Seimas linkęs pratęsti karių misijas Afganistane

Seimas linkęs pratęsti Lietuvos karių misijas dar trejiems metams. Iš viso būtų sunčiami keli šimtai karių, daugiausia - į Afganistaną.

Tam prieštaravę Seimo nariai misijoms skiriamus milijonus ragino geriau atiduoti prasiskolinusiai „Sodrai“. „Specialistai pabrėžia, kad JAV riboja savo karinius planus. Tad nereikia įsivaizduoti, kad Lietuva gali finansuoti JAV geopolitiką“, - kalbėjo parlamentaras Mečislovas Zasčiurinskas.

Lietuvos karių dalyvavimo misijose pratęsimui antradienį parlamentarai pritarė po svarstymo. Už tai pasisakė 74 Seimo nariai, 7 buvo prieš, 19 - susilaikė. Priimti galutiniam sprendimui turės būti balsuojama dar kartą.

„Nepriklausomos Lietuvos užmojai labai jau dideli. Nutariame kariauti Balkanuose, Vidurio ir Pietų Azijoje, Pietų Kaukaze bei Persijos įlankoje. Net didieji kunigaikščiai tokių didelių teritorijų nebandė užkariauti“, - daugumos nuomonę iš Seimo tribūnos kritikavo „tvarkietis“ Julius Veselka.

Pasak J. Veselkos, kai Lietuva galvoja apie misijos Afganistane pratęsimą, kitos šalys svarsto apie karių išvedimą.

„Kanada galvoja karius išvesti 2011 metais. JAV svarsto, ar siųsti daugiau karių, ar pasirinkti kitą strategiją. Lietuva nori tęsti iki 2013-ųjų, o 2012-aisiais jau gali būti išvesta visa kariuomenė. Tai ką, mes ten vieni kariausime?“, - kalbėjo jis.

Anot jo, ekonominės krizės metu karinėm misijom skiriamas lėšas galima būtų panaudoti tikslingiau. „Dabar ekonominė krizė. Atiminėsim pašalpas, invalidumo pensijas, o karai kažkur toli gali kainuoti 100 mln. litų. Ar nereikalingi tie pinigai čia? Siūlau tuos 100 mln. litų pervesti „Sodrai“, tuomet nereikės mažinti pensijų“, - aiškino Seimo narys.

Panašios pozicijos laikėsi ir „darbietis“ M. Zasčiurinskas.

„Atimame iš neįgaliųjų pašalpas, priverčiam jaunimą mokėti už mokslą, atimame iš pensininkų, mamyčių, sudedam į krepšį ir atiduodam misijai Afganistane. Ar tai moralu?“, - kalbėjo jis.

Anot parlamentaro, Lietuva neurėtų kratytis euroatlantinio solidarumo, tačia situaciją reikia „vertinti realiai“.

„Specialistai pabrėžia, kad JAV riboja savo karinius planus pasaulyje. Tad nereikia įsivaizduoti, kad Lietuva gali finansuoti JAV geopolitiką. Pritariu NATO šalių solidarumui, bet pasigendu blaivaus požiūrio į situaciją“, - teigė Seimo narys..

„Sodinti ir saugoti ąžuoliukų parkus Afganistano dykvietėse gal ir efektinga, bet kolektyviniam saugumui tai nė kiek nepadeda“, - pridūrė jis.

Tuo metu socialdemokrato Juozo Oleko, buvusio krašto apsaugos ministro, teigimu dalyvavimas tarptautinėse misijose padeda pasirengti krašto gynybai. Parlamentaras taip pat ragino paskaičiuoti, kiek Lietuvai kainuotų oro erdvės apsauga.

„Nedalyvavimas kainuotų žymiai brangiau ir karių pasirengimas apginti Lietuvą būtų žymiai mažesnis. Dalyvavimas taikos palaikymo misijose - vienas geriausių karių parengimo būdų. Be to, mūsų dalyvavimas tarptautinės bendrijos gynybos sistemoje užtikrina, kad nereikia pirkti brangių oro apsaugos sistemų“, - sakė jis.

Konservatorius Egidijus Vareikis antrino, jog dalyvavimo misijose nutraukimas būtų „net ne nesusipratimas, o nusikaltimas“.

„Daug įdirbio į misijas įdėta. Vargu ar atrasime tokią sferą, kur galime didžiuotis savo pasiekimais. Mes prisiėmėme ambicingą misiją, [Afganistano] provincijos atkūrimo misiją. Ne gėdintis reikia, o tuo didžiuotis. Tai ta sfera, kurią turime su didele meile puoselėti. Nutraukti misiją būtų net ne nesusipratimas, o nusikaltimas“, - kalbėjo parlamentaras.

Socialdemokratas Česlovas Juršėnas pabrėžė, jog įstodama į NATO Lietuva prisėmė ir įsipareigojimus, kurių turi laikytis.

„Į NATO mūsų niekas nestūmė, mes veržėmės. Vadinasi, jei pasiprašėm į organizaciją, turim žaisti pagal jos taisykles ir pasidalinti atsakomybe. Bendras saugumas yra ir mūsų reikalas“, - sakė jis.

Lietuvos kariai atlieka misiją Afganistane, kur vadovauja Provincijos atkūrimo grupei Goro provincijoje. Akcentuojama, kad tai yra ilgalaikis projektas ir tam skiriamas ypatingas dėmesys.

Kitose operacijose Lietuva dalyvaus minimaliai, daugiausia siųsdama štabo karininkus ir specialistus. Dalyvavimas naujose tarptautinėse operacijose šiuo metu neplanuojamas, tačiau apie kiekvieną naują iniciatyvą siųsti karius Seimas būtų informuojamas iš anksto.

Šiuo metu Lietuvos kariai tarptautinėse operacijose dalyvauja pagal Seimo 2007-ais metais suteiktą mandatą.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių