Quantcast

Istorikai skambina pavojaus varpais: įstatymas leistų cenzūruoti istorinę atmintį

Istorikai šiurpsta – Seime kelią skinasi Tautos istorinės atminties įstatymo projektas, kurį jie vadina įrankiu kontrolei ir cenzūrai. Esą jį priėmus, būtų primestas vienas istorijos supratimas, ko demokratinėje visuomenėje būti negali. Įstatymo projekto teikėjai tikina, kad įstatymas apimtų tik atmintinas datas ir valstybės šventes, o į istorijos politiką kišamasi nebūtų.

Daug kam įprasta, kad birželio 23-ioji – atmintinų dienų sąraše. Istorikai sako, kad 1941-ųjų birželio sukilimas vieniems asocijuojasi su pagarbos ir minėjimo verta diena, kitiems – su Lietuvoje prasidėjusiomis žydų žudynėmis. Interpretacijų šia tema esą yra įvairių, tačiau priėmus Tautos istorinės atminties įstatymą jų nebeliktų.

Pasak istorikų, vieną tiesą priimtų Tautos istorinės atminties taryba, kurią ir norima pagal įstatymą įkurti. Taryba esą ir nuspręstų – verta tokią datą minėti ar ne.

Lietuvos istorijos instituto direktorius sako, kad tokios tarybos įkūrimas prilygsta cenzūros įrankiui.

„[Ji] turėtų tam tikrą politinę galią ir [galėtų] primesti valią kitiems, o demokratinėje aplinkoje su tokiu įstatymu tai jau yra įrankis kontrolei ir cenzūrai. Nesakome, kad jis iš karto suformuoja kontrolės ir cenzūros funkcijas tai tarybai. Ne, bet galimybių tokiame įstatymo variante yra“, – įsitikinęs Lietuvos istorijos instituto direktorius Rimantas Miknys.

„Pašiurpino tai, kad įstatymas buvo rengiamas, galima sakyti, tylomis. Čia yra tam tikra gal net sąmoninga apgaulė, nes įstatyme kalbama apie kelis svarbius dalykus, tai yra, apie valstybines šventes ir apie atmintinus metus. Tokie įstatymai ir teisės aktai gali ir turi būti valstybėje. Pavojus yra kitur. Pavojus yra ten, kur kalbama apie tam tikros institucijos sukūrimą, kuri reguliuotų ne tik šituos dalykus, bet ir daug platesnius procesus“, – sako Lietuvos nacionalinio istorikų komiteto narys Darius Staliūnas.

Įstatymo projekto teikėjai tikina, kad į jokį politinį diskursą taryba nesikiš ir istorijos interpretacijų nedarys. Iš esmės šis įstatymas esą pakeistų Atmintinų dienų įstatymą, kuris dabar nuolat pildomas.

„Kitiems metams turėjome labai daug iniciatyvų: metus paskelbėme vaikų sveikatos metais, teatro metais, Oršos mūšio metais. Buvo iniciatyvų skelbti naujas valstybės šventes: nuo Vėlinių iki, regis, Kūčelių. Tiesiog matėm reikalą, kad atsirastų ekspertinė patariamoji institucija, kuri aiškiai pasakytų, kaip reikėtų Seimui elgtis“, – teigia Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys Valentinas Stundys.

Politikas taip pat sako, kad paskelbus atmintinus metus, dažnai sunkiai įgyvendinamos tokių metų programos, pasigendama įvairių tarnybų bendradarbiavimo – tai esą taip pat galėtų būti tarybos kompetencija.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Lukai

Lukai portretas
Labai nepergyvenk. Juk matosi, kokias nutylėtas ir patogias istorines tiesas ateities kartoms perduosi.Blogiau jau nebus.Išmokus lenininių vadovėlių MELO tiesos, Lietuvos istorija visada teliks "sunkiai suprantama ir gėdinga".

tam Hmm

tam Hmm portretas
O tam komentatoriui Hmm reikia priminti, kad ruskiai ne tik buvo pavergę Lietuvą, bet ir dabar jai kenkia įvairiausiais būdais. O gal tai tavęs neliečia? Todėl mūsų jaunimas puikiai viską mato ir interpretuoja.

juk valdžioje

juk valdžioje portretas
socdemai su ruskio uspaskicho ir konstiticiją paniekinusio pakso palaikymu. o kur dar Lietuvos priešai lenkai su vedliu tomaševskiu, štai jums ir visos priežastys revizuoti Lietuvos istoriją. Jei bradauskas piktinasi, kad sausio 13 įvykių fone nepaminėtas AMB, tai kur jis tuo metu buvo? Prie bokšto? Aukščiausioje Taryboje? Ar su kokiu Ferensu? Taip ir bus perrašyta istorija. greitai pasirodys, kad mes ruskius ir lenkus pavergėme, o ne atvirkščiai. Atėję į valdžią socdemai taip perrašys istoriją, kad mes jos net neatpažinsime, juk to iniciatorius socdemas stundys?
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių