- Laura Linartaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasibaigus mokslo metams ir gavus ilgai lauktus atestatus, daugelis moksleivių planuoja tęsti mokymąsi aukštosiose ugdymo įstaigose. Specialistai apgailestauja, kad neretai ateitį lemiantis apsisprendimas priimamas inertiškai, jaunuoliui dar tvirtai nežinant, ko jis nori.
Abejojančiųjų – daug
Psichologė-psichoterapeutė Genovaitė Petronienė atskleidžia, kad jai dažnai tenka bendrauti su dėl specialybės dvejojančiais jaunuoliais. Šie abiturientai dažnai dar nepažįsta savo charakterio, nėra išsiaiškinę polinkių ar neadekvačiai vertina savo galimybes.
„Dalis žmonių yra linkę labai save nuvertinti, kiti – atvirkščiai, pervertina savo gabumus ir galimybes. Pavyzdžiui, žmogus, kuris gabus tapti gydytoju, stoja tik į slaugą, o niekada menų nesimokęs abiturientas įsivaizduoja esąs genijus ir, aišku, patiria nesėkmę“, – teigė psichologė-psichoterapeutė.
Be diplomo – nevisaverčiai?
Pastebima, kad mažesnė dalis abejojančių moksleivių po mokyklos baigimo nusprendžia pasiimti laisvus metus, ima dirbti ar išvyksta į užsienį savanoriškai veiklai. Neretai šeima į tokį jaunuolio pasirinkimą reaguoja atsargiai ar bando atžalas perkalbėti. Tėvus neramina mintis: o jei po pertraukos vaikas nebenorės mokytis?
Psichologė-psichoterapeutė tikina, jog to bijoti nereikėtų. Esą žmonės anksčiau ar vėliau norės sugrįžti į švietimo sistemą, nes diplomo neturėjimas yra tarsi nekokybiškumo ženklas.
Tačiau specialistai tikina, kad po pertraukos nuo mokslų jaunam žmogui iškyla sunkumų – asmuo pradeda tingėti mokytis. O metai, praleisti užsiimant savanoriška veikla ar darbu, nebūtinai užtikrina, kad atsiras supratimas, ko žmogui reikia.
Pasak pašnekovės, žmogus turi tyrinėti profesijas, galvoti, bandyti, o ne tiktai laukti, kol suvokimas ateis savaime.
G.Petronienė renkantis studijų programą pataria išsiaiškinti savo polinkius, savybes, atlikti testus ir „įkelti koją“ į būsimą specialybę. Pavyzdžiui, jei galvojate apie psichologiją, reikėtų išbandyti save „Jaunimo linijoje“ ir tuomet suprasite, ar ši specialybė atitinka jūsų charakterį, polinkius.
Trukdo sukurti stereotipai
Lietuvos tėvų forumo pirmininko Audriaus Murausko teigimu, moksleiviams sunku išsirinkti specialybę, nes jie nuo mažumės spraudžiami į rėmus.
„Septynerių metų vaikas pasodinamas į mokyklinį suolą ir jam pasakoma, jog dabar 30 minučių mokysimės matematikos. Po matematikos bus lietuvių kalbos pamoka, nors galbūt moksleivis toliau norėtų spręsti matematiką“, – tęsė pirmininkas.
Anot jo, taip iš vaiko atimamas susidomėjimas, jis pratinamas paklusti kitų nuomonei. Pirmininkas pabrėžė, jog nereikia stebėtis, kad kai abiturientui ateina laikas rinktis specialybę pačiam, nenurodant aplinkiniams kur, jis nebežino, ką daryti.
„Turime vaikams sudaryti sąlygas tapti savarankiškesniems, leisti klysti, neteisti, nenuvertinti jų iniciatyvos, skatinti išsikelti iššūkius ir sudaryti sąlygas prisiimti atsakomybę“, – pridūrė A.Murauskas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno senamiestyje kertami medžiai kelia aistras: įtaria, kad galėjo būti su perinčiais paukščiais3
Kertami medžiai toliau keliais aistras. Dabar kauniečiai užfiksavo, kaip vidury dienos kertami medžiai pačiame Kauno senamiestyje. Gyventojai įtaria, kad jie galėjo būti su perinčiais paukščiais ar jų lizdais, nes ant žemės rasta plunksnų ...
-
JT įgaliotinė: Lietuvai įvedus smurto prieš vaikus draudimus, juos įgyvendinti bus sunkiau1
Visų formų smurto prieš vaikus uždraudimas buvo lengvoji dalis, įgyvendinti tai bus žymiai sunkiau, sako Jungtinių Tautų specialioji įgaliotinė smurto prieš vaikus klausimais Najat Maalla M’jid (Nadžat Maala M’džid). ...
-
Kaunas ieško Kalėdų eglės ir Rotušės aikštės puošėjo17
Prasidėjus vasarai, Kaunas tradiciškai dėlioja planus bei ruošiasi gražiausiai žiemos šventei. Miesto savivaldybė skelbia viešą konkursą ir ieško, kas papuoš pagrindinę miesto kalėdinę eglutę bei Rotu&scaron...
-
Pirmas abiturientų egzaminas – su kriminalo šleifu: rengėjai kreipėsi į policiją3
Informacija, jog savaitgalį socialiniuose tinkluose pasirodė pirmadienį abiturientų laikomo lietuvių kalbos ir literatūros egzamino temos, buvo melaginga, sako Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktorė Rūta Krasauskienė. ...
-
Ukrainos mokslininkų įdarbinimui šiemet numatyta skirti 1,2 mln. eurų
Ukrainos mokslininkų įdarbinimui šiemet planuojama skirti 1,2 mln. eurų, o nuo karo pradžios Lietuvos mokslo taryba (LMT) suteikė 2,9 mln. eurų šios šalies mokslininkams ir bendriems mokslo tyrimams. ...
-
Jaudulys po pirmojo egzamino: baisu pagalvoti, ką mes ten prirašėme
Pirmadienį privalomu lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidėjo brandos egzaminų sesija. ...
-
Vilnius svarsto per NATO viršūnių susitikimą viešuoju transportu vežti nemokamai3
Vilniaus savivaldybė svarsto NATO susitikimo metu viešuoju transportu vežti nemokamai. ...
-
Siekiama studijų prieinamumo: atsiras konkursinė eilė moksleiviams iš socialiai jautrios aplinkos
Švietimo ministerija (ŠMSM) patvirtino aukštojo mokslo prieinamumo didinimo planą, kuriame numatoma, kad 2024 metais atsiras papildoma konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai jautrios aplinkos, aukštosios mokyklos bus ...
-
NATO naikintuvai keturis kartus kilo atpažinti ir lydėti Rusijos orlaivių
NATO oro policijos misiją vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę keturis kilo atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsau...
-
Prezidentas susitiko su N. Grunskiene: aptarė prokurorų darbo sąlygas4
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su generaline prokurore Nida Grunskiene aptarė prokurorų darbo sąlygas. ...