Rekordinis karštis svilina ne tik žmones: kaip nuo kaitros gelbėjami zoologijos sodo gyvūnai?

 • Teksto dydis:

Ilgai užsitęsusi kaitra alina ne tik žmones, bet ir gyvūnus. Lietuvos zoologijos sode gyvenantys kailiniuoti keturkojai tapo vangūs ir retai pasirodo lankytojams. Prižiūrėtojai bando gyvūnus vėsinti vandens dušais, tačiau tai menkai padeda. Vandenį tenka dar ir taupyti laistant tik tam tikromis valandomis, nes jo ne visiems užtenka, praneša LNK.

Svilinanti kaitra gerokai keičia gyvūnų elgesį. Pavyzdžiui, liūtai – nors įprastai šilumą mėgsta ir yra kilę iš Afrikos, tačiau juos išlindusius iš guolio dabar pamato retas lankytojas. Visgi, nors ir pavėsyje, tačiau gyvūnų karaliai vangūs.

Per karščius vis dažniau pasigirsta ir liūtų riaumojimas. Juokaujama, kad liūtai taip bando pasakyti, kad jiems karšta.

Visgi sunkiausia karštį ištverti šiauriniams gyvūnams.

„Sunkoka. Arktiniai vilkai, snieginis leopardas... Šitiems gyvūnams reikia truputėlį daugiau dėmesio. Jų voljerai yra vėsinami. Šiaurinių platumų gyvūnai tikrai gali perkaisti. Gali gauti šiluminį smūgį“, – kalbėjo žinduolių kuratorė Rimgailė Pėtelytė-Brazaitienė.

Laikantis karščiams, gyvūnai ir ėda mažiau.

„Gerokai mažiau ėda. Daugiau guli, daugiau geria vandens. Tiesiog taupo energiją“, – teigė R. Pėtelytė-Brazaitienė.

Gyvūnai vėsinami šalto vandens dušais. Arktiniai vilkai, vos tik pajutę vandenį, kaip mat atsigula į balą. Ir kol neišdžius, iš balos vilkai nesiruošia niekur eiti.

Stop kadras.

„Kiekvieną dieną mes laistom. Nes gyvūnai šitie nemėgsta šilumos ir nori, kad būtų vėsiau. Tai jie turi ir urvelį, ten būna vėsiau. Ir tas laistymas, aišku, padeda“, – sakė vyresnioji gyvūnų prižiūrėtoja Dalia Zalagaitienė.

Tačiau tokiais vandens malonumais gyvūnams pasilepinti kada nori netenka, nes visiems vandens zoologijos sode nebeužtenka. Dušas – tik kartą per dieną.

„Už tai mes laistymus ir pradedam tik po pietų, nes ryte visi gyvūnai yra girdomi, plaunami loviai“, – aiškino R. Pėtelytė-Brazaitienė.

Lankytojų sode taip pat vos vienas kitas. O ir tie, kas atėjo pasivaikščioti, sako nepamatę tų gyvūnų, kurių norėjo, nes jie nekėlė kojos iš guolio.

Panašu, kad orai taip įkaito, jog per karšta darosi net ir tiems gyvūnams, kurie gyvena terariume, nors jiems nuolat palaikoma 26 laipsnių šiluma.

„Jeigu yra per karšta, tai būna kartais išjungiamos visos lempos, šviesos. Problemų niekada neturėjom. Čia šita pirma vasara, kai yra taip ilgai užsitęsusi šitokia aukšta temperatūra“, – kalbėjo vyresnioji herpetologė Rasa Jautakienė.

Specialistė perspėja, kad per karščius gyvačių miškuose matomose vietose padaugėja, nes jos šliaužia ieškoti vandens. Lietuvoje gyvena viena pavojinga ir nuodinga gyvūnų rūšis – angis.

Liepos 16 d. minima tarptautinė gyvačių diena.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių