Politologai apie A. Radkevičių: Lietuva negali atsitraukti dėl Sausio 13-osios bylos

Lietuva negali daryti nuolaidų dėl Sausio 13-osios bylos, sako politologai apie Lietuvos prašymu Graikijoje sulaikytą šioje byloje nuteistą Ukrainos pilietį Aleksandrą Radkevičių.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas Kęstutis Girnius svarsto, kad Lietuva susigrąžinusi Ukrainoje didvyriu laikomą A. Radkevičių galėtų jam suteikti malonę.

Tuo metu VU TSPMI politologas, nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ atstovas Vytis Jurkonis sako, kad dalyvavimas kovojant su Rusijos remiamais separatistais negali tapti indulgencija už praeities nusikaltimus.

BNS ketvirtadienį iš ukrainiečių žmogaus teisių gynėjų gautas dokumentas rodo, kad Sausio 13-osios byloje nuteistas A. Radkevičius yra Ukrainos karo su Rusijos remiamais separatistais veteranas.

Ukrainos diplomatai reikalauja objektyviai ir nešališkai išnagrinėti A. Radkevičiaus bylą.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija teigia neturinti informacijos apie nuteistojo Sausio 13-osios byloje dalyvavimą konflikte su separatistais.

Lietuva negali atsitraukti

Kaip BNS sakė VU TSPMI politologas K. Girnius, klausimas dėl A. Radkevičiaus ekstradicijos yra labai jautrus.

Anot jo, nors Vilnius ir Kijevas palaiko draugiškus santykius, šį žmogų vertina skirtingai: Lietuvoje jis laikomas nusikaltėliu, o Ukrainoje – patriotu, kuris kovojo už šalies laisvę.

Vis dėlto politologas mano, kad Lietuva privalo jį susigrąžinti į šalį.

„Lietuva tikrai negali atsitraukti, turi reikalauti, kad jis į Lietuvą būtų grąžintas. Priešingu atveju Sausio 13-osios byla būtų sukompromituota“, – kalbėjo K. Girnius.

Lietuva tikrai negali atsitraukti, turi reikalauti, kad jis į Lietuvą būtų grąžintas. Priešingu atveju Sausio 13-osios byla būtų sukompromituota.

Jis pridūrė, kad atsitraukimas atvertų kelią Rusijos propagandai bylą vadinti sukurpta ir paremta spėliojimais.

K. Girniaus teigimu, siekiant išvengti politinio ginčo su Ukraina, A. Radkevičiui būtų galima suteikti malonę.

„Jei tai žmogus, kuris Ukrainai yra labai svarbus, norint palaikyti gerus dvišalius santykius, galima būtų suteikti jam malonę. Tu nusiunti jį į kalėjimą, po dviejų, trijų mėnesių paleidi, sakydamas, kad jis atpirko kaltę“, – dėstė politologas.

Pasak jo, tikėtina, kad šis žmogus per kelis dešimtmečius išties ir pasikeitė.

„Gali būti tokia situacija, kad žmogus dalyvavo tuose nusikaltimuose 1991 metais, tačiau apgailestavo, ir tuomet, kai Rusija puolė Ukraina, jis nuoširdžiai nuėjo ir kovojo už Ukrainos vientisumą. Tai vienas iš daugelio pavyzdžių, kai žmogus gali būti ir velnias, ir angelas“, – svarstė politologas.

Net jei Lietuva ir nesvarstytų malonės suteikimo, K. Girnius sako nemanantis, kad dėl to Kijevas būtų pasiryžęs gadinti tarpusavio santykius su Vilniumi.

„Lietuva su Ukraina ilgus metus gerai sugyvena, Lietuvos parama yra gana nuosekli, gana tvirta. Ukraina neturi tiek daug draugų, kad galėtų dėl šito klausimo pyktis“, – teigė politologas.

„Manau, ji gali bandyti paaiškinti, kad reikia atkreipti dėmesį į šitą žmogų, suteikti jam malonę ir išleisti iš kalėjimo, bet tik tiek“, – pridūrė jis.

V. Jurkonis: patriotizmas neatleidžia nuo atsakomybės

VU TSPMI politologas V. Jurkonis tvirtino, kad A. Radkevičiaus išdavimas nėra patogus klausimas, tačiau buvimas Ukrainos patriotu neatleidžia nuo atsakomybės už anksčiau padarytus nusikaltimus.

Politologas taip pat pažymi nemanantis, kad šis klausimas kaip nors galėtų paveikti dvišalius Lietuvos ir Ukrainos santykius.

„Aš nemanau, kad šita situacija yra dramatiška ir galėtų paveikti dvišalius Ukrainos ir Lietuvos santykius. Lietuvai Sausio 13-osios byla yra labai svarbus klausimas, čia nėra kažkokia „myliu-nemyliu“ ar „patriotas-ne patriotas“ situacija“, – BNS sakė V. Jurkonis.

Lietuvai Sausio 13-osios byla yra labai svarbus klausimas, čia nėra kažkokia „myliu-nemyliu“ ar „patriotas-ne patriotas“ situacija.

Pasak jo, esminis klausimas yra, ar nuteistasis dalyvavo Sausio 13-osios nusikaltime.

„Jokio skirtumo, ar tai būtų (Vladimiras) Uschopčikas, ar (Michailas) Golovatovas, ar Radkevičius. Tai nėra patogus klausimas, bet buvimas veteranu neatleidžia nuo atsakomybės nei Ukrainoje, nei Lietuvoje. Būtų labai keista, jei buvimas Ukrainos patriotu tave atleistų nuo atsakomybės“, – kalbėjo V. Jurkonis.

Jo žiniomis, Lietuva ir Ukraina bendradarbiauja šiuo klausimus ir „abi pusės supranta, kad tai yra teisinis klausimas, jei esame, pretenduojame būti teisinėmis valstybėmis“.

„Įsivaizduokite, jei dėl šio atvejo būtų keičiama pozicija, koks signalas tai būtų Maskvai, Minskui?“ – sakė politologas.

„Yra sprendimas, kuris turi būti vykdomas. Jei proceso eigoje buvo kokios nors klaidos, Lietuva į tai atsižvelgs, bet pats faktas, kad žmogus dalyvavo pasipriešinime prieš Kremliaus agresiją prieš Ukrainą, aš manau, kad niekaip nėra indulgencija nuo padarytų nusikaltimų praeityje ar po to“, – reziumavo politologas.

A. Radkevičiaus bausmė – viena mažiausių

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Lietuvos teisėsauga teigia, kad A. Radkevičius dalyvavo karinėje atakoje prie Spaudos rūmų, užtikrino oro desanto padalinių prasiveržimą, pavojingai manevruodamas pastato teritorijoje baugino žmones.

Ketverių metų laisvės atėmimo bausmė A. Radkevičiui yra viena mažiausių, skirtų Sausio 13-osios byloje. Teismas, skirdamas jam bausmę, atsižvelgė į tai, kad A. Radkevičiui nusikaltimų padarymo metu buvo jaunas, 23 metų.

Sausio 13-osios byloje iš viso nuteisti 67 asmenys.

A. Radkevičius buvo tarp kelių nuteistųjų, šių metų rudenį nesėkmingai bandžiusių skųsti Apeliacinio teismo nuosprendį Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Pastarasis skundo nepriėmė.

Vilniaus apygardos teismas Europos arešto orderį jo atžvilgiu išdavė rugpjūtį, kuriuo remiantis jis ir buvo sulaikytas Graikijoje.

URM: Lietuva yra teisinė valstybė

Graikijos pareigūnams sulaikius Sausio 13-osios byloje nuteistą ukrainietį A. Radkevičių, Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) reikalauja bylą išnagrinėti objektyviai. Tuo metu Lietuvos URM atstovai pabrėžia, kad Lietuva yra teisinė valstybė, kurioje teismo sprendimai turi būti gerbiami.

Ministerijos atstovai, paklausus ar A. Radkevičiaus sulaikymas gali paveikti Lietuvos ir Ukrainos santykius, pabrėžė šalyje galiojančius teisės viršenybės principus. Tačiau nuo platesnių komentarų Lietuvos URM susilaikė.

„Lietuva yra teisinė valstybė, o teisinėje valstybėje teismų sprendimai yra privalomi“, – Eltai teigė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pirmiausiai --reiketu issiaiskint kas tu yvykiu

Pirmiausiai --reiketu issiaiskint kas tu yvykiu portretas
metu pasislepes uz muro sienu garsiausiai klyke lakstydamas po koridoriu ,,,KODEL TIEK MAZAI AUKU--NIEKAS NEPATIKES VAKARU PASAULY ,KAD MES SU TIEK MAZAI AUKU ISKOVOJOM NEPRIKLAUSOMYBE --BUTINAI REIKIA KUO DAUGIAU AUKU ,,, [ veliau jos buvo gaminamos saudant y zmones nuo pastatu stogu,,yra to meto filmuotos medziagos is morgo ,tiesiogiai transliuotos per TV ]beje siuos issakytus zodzius patvirtina desimtys tuo metu salia to asmens buvusiu jo bendrazygiu........

cha cha.. anot Girniaus savas banditas yra geras

cha cha.. anot Girniaus savas banditas yra geras portretas
banditas --jam reiketu malone suteikt ... BLT ...kur siu konservatdegeneratu morale ??? ir su kokia vieta jie aplamai masto ????

TSRS \\\\\.../////

TSRS \\\\\...///// portretas
Tais laikais Radkevičius buvo tos santvarkos karys,jis vykdė to laiko karinės valdžios įsakymą.---O kas jei ne TSRS "profesorius" sukvietė beginklius žmones stoti prieš tankus,ar tai ne nusikaltimas?.---Pats butkevičius netyčia prasitarė:specialiai sukvietėme gyvą "masę",kad jie "didvyriai" išsaugotų savo skūrą.---Tai ką reikia TEISTI ???.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių