- Diena Media inf., Lrt.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Remdamasi Didžiosios Britanijos, Japonijos ir JAV metereologų atliktais tyrimais, sinoptikė Izolda Marcinonienė prognozuoja, kad 2009 metų vasara bus šiltesnė už pernykštę. Lrt.lt kalbinta specialistė teigė, kad vasara tikriausiai išsiskirs ir dideliais kontrastais.
Pasak I. Marcinonienės, birželis bus vėsiausias ir lietingiausias iš trijų vasaros mėnesių, tačiau nuo „liūčių nebūsime apsaugoti“ visą vasarą, rašo Lrt.lt.
Lietuvos hidrometereologijos tarnybos Metereologinių prognozių skyriaus vyriausios specialistės Izoldos Marcinonienės teigimu, 2009-ųjų vasara nuo pernykštės vasaros skirsis aukštesne temperatūra.
„Bendro sezono temperatūra už normą bus šiltesnė 1-2 laipsniais. Vasaros pradžia bus vėsesnė, bet birželio temperatūra bus tik šiek tiek aukštesnė už vidutinę daugiametę. Liepa ir rugpjūtis turėtų būti gerokai šiltesni“, – teigė sinoptikė.
Kaip lrt.lt sakė I. Marcinonienė, didėjanti vasaros temperatūra yra vienas iš klimato atšilimo požymių.
Iš trijų vasaros mėnesių lietingesnis bus tik birželis. Numatoma, kad birželio mėnesį iškrisiantis kritulių kiekis viršys normą, o liepa ir rugpjūtis bus sausesni.
Spėjimus patvirtino užsienio šalių sinoptikai
„Mes turime pačius naujausius duomenis iš Europos prognozių centro, kuris yra Didžiojoje Britanijoje, Redingo mieste. Jis prognozuoja maždaug 1-2 laipsniais šiltesnę vasarą ir 17-18 laipsnių vidutinę temperatūrą.
Palyginimui, pernai metais vidutinė vasaros temperatūra buvo vienu laipsniu aukštesnė už klimatinę normą, o, pavyzdžiui, 2007-ųjų vasaros temperatūra buvo pusantro laipsnio aukštesnė už vidutinę daugiametę“, – pasakojo sinoptikė.
Pasak I. Marcinonienės, šiltesnę vasarą žada ir Japonijos bei Amerikos sinoptikai.
„Mes dar gauname duomenis iš Japonijos meteorologinės orų tarnybos ir iš Amerikos. Švelniausią prognozę duoda Japonijos meteorologijos centras. Jis prognozuoja norminį kritulių kiekį ir temperatūrą“, – sakė pašnekovė.
I. Marcinonienė pabrėžė, kad Lietuvos sinoptikai nesudarinėja ilgalaikių sezoninių prognozių. „Neturime tokios metodikos“, – teigė specialistė.
Kritulių pasiskirstymas - nenuspėjamas
Kaip lrt.lt informavo I. Marcinonienė, 2009 metų vasarai numatomas norminis kritulių kiekis.
„Britanijos meteorologai taip pat žada kritulių kiekio normą (maždaug 223 milimetrai). Tarkime, pernykštė vasara buvo labai artima normai – 209 milimetrai“, – dėstė specialistė.
„Panašiai prognozuoja ir amerikiečiai“, – pridūrė sinoptikė. Visgi I. Marcinonienė nesiryžo prognozuoti, kuris vasaros mėnuo bus lietingiausias.
„Pavyzdžiui, aš prisimenu 2007 metų Dainų šventę. Tuomet per tris dienas iškrito beveik trijų mėnesių norma. Galima tikėtis vidutinio vasaros kritulių kiekio, bet neaišku, kuriuo metu – birželį, liepą ar rugpjūtį – jų iškris daugiau. Kuris mėnuo bus drėgnesnis, (tyrimus atlikę JAV, Japonijos ir Didžiosios britanijos sinoptikai – lrt.lt) kol kas duomenų nepateikia“, – sakė specialistė.
Geografinė padėtis palanki liūtims
I. Marcinonienė pastebi, kad Lietuva – priešybių šalis, todėl šiltus orus gali pakeisti ir liūtys.
„Jeigu būna liūtys, tai jos tikrai smarkios, intensyvios. Šiaurinė Lietuva kenčia nuo sausringų orų, bet, pavyzdžiui, pietūs, Lietuvos pietvakariai – užima pirmą klasę gaisringumo skalėje.
Pačioje Lietuvoje – labai dideli kontrastai. Tiesiog mūsų šalyje išnyksta jūriniai bruožai. Jeigu sausra, tai sausra. Jeigu jau lietūs lyja, tai pila“, – pastebėjimais dalinosi sinoptikė.
Anot I. Marcinonienės, Lietuvos geografinė padėtis leidžia nuspėti galimų liūčių.
„Lietuva nedidelė šalis, bet mes turime Baltijos jūrą. Jeigu pietiniai, rytiniai rajonai patenka į tropinio oro įtaką, kur srautai ateina iš pietų, o prie Baltijos ateina oras nuo Atlanto (drėgnas ir vėsesnis), tai ten, kur susitinka tos dvi kontrastingos oro masės (jeigu tai būna dienos metu, kai pradeda veržtis vėsesnis oras iš Vakarų), formuojasi lietaus debesys, perkūnijos.
Lietūs būna lokalūs, bet vietomis tikrai gali būti labai smarkūs. Nuo liūčių mes neapsugoti“, – teigė meteorologė.
Anot I. Marcinonienės, spėti, kaip pasiskirstys krituliai, sinoptikai negali, nes nėra sukurta modelio, pagal kurį būtų galima numatyti lokalius reiškinius.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ėmėsi siūlymo, kad pilietinio pasipriešinimo kursas tarnautojams būtų privalomas
Seimas svarstys Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymą, kad pilietinio pasipriešinimo kursas valstybės tarnautojams būtų privalomas. ...
-
Lygė Drevernoje – ypatinga tradicija1
Paminėti rudens lygiadienį klaipėdiečiai vis dažniau važiuoja ne prie jūros, o prie marių, į Dreverną, kur kūrybingi žmonės pasistengia šventę nuspalvinti daugybe naujų patirčių. Taip šiame pamario miestelyje ir šiemet ats...
-
Pasienyje su Baltarusija nefiksuota neteisėtų migrantų
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nefiksuota neteisėtų migrantų, sekmadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Vilniečiai praneša: po smarkaus lietaus skęsta gatvės8
Šeštadienio vakarą Vilnių nuplovė smarkus lietus, dėl kurio patvino nemažai gatvių. ...
-
Paradoksas: greičio matuoklių daugėja, bet ir žuvusiųjų eisme – net trečdaliu daugiau10
Kurį laiką mažėję žuvusiųjų skaičiai šalies keliuose vėl šoko į viršų. Ypač skaudžių eismo įvykių būta pavasarį. Trečdalis nelaimių įvyksta dėl per didelio greičio, o jį viršija ir išgėrę ir blaiv...
-
Kurortuose – be automobilių: nuomonės dėl tokio užmojo išsiskiria8
Kuršių Nerija dūsta nuo automobilių, tad vietos politikai nori poilsiautojus priversti palikti savas mašinas net kitapus kranto. Pirmos kalbos pasigirdo dar prieš keletą metų. Ir, panašu, kad tokia idėja virsta kūnu. Seimas i...
-
Policininkus vilios tūkstantine išmoka – žada duoti ir 20 tūkst. būstui įsigyti11
Ambicingiausia parama Lietuvoje – taip policija vadina susitarimą su Šilutės ir Tauragės valdžiomis. Šilutė trūkstamų pareigūnų ketina prisikviesti mokėdama jiems tūkstantines išmokas – 6 tūkst. eurų už atvykimą ...
-
„Sužeistų karių savaitė 2023“: bendrystė, kuri gydo
Rugsėjo 23 d. baigiasi Birštone vykusi „Sužeistų karių savaitė“. Tai renginys, skirtas traumas patyrusių karių reintegracijai skatinti, jų fizinės ir psichologinės būklės gerinimui, naujų įgūdžių ugdymui ir tarpusavio ry&sca...
-
Ištyrė ir atskleidė, kodėl pablogėjo maudyklų vandens kokybė4
Prastėjančią maudyklų vandens kokybę galėjo lemti didesnė paukščių populiacija, gausesni lietūs ar išaugę lankytojų srautai, sako Higienos institutas (HI). ...
-
Vakarai jau pavargo remti Ukrainą? (eksperto komentaras)21
Lenkija pastaruosius pusantrų metų piktu žvilgsniu nužiūrėdavo bet kurią Europos šalį, kuri sudvejodavo dėl paramos Ukrainai. Lenkijos parama Ukrainai taip pat yra viena didžiausių, skaičiuojant paramos vertę nuo šalies bendrojo vida...