- Aida Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Į Lietuvą atvykusių ukrainiečių vaikų svajonės nugulė į lietuviškus projekto „Vaikų svajonės“ debesėlius. Daugiau nei dvylika metų žmonių geraširdiškumas padėjo Lietuvoje pildyti mūsų vaikų svajones, bet įvykiai Ukrainoje pakeitė situaciją. Gimė projektas „Ukrainos vaikai“, padedantis mažiesiems ukrainiečiams ir jų mamoms.
Karas pakoregavo planus
Projektas „Vaikų svajonės“ gimė 2010 m. kaip savanoriška veikla siekiant išpildyti sudėtingomis socialinėmis sąlygomis gyvenančių vaikų svajones. Projektas suteikia galimybę vaikams tikėti svajonėmis ir jų siekti, o geraširdžiams ir socialiai atsakingiems žmonėms – galimybę prisidėti prie pilietiškos ir neabejingos visuomenės kūrimo.
Projekto veikla pagrįsta savanoriškumo principu: visi jį organizuojantys žmonės, projekto partneriai ir vaikais besirūpinantys savivaldybių socialiniai centrai projekte dalyvauja savanoriškai ir neatlygintinai, projekto įgyvendinimui aukodami savo asmeninį laiką.
Projekto vadovė Rasa Statulevičienė pasakojo, kad kovo 1 d. buvo planuota pradėti naują „Vaikų svajonių“ projektą – „Vaikai su (ne)GALIA“. Tam buvo intensyviai ruoštasi. Tačiau, vasario pabaigoje Rusijai užpuolus Ukrainą, situacija netikėtai pasikeitė.
„Prasidėjus karui visi ėmėme galvoti, kaip galėtumėme pagelbėti ukrainiečiams. Į Lietuvą patenka vis daugiau ukrainiečių šeimų, jos atvyksta, galima sakyti, be nieko. Bėgančios iš niokojamos Ukrainos šeimos galėjo pasiimti tik būtiniausių daiktų, neretas namus paliko taip, kaip stovi, – sako R.Statulevičienė. – Pasiekus Lietuvą, apsipratus naujuose namuose, vaikai integruojami į Lietuvos mokyklas. Tačiau dažnas neturi nei kuprinės, nei būtinų priemonių tęsti mokslus. Kadangi turime ilgametę patirtį, kaip pildyti vaikų svajones, ir visą sukurtą sistemą, beliko kai ką pakeisti, ir dabar galime padėti tiems vaikams.“
Tad projektas „Ukrainos vaikai“ gimė labai natūraliai iš noro prisidėti, iš noro padėti vaikams ir palengvinti mamų naštą, nuimant nuo jų buitinius rūpesčius: kur gauti vaikui kuprinę, kanceliarinių priemonių ir drabužių.
Projekto vadovės teigimu, tokios pagalbos poreikis jau dabar yra didelis, ir jis didės. Vien Vilniuje reikia per 600 kuprinių, o kur dar drabužiai, avalynė – juk daugelis Ukrainą paliko, kai dar buvo šalta, tad vaikai neturi nei pavasariui, nei vasarai tinkamų drabužių ir batų.
Galimybių padėti – daug
Žmonės, norintys padėti į Lietuvą atvykusiems vaikams iš Ukrainos, puslapyje www.vaikusvajonės.lt gali paaukoti projektui pinigų, už kuriuos jo vykdytojai centralizuotai nupirks kuprinių ir kanceliarinių priemonių, reikalingų mokyklai, atsižvelgiant į vaikų amžių ir lytį. Taip pat galima ir patiems nupirkti kuprinių ir jas sukomplektuoti, o projekto organizatoriai informuos, į kokią mokyklą nunešti.
Projekto „Vaikų svajonės“ puslapyje galima rasti ir debesėlių, kuriuose surašytos iš Ukrainos atvykusių vaikų svajonės, tad galima rinktis pildyti ir konkrečių vaikų svajones. Juk į Lietuvą atvyko ir mažesnių vaikų, kuriems taip pat reikia drabužių, avalynės, jie nori žaislų, kaip ir visi vaikai.
Pasak R.Statulevičienės, yra ir specifinių vaikų poreikių. Pavyzdžiui, „Vaikų svajonės“ turi informacijos, kad į Kauną atvyks gyventi dvi perspektyvios jaunosios čiuožėjos, kurios Ukrainoje mokėsi dailiojo čiuožimo. Treneriai jau pasiruošę su jomis dirbti, tačiau mergaitėms reikės profesionalių pačiūžų, tačiau jos nemažai kainuoja.
Dar viena sritis, kur labai praverstų visuomenės pagalba, – kompiuteriai ir planšetės. Jie reikalingi vaikų mokslams, juo labiau kad kai kurie vis dar mėgina mokytis nuotoliniu būdu savo mokykloje Ukrainoje.
Džiugina lietuvių gerumas
Tad jei jūs ar jūsų pažįstami apgyvendino šeimą su vaikais iš Ukrainos, paraginkite juos užpildyti anketą projekto „Vaikų svajonės“ puslapyje. Projekto savanorės susisieks su šeima, išsiaiškins visus jų poreikius ir suteiks visą reikalingą informaciją.
„Aš be galo didžiuojuosi mūsų savanorėmis – jos skambina kiekvienai mamai, kuri užpildė „Vaikų svajonių“ anketą, ir ne tik išsiaiškina šeimos ir vaikų poreikius, bet ir dirba savotiškomis psichologėmis, išklausančiomis mamas, – sako R.Statulevičienė. – Dauguma mamų jaučiasi sutrikusios, pirmi pokalbiai būna sunkūs, neretai bekalbėdamos mama ir savanorė kartu nuverkia. Antrą kartą paskambinus ir paklausus apie vaiko norus, mamos jaučiasi geriau, atsiranda linksmumo balse. Mamos be galo dėkingos Lietuvos žmonėms. Tie materialiniai dalykai netgi nublanksta, palyginti su tuo, ką joms reiškia mūsų noras padėti.“
Dabar gerai suprantu, kiek laisvė mus išugdė – jau sugebame būti atsakingi ne tik už savo šalies vaikus ir žmones, kuriems reikia pagalbos, bet ir už kitą šalį.
Paskambinusios savanorės klausia ukrainiečių, ar šeima užsiregistravo Migracijos tarnyboje, kad galėtų gauti visas socialines garantijas, jeigu ne – pasako, kur tai reikėtų padaryti, suteikia visą informaciją, ką mama turėtų žinoti. Visoms mamoms pasiūloma išsisaugoti savanorio telefono numerį, kad kilus klausimų, prireikus pagalbos, galėtų paskambinti. Turėdamos tokį žmogų, kuris gali pagelbėti, mamos tiktai jaučiasi saugiau.
„Dauguma mamų turi tik vieną svajonę – greičiau grįžti namo. Kadangi „Vaikų svajonės“ pildo ne tik vaikų svajones, mes tikimės, kad tai greitai ir įvyks“, – sako projekto „Vaikų svajonės“ vadovė.
Jos žiniomis, ukrainietės mamos jau yra gana plačiai pasidalijusios „Vaikų svajonių“ anketa: vienos mamos prašymo išpildyti tam tikras svajones sulaukta net iš Lenkijos. Tad žinia apie Lietuvoje vykdomą iniciatyvą sklinda jau ne tik Lietuvoje.
„Aš be galo didžiuojuosi Lietuvos žmonėmis – jie aktyviai siūlo savo pagalbą. Net nežinau, ar yra kažkoks vaikų noras, kuris nebūtų išpildytas, – sako R.Statulevičienė. – Dabar gerai suprantu, kiek laisvė mus išugdė – jau sugebame būti atsakingi ne tik už savo šalies vaikus ir žmones, kuriems reikia pagalbos, bet ir už kitą šalį.“
Prisijunkite prie pagalbos vaikams iš Ukrainos
• Jeigu norite paremti kuprinių Ukrainos vaikams projektą, tai galite padaryti prisijungę prie projekto „Vaikų svajonės“ tinklalapio https://vaikusvajones.lt/parama.
• Čia pat galite pasirinkti ir debesėlį su konkretaus vaiko svajone, kurią galite išpildyti.
• Jei jūs ar jūsų pažįstami apgyvendino šeimą su vaikais iš Ukrainos, paraginkite juos užpildyti anketą projekto „Vaikų svajonės“ puslapyje. „Vaikų svajonės“ padės vaikams pasiruošti mokyklai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda atleido kadenciją baigusį STT vadovą1
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo atleido Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorių Žydrūną Bartkų iš pareigų pasibaigus jo kadencijai. ...
-
„Kauno dienos“ studijoje – atviras pokalbis apie darbą policijoje3
Šiandien „Kauno dienos“ studijoje svečiuojasi du mieste gerai žinomi policijos pareigūnai – Dalius Mackela ir Naurimas Zaveckas. ...
-
Į valstybės finansuojamas vietas planuojama priimti 12 tūkst. pirmakursių
Į valstybės finansuojamas vietas šiemet planuojama priimti 12,7 tūkst. pirmakursių – tiek pat, kaip ir ankstesniais metais. ...
-
Rudenį startuos vieno langelio principu veiksianti suaugusiųjų švietimo platforma1
Rudenį turėtų startuoti vieno langelio principu veiksianti skaitmeninė švietimo platforma – Individualių mokymosi paskyrų sistema. ...
-
Alytaus kolegija siekia prisijungti prie Klaipėdos universiteto
Alytaus kolegija siekia prisijungti prie Klaipėdos universiteto (KU). ...
-
Šalies vadovai pabrėžia NATO svarbą neleidžiant išplisti Rusijos pradėtam karui7
Lietuvai trečiadienį minint narystės NATO 19-ąsias metines šalies vadovai pabrėžia Aljanso svarbą neleidžiant išplisti Rusijos pradėtam karui prieš Ukrainą. ...
-
Vilniuje bandomojo matematikos egzamino neišlaikė 15 proc. abiturientų2
Vilniaus miesto savivaldybės bei įstaigos „Edu Vilnius“ organizuoto bandomojo matematikos valstybinio brandos egzamino (VBE) sostinėje neišlaikė 15,2 proc. abiturientų, rodo trečiadienį paskelbti duomenys. ...
-
Ministerija nuo 2025 metų siūlo atsisakyti rusų kalbos valstybinio brandos egzamino2
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) siūlo nuo 2025 metų neberengti rusų – antrosios užsienio kalbos – valstybinio brandos egzamino. ...
-
Gyventojai sukilo prieš ryšio bokštą: prasidėjus statyboms, ėmėsi piketų18
Klaipėdos rajone žmonės priešinasi telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ ryšio bokšto atsiradimui. Įmonė suplanavo investicijas, pradėjo statybas, o tuomet gyventojai surengė piketą. ...
-
Krašto apsaugos savanorių pajėgos per metus išaugo beveik 1,2 tūkst. narių1
Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) per metus išaugo beveik 1,2 tūkst. narių, trečiadienį skelbia Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...