Kalbininkai mano, kad Baltarusijos pavadinimo Lietuvai keisti nereikėtų

  • Teksto dydis:

Valstybės pavadinimo Baltarusija lietuvių kalboje keisti nereikėtų, teigia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Laikinoji kalbos politikos pakomisė.

Ji praėjusią savaitę svarstė Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos prašymą oficialiu šalies pavadinimu įtvirtinti Belarusia.

Pakomisės nuomone, pavadinimo Baltarusija keisti nereikėtų, nes jis sistemiškai sudarytas iš tautovardžio baltarusiai, jo baigmuo yra tipinis valstybių pavadinimų baigmuo.

„Pavadinimui Baltarusia nepritartina kaip nesisteminės darybos variantui“, – teigiama VLKK pranešime.

Pavadinimui Baltarusia nepritartina kaip nesisteminės darybos variantui.

Daugumos pakomisės narių nuomone, prireikus būtų galima svarstyti pavadinimų Baltarusija, Gudija sukeitimą vietomis. Anot jų, palaikytini vartosenos tradiciją turintys pavadinimai Gudija, gudai.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, gavęs S. Chichanouskajos laišką, sausį kreipėsi į VLKK ketindamas inicijuoti istorikų ir kalbininkų diskusiją dėl šalies pavadinimo keitimo. Anot jo, tokia diskusija būtų „prasminga, prisidedanti prie Baltarusios tautos savimonės formavimosi“.

S. Cichanouskaja laiške ministrui kviečia lietuviškąjį Baltarusijos pavadinimą keisti į artimesnę šiai šaliai formą sakydama, kad toks Lietuvos sprendimas išreikštų pagarbą kaimyninės valstybės suverenumui ir „palaikytų baltarusių tautos kalbinę ir kultūrinę tapatybę“.

Šiuo metu Lietuvoje galioja dvi trumposios (tradicinės) Baltarusijos pavadinimo formos: Baltarusija ir Gudija.

Pernai gruodžio pabaigoje oficialiai pakeistas ir Gruzijos pavadinimas į Sakartvelą, iki tol daugiau nei dvejus metus šį pavadinimą VLKK leido naudoti kaip alternatyvųjį. Pavadinimas pakeistas gavus Sakarvelo diplomatų prašymą, motyvuojant, kad senasis pavadinimas yra rusiškas.NAUJAUSI KOMENTARAI

tam dėdė Ignas

tam dėdė Ignas portretas
O estu kalba kaip bus Lietuva?

Joo

Joo portretas
Nėra jokio reikalo keisti Baltarusijos pavadinimo. Juk jie praktiškai rusai ir kalba rusiškai.

dėdė Ignas

dėdė Ignas portretas
O kodėl rusai ir baltarusiai prasivardžiuoja ir Lietuvą vadina Litva?
VISI KOMENTARAI 26

Galerijos

Daugiau straipsnių