Quantcast

Nematoma Kriminalinės policijos biuro pusė: analitiko-stratego darbas iš arti

– Kas per visus darbo metus jums asmeniškai buvo sunkiausia?

– Sunkiausia suvaldyti informacijos gausą, ypač tais atvejais, kai informacijai išanalizuoti turima labai mažai laiko. Tai gali būti įvairiais atvejais, pavyzdžiui, įvykus nusikaltimui tyrėjai eina „karštais pėdsakais“. Noriu paminėti tokį analitikų terminą kaip „informacinis triukšmas“, kai informacijos gausa blaško, o ne padeda. Tokiais atvejais svarbus analitikų profesionalumas, taip pat – komandinis darbas, vadinamasis „minčių lietus“. Be to, komandinis darbas padeda išlaikyti ir objektyvumą.

Sudėtingose bylose yra daugybė informacijos, o analitiko užduotis – rasti kelią nuo pradžios iki galo, atsijoti nereikalingą informaciją, išgryninti vertingą. Žinoma, visa informacija vertinga, bet reikia mokėti nepasiklysti. Mes, analitikai, mėgstame, kad užduotis būtų suformuota konkrečiai, bet kartais to padaryti tiesiog neįmanoma. Šiame darbe reikia savęs įdėti labai daug, kartais tenka dirbti ir naktimis. Pats esu tėvas, todėl jei kas nutiktų man artimam žmogui, norėčiau, kad policija darytų viską, kad nusikaltimas būtų kuo greičiau išaiškintas. Pareiga yra aukščiau už tavo asmeninį interesą išsimiegoti.

– Žinau, kad jūsų darbo pradžia nebuvo lengva, dirbote įvairius techninius darbus. Visada galvojote apie darbą kriminalinėje policijoje?

Kai nuvažiuoju pas vyresnio amžiaus giminaičius, jie visą laiką kalba apie tai, kas blogo nutiko Lietuvoje. Įdomu, kodėl juos tai taip domina?

– Baigdamas mokyklą apie kriminalinę policiją nebuvau susimąstęs. Studijų metu įdomiausios buvo su baudžiamąja teise susijusios disciplinos. Praktiką pasirinkau atlikti LKPB, iš arčiau susipažinau su ikiteisminio tyrimo pareigūnų veikla. Sėkmingai išlaikęs egzaminus, 2010 m. įgijau teisės bakalauro laipsnį. Vėliau įstojau į Mykolo Romerio universiteto (MRU) Baudžiamosios teisės ir kriminologijos magistro studijas, 2010 m. įsidarbinau LKPB specialistu, kurio pagrindinės funkcijos – pagalba ikiteisminio tyrimo pareigūnams bei įvairūs techninio pobūdžio darbai. 2014 m. baigęs vidurinės grandies policijos pareigūnų įvadinius mokymo kursus MRU Viešojo saugumo fakultete, buvau atestuotas į statutinius valstybės tarnautojus. Tapau vyriausiuoju tyrėju, atsakingu už taktinę ir operatyvinę analizę.

Iš pradžių kopijavau dokumentus, siuvau bylas, kurios taip pat savaime nesusisiuva. Be procesinių dokumentų kopijų juk irgi neįvyktų susipažinimas su byla. Vežiodavau dokumentus į teismą, prokuratūrą – dirbau ir kurjeriu, ir kanceliarijos darbuotoju. Žiūrėdavau į vyriausiąjį tyrėją, kuris man – autoritetas, ir galvodavau, kad norėčiau juo būti.

Dabar vadovybė man sako: „Nueik į interviu su žurnalistu, nes tavo istorija yra įdomi. Papasakok, kaip pradėjai, siekei ir pasiekei savo“. Man atrodo, kad svarbiausia siekti užsibrėžto tikslo, nes vis tiek kažkada sulauksi įvertinimo. Sulauksi tos dienos. Pakankamai ilgai dirbau techninio pobūdžio darbus, galiu pasakyti, kad juos dariau pusę savo laiko policijoje. Bet tie, kurie siekia, sulaukia įvertinimo. Manimi žmonės patikėjo.

– Kuo jus taip žavi darbas LKPB?

– Mane žavi aukštai iškelta LKPB kartelė, darbo kokybė. Žmonės, kurie čia dirba, yra savo srities profesionalai. Kriminalinė policija atskleidžia nusikalstamas veikas, padeda žmonėms, prisideda prie saugumo jausmo formavimo. Jei visuomenė ir tavo šeima jaučiasi saugiai, gali ramiai paleisti vaiką į gatvę. Policija nėra tik gatvėje matomi pareigūnai. Mes – dažnai nematomi, apdovanojimai viešai nepristatomi. Bet mes įdedame daug darbo, kad ta byla būtų išaiškinta.

– O jums asmeniškai nėra dėl to nesmagu? Jūs neapdovanojami viešai, nesulaukiate tiek dėmesio.

– Nėra nuoskaudos, iš esmės aš niekada nemėgau viešumo.

– Lietuvą neseniai sukrėtė I. Strazdauskaitės pagrobimas. Generalinis policijos komisaras Linas Pernavas teigė, kad pareigūnai peržiūrėjo tūkstančius vaizdo įrašų ir buvo reaguota į tūkstančius gyventojų pranešimų. Visas tas srautas plaukė pas jus?

– Taip, dalis srauto. Dirbo komanda ir ta informacija buvo paskirstyta. Dirbome grupėmis, taikėme įvairius metodus, kad kuo greičiau surastume ko nors reikšmingo tyrimui.

 

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Linkiu sekmes kriminalistams

Linkiu sekmes kriminalistams portretas
nes labai jau jiems nesiseka su dideles zalos valstybei bylomis.

Justina

Justina portretas
Puikus interviu ir straipsnio turinys :)
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių