Quantcast

Prezidentė reikalauja atsakingesnio požiūrio į teisėjų atranką

Nepateisinamai mažas pasitikėjimas teismais trukdo sukurti skaidrią, lygią visiems teismų sistemą, todėl būtina stiprinti teisėjų vertinimo ir atrankos procedūrų kokybę, įsitikinusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Skirdama ir teikdama teisėjus, išskirtinį dėmesį šalies vadovė žada skirti ne tik kandidatų profesiniams sugebėjimams, bet ir padorumui, moralei ir garbei.

Prezidentė pirmadienį priėmė Nuolatinės teisėjų veiklos vertinimo komisijos prie Teisėjų tarybos ir Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos bei Nacionalinės teismų administracijos vadovus ir narius, remdamasis Prezidento spaudos tarnyba pirmadienį pranešė nacionalinis transliuotojas.

Pasak D.Grybauskaitės, teisingumas yra valstybės pamatas, todėl ji sieksianti sukurti skaidrią, atvirą, lygią visiems ir kiekvienam teismų sistemą.

Prezidentės įsitikinimu, ir teismų pirmininkų, ir teisėjų vertinimo ir atrankos komisijų išvados, formuojant teisėjų korpusą, dažnai būna formalios, paviršutiniškos ir nepakankamai argumentuotos, todėl šalies vadovė įpareigojo teisėjų atrankos procedūras vykdyti atsakingiau, ypatingą dėmesį skiriant teisėjų reputacijai ir kompetencijai.

D.Grybauskaitės teigimu, griežtesni reikalavimai bus taikomi ir šiuo metu paskelbtoms atrankoms į laisvas teisėjų ir teismų pirmininkų vietas.

Anot šalies vadovės, pasitikėjimui teismais ypatingai svarbus ir teisėjų nepriklausomumo principas. Pasak Prezidentės, jis turi tapti ne siekiamybe, o kiekvieno teisėjo pareiga.

Teisėjų vertinimo komisijos pirmininkas Jonas Žilys teigė, kad šiuo metu dirba darbo grupė, kuri iki rugsėjo mėnesio parengs naujus teisėjų vertinimo principus. Juose žadama daugiau dėmesio skirti teisėjo, kuris yra vertinamas, kolegų nuomonei ir psichologiniams aspektams.

Šiuo metu vertinimo komisijos nariai vertinamajam skiria balų pagal atitinkamas vertinimo grafas. Daugiausiai balų skiriama už darbo stažą, administracinio darbo patirtį, dalyvavimą savivaldoje.

J.Žilio teigimu, svarstoma, kad tokie kriterijai nėra patys objektyviausi vertinant, ar teisėjas tinkamas dirbti aukštesnės instancijos teisme.

„Pagrindinė problema, su kuria susiduria komisijos nariai, vertindami vieną ar kitą žmogų, yra nepakankama informacija apie teisėjo profesinę veiklą. Ten yra standartinės pozicijos, kur komisijos nariai surašo savo balus, tačiau išvadose trūksta platesnės analizės apie teisėjo priimtus sprendimus, keistus sprendimus. Kartais sprendimas pakeičiamas dėl techninių dalykų, o kiti dėl rimtų motyvų - klaidų. Atrankos komisijai išvadose tai turi ir atsispindėti“, - teigė J.Žilys.

Teisėjus Prezidentė skiria vadovaudamasi Teisėjų tarybos patarimu, Nuolatinės teisėjų veiklos vertinimo ir Pretendentų į teisėjus atrankos komisijų vertinimais ir rekomendacijomis.  


Šiame straipsnyje: teisėjų atrankaprezidentė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių