Quantcast

Savaitraščio „Ruskij reportior“ redaktorius V. Leibinas: ne viskas yra dezinformacija

Lietuva intensyviai patiria Rusijos žiniasklaidos informacinius išpuolius. Savaitraščio "Ruskij reportior" vyriausiasis redaktorius Vitalijus Leibinas pripažįsta, kad galingesnė valstybinė žiniasklaida laikosi Kremliaus žaidimo taisyklių, tačiau laisvas žodis čia taip pat egzistuoja.

– Kaip bendrai įvertintumėte Rusijos žiniasklaidos padėtį? Jos objektyvumą, profesionalumą?

– Rusijoje yra laisva ir profesionali žurnalistika – tai pirma. Kitas klausimas – yra politinių ir ekonominių problemų, kurios trukdo jai vystytis. Ne tik mūsų šalyje žiniasklaida gyvena labai sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis. Ypač ryškus kontrastas su 2007-aisiais, kai mes tik pradėjome leidybą. Tokių pelno ir augimo rodiklių iki šiol nepavyko atkurti.

Antra, tokioje didelėje šalyje kaip Rusija kyla problemų dėl spausdintinės produkcijos platinimo infrastruktūros. Ir ne tik spausdintinės, televizijos turi savo rūpesčių. Jeigu nori paleisti kabelinę televiziją, infrastruktūra nėra pakankamai išvystyta, kad būtų galima išeiti į rinką ir konkuruoti su didžiaisiais valstybiniais kanalais, kurie susižeria 90 proc. visos reklamos. Tinkamas žingsnis būtų demonopolizuoti ir padaryti nevalstybinius valstybinius žiniasklaidos sektorius.

Valstybė didžiausią įtaką turi didžiųjų valstybinių televizijos kanalų sektoriuje – tai pirmas probleminis sektorius. O antras – tai regioninė žiniasklaida, tiesiogiai pavaldi regioninei valdžiai. Regionuose yra privačių ir laisvų leidinių, bet labai daug jų priklauso nuo regioninės valdžios. Šios problemos iš esmės nėra federalinėje spaudoje, internete. Bet mano paminėti du sektoriai – regioninė spauda ir centriniai televizijos kanalai – yra labai spaudžiami valstybės.

Mano nuomone, būtų sąžiningiau, jeigu valstybė mokėtų už savo požiūrio skleidimą per valstybinius kanalus, o ne atimtų visą reklamą iš rinkos. Reikėtų leisti vystytis ir privačiajai žiniasklaidai.

– "Pirmasis Baltijos kanalas", "Rosija", NTV – ar šios didžiosios televizijos turi nors kiek laisvės, ar yra visiškai priklausomos nuo valdžios?

– Kaip jau sakiau, jos pasiima beveik visą reklamą ir labai priklauso nuo dominuojančios politinės pozicijos. Bet čia viskas sudėtingiau nei vien valstybės įtaka. Šių kanalų generaliniai prodiuseriai yra daug stambesnės politinės figūros už ministrus ar prezidento administracijos pareigūnus. Taigi nėra taip, kad jiems sako, ką daryti, atrodo, jie yra tiek įtakingi, jog dažnai patys daro įtaką valstybės politikai. Bet, aišku, jie laikosi valstybės interesų, kaip juos supranta, vagoje.

– Lietuvoje neseniai buvo uždrausta transliuoti Rusijoje pagamintas "Pirmojo Baltijos kanalo" laidas. Kaip į tai buvo sureaguota Rusijoje?

– Man atrodo, kad drausti informaciją ar bet kokį jos traktavimą mažų mažiausiai keista. Gerai turėti konkuruojančią nuomonę, net jeigu ji gimsta iš požiūrio, kuris tau nemalonus. "Pirmajame Baltijos", "Rosijos" ir NTV kanaluose yra laidų, kurios nepatinka daugeliui pačioje Rusijoje. Kai kuriose laidose yra iškraipymų, pernelyg agresyvi intonacija, tendencingai pateikiami faktai. Bet didiesiems pasauliniams televizijos kanalams tai ne naujiena, jie dažnai tai daro. Jie dirba su specifine auditorija ir kita kalba, nei mes dirbame savo žurnale. Mes bandome parodyti, kas yra, o televizijos žanras yra skirtas labai paprastam vartojimui. Juk daugelis žiūri televiziją viena akimi ir klausosi viena ausimi, ne taip atidžiai, kaip skaito spaudą. Todėl kuo garsiau šauki per televiziją, tuo daugiau galimybių, kad tave pastebės.

Jeigu būtumėte žiūrėję televizijos kanalą "Fox" tuo metu, kai jis kovojo su JAV prezidentu Baracku Obama ir jo politika, būtumėte pamatę, kad agitacinio nusiteikimo lygis prilygo "Pirmojo Baltijos kanalo". Kitas dalykas – Jungtinėse Valstijose skirtingos stambios televizijos atstovauja skirtingų partijų interesams, o Rusijoje kitai nuomonei atstovaujantys kanalai yra daug mažesni.

Kita vertus, yra ir centrinių televizijos kanalų, kurie pristato opozicijos požiūrį. Štai televiziją "Dožd" palaikė net pats tuometis prezidentas Dmitrijus Medvedevas, davęs jai interviu. Žvelgiant į Rusiją iš užsienio, atrodo, kad visas Rusijos informacinis laukas užpildytas vien agitacinių šūkių. Bet viskas yra sudėtingiau, nebūnant šalyje sunkiau pamatyti kitą spaudą, kitus televizijos kanalus.
O federalinė spauda didžiąja dalimi yra laisva. Maža to, federalinių laikraščių darbuotojai dažnai yra opoziciškai nusiteikę, tokia susiklostė tradicija. Laikraščių "Vedomosti" ir "Komersant", taip pat daugelio interneto portalų žurnalistai gana kritiškai vertina valdžią.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Leiba Icikovič

Leiba Icikovič portretas
pagal "feisą" ir pavardę tai turėtų būti ne „Ruskij reportior“ redaktorius, o "Reportior Izrailia".

Brahmaputra

Brahmaputra portretas
Man atrodo, kad rusiška žiniasklaida yra kur kas laisvesnė ir atsakingesnė, negu mūsiškė. Apie profesionalumą tai net nešneku: lygis kaip burlioko ir bajoro. Ir nuomonių spektras žymiai platesnis atspindimas - nuo ultrakomunistų ligi ultrafašistų, o pas mus - atspindima tik būrų lochų arba oligarchų nuomonė, na, dar vietinio Lenino - Landsbergiu pravardžiuojamo - nuomonė be perstojo visiems brukama.

Nors ir pamokslaudamas,

Nors ir pamokslaudamas, portretas
Bet vis tiktai prisipazino, kad visi tie televizininkai yra parsidaveliski reitingu vergai- todel as ir neziuriu jokios televizijos: nei ju pirmo baltysko, nei musiskiu "proto bokstu".
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių