 38 ir 31 iš jų sutiktų ir palaiko šią idėją“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė jis.

„Buvo kalbama apie tai, kad „AstraZeneca“ neturi populiarumo visuomenės tarpe ir klausimas buvo apie tai, ar būtų sutinkama skiepytis būtent šia vakcina“, – teigė M. Sinkevičius.

Pateisinčiau jo logiką gal dėl to, kad jis tiesiog, kaip vietos autoritetas.

Jis pažymėjo, kad mažesnėse ir vidutinio dydžio savivaldybėse žmonėms didžiausią teigiamą įtaką gali padaryti būtent vietos autoritetai, kurių yra mažiau nei didmiesčiuose. Anot M. Sinkevičiaus, tai – kunigai, gydytojai, merai. „Jie gali visuomenę nukreipti, paskatinti, pamotyvuoti skiepytis. Nėra taip, kad merai čia nori prasibrauti eilėje į pirmąsias pozicijas“, – sakė savivaldybių asociacijos prezidentas.

Atnaujinti skiepijimo prioritetai

Pagal naująją tvarką, baigus skiepyti 65-erių ir vyresnius gyventojus, toliau bus skiepijami visi asmenys, dirbantys arba teikiantys paslaugas švietimo įstaigose. Į šią kategoriją taip pat patenka vykstantys vykdyti lituanistinį švietimą užsienyje, laisvieji mokytojai, taip pat kiti žmonės, teikiantys švietimo ir kitas paslaugas, įskaitant valymo ar maisto tiekimo, net jeigu jie yra kitų juridinių asmenų nei švietimo įstaiga darbuotojais, bet turi tiesioginį kontaktą su mokiniais ar studentais.

Taip pat bus skiepijami treneriai ir abiturientai, medicinos sričių studentai, atliekantys praktinę veiklą.

Paskiepijus šią grupę, toliau įtraukti vykstantieji į diplomatines Lietuvos atstovybes bei „Eurovizijos“, Venecijos architektūros bienalės delegacijos, aukšto meistriškumo sporto varžybų užsienyje dalyviai.

Toliau skiepijami jaunesni nei 65-erių žmonės, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat donoro transplantacijos laukiantieji ir kiti. Tuomet skiepijami asmenys, kuriems būtina nuolatinė priežiūra, turintys specialiųjų poreikių, bei juos slaugantys šeimos nariai, priverstinai gydomi psichiatriniai ligoniai.

Paskutinė prioritetinė grupė, prieš pereinant prie likusios visuomenės vakcinacijos, yra asmenys, vykdantys gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas ir kontaktuojantys su kitais asmenimis. Į šią kategoriją patenka vidaus tarnybos pareigūnai: policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, viešojo saugumo ir bausmių sistemos pareigūnai, muitininkai, Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai. Taip pat Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai, užtikrinantys karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę, kariai ir šauktiniai bei juos aptarnaujantis personalas.

Trečiadienį pristatant šį klausimą Vyriausybės nariams, taip pat buvo siūlyta nauja prioritetinė grupė, į kurią siūlyta įtraukti „visus bet kokios srities darbuotojus, vykdančius darbo funkcijas ir kontaktuojančius su kitais asmenimis, kai funkcijų negalima vykdyti nuotoliniu būdu“. Vis dėlto atnaujintoje tvarkoje tokia prioritetinė grupė nėra numatyta. Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį, kad būtų itin sudėtinga paskiepyti šią prioritetinę grupę ir nustatyti, kad asmenys tikrai negali funkcijų vykdyti nuotoliniu būdu.

Anksčiau numačius, jog prioriteto tvarka gali pasiskiepyti šalies vadovai, Vyriausybės ir Seimo nariai, prie šių prioritetų taip pat įtraukti merai, administracijų direktoriai ir Seimo kanceliarijos darbuotojai.

Pabaigus skiepyti prioritetines grupes, toliau numatoma vykdyti masinį gyventojų vakcinavimą. Prioritetų sąraše ministerija taip pat išskyrė grupes pagal amžių. Pirmiausia skiepo sulauktų 55-64 metų žmonės, tada būtų skiepijami 45-54 metų žmonės, po to – 35-44-erių. Paskutiniai būtų skiepijami visi, kurie yra jaunesni nei 34-erių.

Masinę gyventojų vakcinaciją pradėti buvo planuojama gegužę, tačiau ministerijos atstovai teigė, jog koreguojantis vakcinos pristatymo terminams bei keičiant prioritetų sąrašą, ši data gali nusikelti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Autorei

Autorei portretas
Nedarkykite lietuvių kalbos: ne Zdislav Palevič, o ZdislavAS PalevičIUS!!! Lietuvių kalboje vyriškos giminės vardai bei pavardės turi vyriškos giminės galūnes -as, -us, -is, -ys. Išimtis - pavardės, kurios baigiasi -a, -ė (pvz., Daugėla, Pempė ir kt.). Gal neišradinėkime dviračio? Nes gaunasi, kad iš didelio rašto išeinam iš krašto.

Rajonas merdi del skiepijimo.,

Rajonas merdi del skiepijimo., portretas
Meras nori isjudinti pelke-vel kaltas.Ko norit,visus merus paskiepykite-bus 60 doziu,o dabar atsisako tukstanciai

Zdislavai,saunuolis

Zdislavai,saunuolis portretas
O idiotams visada bus blogai,dabar bent los maziau
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių