Kaip pilietinė kelių žmonių iniciatyva virto lietuvius vienijančia tradicija?

 • Teksto dydis:

„Tuo metu, kai valstybė dar tik svarstė, kaip švęs Lietuvos vardo tūkstantmetį, mes jau tai darėm“,- spalio 6-osios vakarą į „Tūkstantmečio odisėjos“ žygio aplink pasaulį 10-mečio minėjimą „Volfas Engelman Studijoje“ susirinkusiems buriuotojams sakė šio projekto idėjos autorius ir vadovas Raimundas Daubaras.

„Lygiai prieš dešimt metų, spalio 5 dieną pakėlėme jachtos „Ambersail“ bures plaukimui aplink pasaulį. Tada tikrai niekas mūsų net neįsivaizdavome, kuo ši kelionė taps kiekvienam iš mūsų ir visai Lietuvai. Pačioje pradžioje mažai kas tikėjo šia idėja, mažai kam ji rūpėjo. Tiesa, tikrai nuoširdaus palaikymo sulaukėme iš Prezidento Valdo Adamkaus – jis patikėjo mums savo Prezidento vėliavą, kuri keliavo su mumis visą kelią, ir parašė laiškus visoms mūsų aplankytoms pasaulio lietuvių bendruomenėms.  Mes patys taip pat turėjome tvirtą tikėjimą, kad pakvietę lietuvius visame pasaulyje drauge švęsti mūsų valstybės šventę, grįšim į savo gimtąjį uostą. Kaip tik šis tikėjimas padėjo mums dar stipriau atrasti Lietuvą, savo Lietuvą. Jis padėjo ir 2009 m. liepos 5 d., jachtai grįžus į Klaipėdą, pirmą kartą lietuvius visame pasaulyje  apjungti gyvai „Tautiškos giesmės“ grandinei“,- sakė R. Daubaras.

Pasak jo, tiek „Tūkstantmečio odisėja“, tiek iš jos gimusi vieningai liepos 6 d. 21:00 val. giedamos „Tautiškos giesmės“ tradicija kilo iš pačių Lietuvos žmonių noro bei iniciatyvos. Prie kelių pirmųjų, patikėjusių tuo metu, rodos, utopine idėja, projekto eigoje jungėsi vis daugiau žmonių – buriuotojų ir kitų pilietiškai nusiteikusių žmonių, kurie atnešė savo idėjas, darbą, iniciatyvą.

Projekto pradžioje mažai kas tikėjo jo sėkme. Tačiau „Tūkstantmečio odisėjai“ finišavus atliktos sociologinės apklausos „Lietuvos tūkstantmečio renginių žinomumas“ duomenys parodė, kad didžioji dalis Lietuvos gyventojų (54,5 proc.) svarbiausiu ir geriausiai Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimą įprasminusiu renginio laikė būtent „Tūkstantmečio odisėjos“ žygį aplink pasaulį ir vieningą „Tautiškos giesmės“ giedojimą.

Tai, kad Odisėja net viršijo galimus lūkesčius rodo ir faktas, jog „Tautišką giesmė“ Valstybės dieną vieningai giedama jau visą dešimtmetį ir tapo neatsiejama mūsų tapatumo dalimi bei tautiečius visame pasaulyje jungiančia modernių laikų tradicija.

Mąstymo virsmas įvyko ir pačių „Tūkstantmečio odisėjos“ dalyvių – 120 buriuotojų, per 9 mėnesius 11 etapų metu nuplaukusių daugiau kaip 43 jūrmylių ir aplankiusių 26 pasaulio lietuvių bendruomenes – galvose.

„Jau buvom įpusėję „Tūkstantmečio odisėją“, sėdėjome Australijoje po nepaprastai šilto Adelaidės lietuvių pasitikimo, kai vienas buriuotojas man sako: „Raimundai, pasakysiu tau atvirai. Iki šio momento man ir, ko gero, visiems buriuotojams labiausiai rūpėjo viena – paburiuoti tokio tipo laivu kaip „Ambersail“. Kelionės misija – Lietuva, vėliava, vienybė – buvo šalia, bet ne pagrindinis motyvas. Tačiau dabar gali būti ramus. Tu turi 120 pačių nuoširdžiausių Lietuvos ambasadorių“,- prisiminimais dalijosi R. Daubaras.

Mindaugo Stasiulio vedamo renginio metu įspūdingiausiomis „Tūkstantmečio odisėjos“ akimirkomis dalinosi visos 11 projekto įgulų. Vienos pasakojo apie netikėtai vandenyne sutiktas audras, ištikusius nuotykius, įveiktus sunkumus, kitos – apie itin jautrius susitikimus su tautiečiais skirtingose pasaulio šalyse bei kelionės metu naujai atrastą santykį su Lietuva. Visos įgulos taip pat įsiamžino prie legendinės Prezidento vėliavos, kuri drauge su jachta „Ambersail“ „Tūkstantmečio odisėjos“ metu apkeliavo visą pasaulį.

„Manau, „Tūkstantmečio odisėja“ ne mažiau svarbi ir dar vienu aspektu. Per dešimt metų jos metu užgimęs buriuotojų bendruomeniškumas ir iniciatyva bei jos metu įsigyta jachta „Ambersail“ leido įgyvendinti daugybę nacionaliniu mastu svarbių iniciatyvų. Mūsų buriuotojai atstovavo Lietuvai prestižinėse tarptautinėse regatose visame pasaulyje, daugybė žmonių kruizinių plaukimų metu atrado buriavimą ir pamatė tolimiausius pasaulio kraštus, galų gale jachta „Ambersail“ leido mums ne kartą apsukti buriuotojų Everestu vadinamą Horno kyšulį bei išugdyti tokius buriuotojus kaip Rokas Milevičius, kuris tapo pirmuoju „Volvo Ocean Race“ lenktynėse aplink pasaulį dalyvavusiu lietuviu“,- teigė 4-ojo etapo kapitonas , Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas Naglis Nasvytis.

Šis „Volfas Engelman Studijoje“ įvykęs renginys – tai „Tūkstantmečio odisėjos“ ir jos gimusios „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ 10-mečiui skirtų susitikimų ciklo atidarymas. Šių susitikimų metu bus galima išgirsti „Tūkstantmečio odisėjos“ dalyvių pasakojimus bei atsiminimus, išvysti įspūdingiausius kelionės kadrus bei pasvarstyti, kas pasiekta per šį dešimtmetį, bei kur link žengiama toliau.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių