Quantcast

Mokslininkai: kiaulių gripo rizika Lietuvoje labai maža

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto mokslininkai ramina šalies gyventojus, teigdami, kad kiaulių gripo viruso A H1N1 paplitimo rizika Lietuvoje yra labai maža.
 
Kadangi iš Meksikos bei JAV nėra importuojamos gyvos kiaulės bei jų produktai, tikimybė, kad kiaulių gripas pasireikš Lietuvoje per gyvas kiaules ar jų produktus, yra labai maža, - teigiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išvadoje.

Mokslininkai pabrėžia, kad kiaulių gripo virusas, kuris nustatytas JAV ir Meksikoje, gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui.

Nenustatyta, kad šiuo virusu žmonės užsikrėstų per maisto produktus. Taip pat nenustatyta, kas šis virusas yra patogeniškas kiaulėms. Todėl šiandieną dar negalima kalbėti apie naują kiaulių gripo virusą, - pastebi VMVT.

Tarnybos specialistų teigimu, šis virusas turi sąsajų su Šiaurės Amerikos kiaulių gripo, Šiaurės Amerikos paukščių gripo, žmonių gripo ir Euroazijos kiaulių gripo virusų padermėmis. Tokia viruso padermė, turinti keturių virusų genetinių savybių, pasaulyje nustatyta pirmą kartą.

Kiaulių gripu žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti oro lašeliniu būdu, todėl reikėtų vengti didelių žmonių susibūrimų, saugoti vaikus. Žmonės minėtu susirgimu užsikrečia nuo sergančių kiaulių  tiesioginio kontakto būdu ar apsilankant kiaulių laikymo vietose, parodose. Žmogus žmogui virusą perduoda aerogeniniu būdu būnant glaudžiame ryšyje, uždaroje žmonių grupėje ar didelėje žmonių susibūrimo vietoje.

Kiaulių gripu neužsikrečiama per maistą, gerai paruošus kiaulieną, ją galima valgyti. Kiaulių gripo virusas žūsta +70ºC temperatūroje. Kalbant apie paskutinių dienų įvykius Meksikoje ir JAV, reikia pažymėti, kad šiuo metu vyksta tyrimas, norint išsiaiškinti užkrėtimo šaltinį, tačiau iki šiol trūksta žinių apie viruso atmainos savybes, ligos kliniką ir eigą.

***

Kiaulių gripas (KG) yra ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija ir svarbi kiaulių respiratorinės ligos priežastis. Gripo A H1N1 ir H3N2 tipų virusai cirkuliavo Europos kiaulių populiacijoje apytiksliai 20 metų.

Kiaulių gripo virusai (KGV) yra gripo A virusai, ir jie priklauso Orthomyxoviridae šeimai. Šie virusai taip pat gali pasitaikyti laukinių ir naminių paukščių, arklių ir žmonių tarpe, bet tarprūšinis perdavimas yra retas atvejis. Visi gripo virusai turi tą pačią bazinę struktūrą, bet yra didelių skirtumų tarp gripo virusų skirtingų rūšių ir tarp skirtingų tipų, kurie gali cirkuliuoti vienoje rūšyje.

Kiaulės yra imlios panašiems gripo A viruso tipams, kaip ir žmonės – H1N1, H3N2 ir H1N2, kiaulių ir žmonių gripo istorijos yra artimai susiję. Daugumos kiaulių gripo virusų genai sudaryti iš žmogaus ir paukščių ir/ar kiaulės viruso genų.

Žinoma, kad ir žmogaus, ir paukščių gripo virusai retkarčiais persiduoda kiaulėms, ir kad kiaulės gali tarnauti kaip „susimaišymo rezervuarai“ šiems virusams, turint galvoje, kad virusai gali apsikeisti genetine medžiaga ir privesti prie naujo „hibridinio“ viruso gamybos.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad Meksikoje ir JAV užfiksuoti žmonių susirgimai ir mirtys nuo kiaulių gripo viruso. Šiuo metu Meksikoje ir JAV nustatyta kiaulių gripo viruso genetinė atmaina iki šiol nebuvo užfiksuota nei tarp kiaulių, nei tarp žmonių.

Kiaulių gripas yra užkrečiama ūminė kiaulių kvėpavimo takų liga. Sergamumas paprastai yra didelis, bet mirtingumas mažas (1-4 proc.). Virusas paplinta tarp kiaulių oro lašeliniu ir tiesioginio bei netiesioginio kontakto būdu. 

Portalas primena, kad reaguodama į PSO išplatintus pranešimus dėl užfiksuotų žmonių susirgimų kiaulių gripo virusu ir siekdama išvengti galimo šio viruso patekimo į Lietuvos  teritoriją, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigia stiprinanti apsaugos priemones.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių