Kaip rašyti referatą? Gero referato rašymo ypatumai

 • Teksto dydis:

Šiais laikais informacija plūsta iš įvairių pusių, tik spėk klausytis ir įsidėmėti. Kadangi žinių srautas toks didelis, nespėjama visko aptarti per studijas, tad tiek mokykloje, tiek kolegijoje ar universitete skatinama studijuoti savarankiškai.

Viena iš savarankiško rašto darbo formų – referato rašymas. Jei suprasite, kaip tinkamai rengiamas referatas, jums nebus sunku aukštesniuosiuose kursuose rašyti kursinį ar diplominį darbą.

Nors iš pirmo žvilgsnio referato rašymas gali atrodyti kaip nesudėtinga užduotis, tačiau norint parašyti gerą referatą reikia žinoti jo struktūrą. Kad referato rašymas būtų dar lengvesnis, dalinamės naudinga informacija apie referato rašymo ypatumus.

Referato samprata ir struktūra

Referatą galime apibrėžti kaip girdėtos ar skaitytos informacijos trumpą turinio išdėstymą. Jame nagrinėjama tam tikra tema ar klausimas. Svarbu tai, kad šiame rašto darbe jau turi būti pateikiamas mokslinis turinys, mokslinės informacijos sisteminimas bei vertinimas. Rašant referatą kitų autorių informacija pateikiama savais žodžiais.

Rašydami šį rašto darbą turite įsidėmėti, kad jį sudaro tokios struktūrinės dalys: antraštinis lapas, (turinys), įvadas, dėstymas, išvados ir naudotos literatūros sąrašas.

Dažnai mokytojai ar dėstytojai užduodami parašyti referatą nurodys ir reikalavimus, tačiau daugeliu atvejų referato reikalavimai ir vertinimo kriterijai bus labai panašūs. Rašydami šį rašto darbą turite įsidėmėti, kad jį sudaro tokios struktūrinės dalys: antraštinis lapas, (turinys), įvadas, dėstymas, išvados ir naudotos literatūros sąrašas.

Antraštinis lapas. Jame turi būti pateikiama autoriaus informacija (vardas, pavardė), mokyklos ar kolegijos / universiteto pavadinimas (fakultetas, studijų programa, kursas, grupė), temos pavadinimas, miestas, data. Kai kuriais atvejais prašoma nurodyti ir vadovą/mokytoją.

Turinys. Ne visuomet, bet dažnu atveju mokytojai ar dėstytojai nurodo, kad po titulinio (antraštinio) lapo būtų nurodytas turinys. Jame nurodomi su numeracija visi skyrių, poskyrių pavadinimai.

Įvadas. Įvade aprašomas pasirinktos temos, klausimo aktualumas, suformuojamos problemos. Taip pat įvade galima trumpai apibūdinti dalis ir nurodyti autorius, kuriais bus remiamasi. Jei referatas rašomas jau aukštojoje mokykloje, šioje dalyje gali būti nurodomas darbo objektas, tikslai, uždaviniai ar net tyrimo metodai. Apimtis 0,5 – 1 lapas.

Dėstymas. Ši dalis rašoma naujame lape. Informacija turi atitikti išplėstą temos pavadinimą. Apibendrinama įvairių šaltinių, autorių, mokslininkų informacija. Stengiamasi pabrėžti esminius teiginius, idėjas. Sakiniai turėtų būti trumpi, aiškus, rašymo stilius – mokslinis. Ši dalis, jei reikia, gali būti skirstoma į skyrius ar poskyrius. Apimtis nuo 5 – 10 lapų.

Išvados. Tai informacijos apibendrinimo dalis. Trumpai, aiškiai (kartais atskirais punktais, numeruojant) pateikiama tai, kas svarbiausia, kas parašyta dėstyme. Pateikiami esminiai apibendrinimai. Apimtis 0,5 – 1 lapas.

Literatūros sąrašas. Rašydami referatą skaitoma daug straipsnių, knygų ir kitos informacijos. Tai kitų autorių nuosavybė, tad referato pabaigoje turi būti nurodyti informacijos šaltiniai, nes kitaip jūsų darbas gali būti priskirtas plagiatui. Šioje dalyje nurodomas autoriaus vardas, pavardė, knygos / straipsnio pavadinimas, internetinio puslapio nuoroda ir kt.

Raštvedybos reikalavimai

Dar gali kilti klausimas, o kiek autorių analizuoti ir kaip vizualiai tinkamai pateikti informaciją? Įvairioje literatūroje nurodoma, kad referato apimtis turėtų būti 10 – 20 puslapių. Referatui parengti turi būti naudota ne mažiau dešimt literatūros šaltinių. Rekomenduojama informacijos ieškoti ir užsienio kalba.

Vizualinis apipavidalinimas. Referatas rašomas ant balto standartinio A4 formato popieriaus. Referato puslapiai turi būti sunumeruoti. Numeravimas pradedamas po titulinio lapo ir baigiamas literatūros sąrašu. Titulinis lapas nenumeruojamas. Šrifto dydis 12 punktų. Tarpai tarp eilučių 1,5 pt. Svarbu sulygiuoti paraštes: iš kairės – 2,5 (arba 3) cm, iš dešinės 1 cm, viršuje ir apačioje 2 cm. Kiekvienas skyrius rašomas naujame lape.

Bendros referato rengimo rekomendacijos

– Svarbu suprasti, kad referatas yra kitų autorių kūrinių analizavimas, sisteminimas, todėl būtina cituoti ar savais žodžiais nusakyti pagrindinę mintį. Negalima svetimas mintis pateikti kaip savo.

– Gerai apgalvokite temą, tikslus bei problemą. Rašykite tik tą informaciją, kuri susijusi su jūsų analizuojama tema, nebandykite dirbtinai „išpūsti“ referato apimties.

– Darbą atlikite savarankiškai. Žinoma, visuomet galite naudotis referato pavyzdžiais ar klausti draugo patarimo vienu ar kitu klausimu, bet atminkite, kad darbas turi būti unikalus.

– Neskubėkite ir nepasilikite referato rašymo paskutinei minutei. Norint gerai parengti referatą reikia skirti tam nemažai laiko. Parašius rekomenduojama visą darbą perskaityti kelis kartus.

– Stiprinkite šio rašto darbo rengimo įgūdžius. Tik praktika padeda pasiekti dar geresnių rezultatų.

Tikimės, kad šie mokymosi portalo mokslobaze.lt patarimai buvo naudingi ir referato rašymas bus lengvesnis.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių