- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po incidento, kai vienoje Vilniaus mokyklų sprogo savadarbis sprogmuo, savivaldybė ragina ugdymo įstaigas sustiprinti saugumą. Pavyzdžiui, pamokų metu rakinti duris, įsirengti vaizdo stebėjimo kameras, elektroninius įėjimus, pasakojama LNK reportaže.
Vilniaus Balsių progimnazijoje vaizdo stebėjimo kameros ir elektroniniai įėjimo varteliai įrengti nuo pat mokyklos įkūrimo. Tiesa, tuomet mokykla laimėjo konkursą, tad šiuos prietaisus iš dalies finansavo savivaldybė. Mokyklos vadovė tikina, kad jų mokiniai tikrai yra saugūs, nes visą mokyklos teritoriją ir bendro naudojimo patalpas stebi daugiau kaip 60 vaizdo stebėjimo kamerų.
„Visi mūsų darbuotojai, visi mokiniai turi praėjimo korteles. Antras dalykas – yra vaizdo stebėjimo kameros, kurios viską fiksuoja, visi koridoriai filmuojami. Jeigu kažkas atsitinka, jos pagelbėja, nes galima vaizdą atsisukti ir peržiūrėti pakartotinai“, – sakė Vilniaus Balsių progimnazijos direktorė Virginija Giršvildienė.
Vis dėlto tokią saugumą užtikrinančią įrangą turi reta Lietuvos mokykla. Vilniaus miesto savivaldybė nori, kad kameros stebėtų visas sostinės mokyklas. Ji mokyklas taip pat ragina rakinti duris ir įsirengti elektroninius vartelius, pro kuriuos vaikai ir mokytojai galėtų praeiti tik su specialiomis kortelėmis.
„Yra rekomendacija per pamokas rakinti mokyklas, įsirengti tokias spynas, kurios iš vidaus galėtų būti atrakinamos“, – teigė Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Nors mokyklų vadovai sveikina siūlymus, kurie padėtų užtikrinti didesnį moksleivių saugumą, kai kurios rekomendacijos sulaukė ir kritikos.
„Neįsivaizduoju, kaip būtų įmanoma pamokų laikotarpiu nuo 7.30 val. iki kokios 15.30 val. užrakinti duris. Kai kuriems mokiniais, būna, pamokos prasideda ir ne nuo pirmos pamokos, kiti turi ir tam tikrą „langą“, – svarstė Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas.
Neįsivaizduoju, kaip būtų įmanoma pamokų laikotarpiu nuo 7.30 val. iki kokios 15.30 val. užrakinti duris. Kai kuriems mokiniais, būna, „langai“...
Didesnis saugumas, didesnės ir išlaidos. Elektroninių vartelių išlaikymas nėra pigus, o vaizdo stebėjimo kamerų įrengimas gali kainuoti ne šimtus, o tūkstančius eurų.
„Visoms mokykloms įsirengti būtų pravartu, tik eksploatacija yra brangi. Jeigu sugenda elektroninė praėjimo sistema, ją reikia remontuoti ir tau jau yra nemaži pinigėliai“, – sakė V. Giršvildienė.
„Jeigu tai būtų solidžiai planuojama, tai turėtų būti suplanuotos ir lėšos. Be abejo, ieškoti jas turėtų savivaldybės, įvertinusios ir mokyklų biudžetus. Gal kita mokykla turi kažkokių lėšų“, – komentavo D. Žvirdauskas.
„Žinau mokyklų, kurios jau iš savo biudžeto tą jau daro. Jeigu būtų toks poreikis, mokyklos kreiptųsi, mes svarstytume apie papildomą finansavimą“, – teigė T. Gulbinas.
Kiek sostinės mokyklų jau dabar įsirengusios vaizdo stebėjimo kameras, Vilniaus savivaldybė atsakyti negali. Visgi tikėtina, kad didmiesčių mokyklose jas galima rasti kur kas dažniau nei miestelių ugdymo įstaigose.
„Miestelis nelygu miesteliui, bet man atrodo, kad labiau ištobulintos tos apsaugos sistemos yra didmiesčiuose, nes jie jau turėję precedentų“, – kalbėjo D. Žvirdauskas.
Mokykloms papildomo saugumo rekomendacijos pateiktos po to, kai praeitos savaitės pradžioje Levo Karsavino mokykloje buvo rastas savadarbis sprogmuo. Vėliau jis sprogo. Butelius su sprogstamąja medžiaga, kaip įtariama, paliko penkiolikmetis iš kitos mokyklos.
„Paauglys įbėgo į mokyklą ir atrodė, kaip į pamoką vėluojantis mokinys, nes savo išvaizda niekuo nesiskyrė nuo tos mokyklos mokinių. Kaip žinome iš policijos pranešimų, pasirodo, tai buvo kitos mokyklos mokinys, kuris paliko tuos paketus mokykloje“, – sakė Vilniaus savivaldybės vicemeras.
„Greičiausiai jaunimas taip linksmintis bandė, galbūt pažiūrėti, kaip savadarbis sprogmuo sprogsta“, – įvykį komentavo Vilniaus policijos atstovas Tomas Bražėnas.
Po šio įvykio visos mokyklos taip pat raginamos peržiūrėti evakuacijos planus bei reguliariai rengti evakuacijos pratybas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas išnagrinėjo D. Štraupaitės skundą dėl rinkimų rezultatų, sprendimas – balandį
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) ketvirtadienį išnagrinėjo buvusios kandidatės į Visagino meres Dalios Štraupaitės skundą dėl rinkimų rezultatų panaikinimo. ...
-
A. Bilotaitės prognozuotas migrantų skrydis iš Irano į Minską neįvyko1
Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės trečiadienį prognozuotas skrydis iš Irano į Minską, kuriuo galimai turėjo keliauti neteisėtai į Europos Sąjungą (ES) siekiantys patekti asmenys, neįvyko. ...
-
Premjerė Seimui pristatė S. L. Kalėdos kandidatūra į ES Bendrąjį Teismą1
Premjerė Ingrida Šimonytė Seimui ketvirtadienį pristatė Sauliaus Luko Kalėdos kandidatūra į Europos Sąjungos (ES) Bendrojo Teismo teisėjus. ...
-
Lietuvos stačiatikių vyskupija ukrainiečiams leis melstis neminint Kirilo, patys minės2
Maskvos patriarchatui pavaldi Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių arkivyskupija leis ukrainiečiams pabėgėliams melstis neminint patriarcho Kirilo, tačiau patys jį pamaldose sako toliau minėsiantys. ...
-
Lietuvos vadovaujama ES kibernetinio reagavimo komanda įgyvendino misiją Mozambike
Lietuvos vadovaujama Europos Sąjungos kibernetinių greitojo reagavimo komanda (CRRT) kovą įgyvendino misiją Mozambike. ...
-
Domenų blokavimą pavesta tvarkyti Kibernetinio saugumo informaciniam tinklui
Kibernetinio saugumo informacinis tinklas Nuo 2024 metų gegužės įpareigotas tvarkyti duomenis apie privalomus nurodymus blokuoti domeno vardą, identifikuojantį interneto svetainę. ...
-
Ruošiamas naujas apynasris pirataujantiems asmenims: dabar svarbiausia – ne bausmės?3
Seime ruošiamas naujas apynasris pirataujantiems asmenims. Kultūros ministras sako, kad svarbu užpildyti įstatymuose paliktas spragas, nes nebuvo įtrauktos net tokios sąvokos, kaip skaitmeninis turinys. Kokie žingsniai daromi, kad pažabotų pirat...
-
Kretingos muziejus žengia į naują etapą1
Kretingos muziejuje įpusėjo rekonstrukcija. Pavasariop nuimti žiemos sodą juosę pastoliai, o iki šių metų rudens turės būti užbaigti visi likusieji darbai. ...
-
Generalinė prokurorė: viena pagrindinių problemų – mažas finansavimas, atlyginimai4
Viena pagrindinių prokuratūros problemų yra mažas finansavimas bei nepakankami prokurorų atlyginimai, sako generalinė prokurorė Nida Grunskienė. ...
-
N. Grunskienė: karo nusikaltimų Ukrainoje tyrime nukentėjusiais pripažinta per 90 asmenų
Lietuvos teisėsaugos tyrime dėl Rusijos karo nusikaltimų apklausta per 300 liudytojų, daugiau nei 90 asmenų pripažinti nukentėjusiaisiais, sako generalinė prokurorė Nida Grunskienė. ...