Kernavėje – tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis

  • Teksto dydis:

Ketvirtadienį senojoje Lietuvos sostinėje prasidės tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“.

Renginys vyksta Piliakalnių metais, autentiškame žmogaus ir gamtos sukurtame kraštovaizdyje, išsaugojusiame 11 tūkst. metų šiame regione egzistavusių kultūrų pėdsakus.

Aštuonioliktą kartą Kernavėje bus atkurti XIII – XIV amžiaus amatininkų namai, dirbtuvės, ūkiniai pastatai, kiemai.

„Pajusime dūminės pirties ir beržinės vantos kvapą, išgirsime kalvio priekalo dūžius, bliaunančių avelių balsus – ankstyvojo miesto kultūros palikimą“, – teigia organizatoriai.

Čia įsikurs Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Vengrijos ir Norvegijos eksperimentinės archeologijos meistrai. Jie rodys ir pasakos, kaip buvo gaminami archajiški įrankiai, lipdomi ir žiedžiami puodai, siuvami drabužiai, gaminami papuošalai ir įrengiami būstai.

Vienas esminių renginio akcentų – seniausiojo priešistorės periodo, akmens amžiaus, gyventojų būstas. Bus galima pamatyti, kaip gaminami titnaginiai, akmeniniai ir kauliniai įrankiai, archajišku būdu išgaunama ugnis. Neolito – ankstyvojo bronzos amžiaus gyvenvietėje – bus galima susipažinti su Pamarių ir Narvos, Prūsų archeologinių kultūrų keramika. Lankytojams bus demonstruojama, kaip įrengiamas neolitinis būstas – pinamos ir molio skiediniu tinkuojamos pertvaros, taisomi gultai. Čia pat židinyje bus gaminamas maistas, audžiami bei pinami drabužiai ir indai, lipdomi, dekoruojami ir išdegami moliniai puodai.

Tarp viduramžių Kernavės sodybų bus galima sutikti klajojančių muzikantų, valkatų, klajūnų ir besidarbuojančių budelių.

Ilgametis Kernavės tyrinėtojas Aleksejus Luchtanas pristatys puošnų viduramžių Kernavės moters kostiumą.

Šiemet amatų kiemai pasipildys viduramžių gintarinių papuošalų, juvelyrinių ir rago dirbinių gamyba (Lenkija), pluošto ir audinių gamyba ir dažymu („Leitgiris“, Lietuva), senąja knygrišyste („Dvaro meistrai“, Lietuva). Latgalių amatus, buities ir muzikavimo ypatumus pristatys „Delves“ amatų ir muzikavimo klubas (Latvija). Vyks Australijos medžiotojų medžioklės įrankių – bumerangų pristatymas ir svaidymas (Lietuva).

Bus galima aplankyti Piastų dinastijos valdovų žygių būstus („Družyna Chrobry“, „Jantar“, Lenkija) ir vengrų klajoklių jurtą (Vengrija).

Pirmą kartą į viduramžių kovas įsilies Ukrainos ir Baltarusijos („Vargertorn“) karybos meistrai. Dalyvaus jau žinomi karybos klubai „Varingis“ (Lietuva), „Jantar“ (Lenkija), „True Varing“ (Baltarusija).

Pilies kalne tris dienas koncertuos senosios muzikos ansambliai.

Festivalis vyks iki šeštadienio, liepos 8 dienos.


Šiame straipsnyje: Kernavėarcheologija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių