Laboratorijai – VPT kritika: reikia daugiau galvoti, kaip tinkamai vykdyti pirkimus

Viešųjų pirkimų įstatymas nenumato pirkimų „patobulintų“ neskelbiamų derybų būdu, kuriuo įsigyti medžiagų COVID-19 tyrimams ketina Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), nurodo Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

„Įstatymas tokio pirkimo būdo kaip patobulintos neskelbiamos derybos nenumato. Neskelbiamos derybos yra neskelbiamos derybos“, – BNS ketvirtadienį sakė laikinoji tarnybos vadovė Jovita Petkuvienė.

„Jeigu laboratorija mano, kad kreipimasis į daugiau tiekėjų nei į vieną, čia kažkokiu kitokiu padaro tą pirkimo būdą, tai vis tiek lieka neskelbiamos derybos“, – pridūrė ji.

J. Petkuvienė taip pat teigė, kad VPT ketina laboratorijai suteikti pagalbą dėl vykdomų pirkimų.

„Mes ketiname kreiptis, suteikti metodinę pagalbą laboratorijai, raštu išdėstyti, kad neskelbiamos derybos turėtų būti pasirenkamos tik išimtiniais atvejais“, – sakė tarnybos vadovė.

Jos teigimu, neskelbiamų derybų būdu priemonėmis galima apsirūpinti tik trumpajam laikotarpiui, tačiau ilgajam – reikia vykdyti atvirus pirkimus.

„Jeigu dabar susiduriama su dideliu priemonių stygiumi, tai pasirūpinti neskelbiamų derybų būdu galima tik trumpajam periodui, bet ilgalaikėje perspektyvoje reiktų galvoti apie atvirų pirkimų vykdymą“, – tvirtino J. Petkuvienė.

Jeigu neskelbiamos derybos, tai kreipiuosi į tą vieną, bet vis dėlto turėtų būti net ir tokiu atveju bandoma užtikrinti konkurenciją.

Pasak jos, Europos Komisija numato, kaip turėtų būti vykdomos neskelbiamos derybos, tačiau Lietuvoje šis būdas suprastas kitaip.

„EK akcentuoja vieną svarbų dalyką, kad kai yra neskelbiamos derybos vykdomos dėl skubos, tai yra absoliučiai išimtinis atvejis ir net negali būti galvojama apie kreipimąsi į vieną dalyvį. EK sako, kad į vieną dalyvį galima kreiptis, kai dėl objektyvių priežasčių tik tas vienas dalyvis ir gali pateikti pasiūlymą“, – teigė VPT vadovė.

„Tai čia Lietuva nuėjo tokiu keliu, įsivaizdavimas nuo pavasario buvo, kad jeigu neskelbiamos derybos, tai kreipiuosi į tą vieną, bet vis dėlto turėtų būti net ir tokiu atveju bandoma užtikrinti konkurenciją“, – pridūrė ji.

EPA-ELTOS nuotr.

Laboratorijai – kritika dėl netinkamo planavimo

VPT vadovė J. Petkuvienė taip pat teigė, kad COVID-19 tyrimams medžiagų trūkumą jaučianti laboratorija turėtų daugiau dėmesio skirti pirkimams, o ne viešoms diskusijoms.

„Apmaudu yra tai, kad pakankamai daug laiko yra prarasta, nes jeigu mažiau būtų koncentravimosi į kažkokias viešas diskusijas, o daugiau galvojama, kaip tinkamai vykdyti pirkimus, tai šiandien turbūt sutrumpintomis pirkimų procedūromis jau būtų galima nagrinėti tiekėjų gautus pasiūlymus“, – sakė J. Petkuvienė.

Apmaudu yra tai, kad pakankamai daug laiko yra prarasta, nes jeigu mažiau būtų koncentravimosi į kažkokias viešas diskusijas.

Ji ir anksčiau yra kritikavusi laboratoriją dėl netinkamo pirkimų planavimo.

NVSPL vadovas Danas Bakša trečiadienį išplatintame pranešime teigė, kad kai kurių medžiagų, reikalingų tyrimams, neužteks nė iki Kalėdų, todėl šios medžiagos bus perkamos „patobulintu“ neskelbiamų derybų būdu.

Anot įstaigos vadovo, ketinama pakviesti visus norinčius tiekėjus dalyvauti pirkime.

Pirkimas tokiu būdu, anot NVSPL, leis greičiau įsigyti reikalingas priemones ir jas pristatyti gydymo įstaigoms, laboratorijoms ir mobiliesiems punktams.

Toks sprendimas, pasak laboratorijos, priimtas dėl to, kad vykdant įprastas viešųjų pirkimų procedūras priemonės greičiausiai būtų pristatytos tik 2021-ųjų pradžioje

NVSPL vadovas D. Bakša trečiadienį išplatintame pranešime teigė besiimąs „asmeninės atsakomybės dėl skaidraus ir greitesnio priemonių įsigijimo koronaviruso tyrimams“.

Jis vienai svarbiausių koronaviruso situacijos valdymo įstaigų vadovauja nuo spalio mėnesio.

D. Bakša pastaruoju metu kritikavo Viešųjų pirkimų įstatymą, kai užsitęsus pirkimų procedūroms įstaigoje buvo likę nedaug mėgintuvėlių, reikalingų testams atlikti.

Žada ateityje pereiti prie įprastų viešųjų pirkimų

Senkant koronaviruso tyrimams reikalingoms medžiagoms, už jų pirkimus atsakingos Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas D. Bakša sako besiviliantis, kad „patobulintu“ neskelbiamų derybų būdu medžiagos bus nupirktos paskutinį kartą.

„Viliuosi, kad tai yra paskutinis žingsnis, kuris leis nuo šiol truputėlį kitaip dėliotis tuos pirkimus“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė NVSPL vadovas.

Jis teigė nemanantis, kad situacija, kai tyrimams reikalingų medžiagų pakaks tik iki gruodžio vidurio, yra „deganti“, tačiau ją reikia išspręsti.

Tai mes dar patobulinom šitą būdą tam, kad jis būtų skaidresnis, atviresnis ir kad būtų maksimali konkurencija.

„Nemanau, kad dabar reikėtų apie tai kalbėti kaip apie degantį klausimą arba ekstremalią situaciją, nes realiai tai yra tiesiog tokia situacija ir tiek, ji yra spręstina“, – teigė D. Bakša.

Reikalingų medžiagų jis žada įsigyti „patobulintu“ neskelbiamų derybų būdu, kitokio būdo, anot vadovo, nepasiūlė nė viena institucija.

„Kol kas nė viena institucija nepasakė, kaip kitaip išspręsti šitą rebusą nei neskelbiamų derybų būdu. Tai mes dar patobulinom šitą būdą tam, kad jis būtų skaidresnis, atviresnis ir kad būtų maksimali konkurencija“, – kalbėjo NVSPL direktorius.

Jis tvirtina, kad skaidrumą ir konkurencingumą padės užtikrinti pirkimo viešumas.

„Mes ėmėmės visų priemonių, ką tik sugalvojome. Vienas dalykas – mes tai skelbiame viešai ir siūlome visiems kreiptis į mus, kad mes galėtume juos įtraukti į galimų tiekėjų sąrašus“, – teigė D. Bakša.

„Tada mes vykdome patį pirkimą per Centrinę viešųjų pirkimų sistemą, kas leidžia mums susipažinti su visų tiekėjų, kurie pateiks pasiūlymus, kainomis vienu metu“, – pridūrė jis.

„Skaidrumo, neskaidrumo niuansai – jie iš esmės išnyksta, todėl, kad kainą pamatysim tik galutiniam variante“, – sakė įstaigos vadovas.

Jo teigimu, ateinantį pirmadienį ketinama vertinti pirmuosius tiekėjų pasiūlymus.

„Pirmadienį turėtumėt plėšti vokus, nekantriai laukiame rezultatų, informuosime ir visuomenę“, – teigė D. Bakša.

Jis taip pat tvirtino, kad kreipėsi į „specialiąsias tarnybas“ dėl skaidrumo.

„Tam, kad dar skaidriau būtų, mes kreipėmės į spec. tarnybas, kad jie gal galėtų irgi dalyvauti šiame procese, jeigu tik išreikš tokį norą“, – kalbėjo įstaigos vadovas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių