Pereiti į pagrindinį turinį

Įspėja: e. parašui nuo liepos nebetiks dalis asmens tapatybės kortelių

2023-03-18 18:06 diena.lt inf.

Dėl besikeičiančių technologijų nuo šių metų liepos kvalifikuotam elektroniniam parašui nebus tinkamos asmens tapatybės kortelės, pagamintos iki 2021 metų rugpjūčio 12 dienos, o jų savininkams norint ir toliau naudotis paslauga, korteles teks keisti, teigia Asmens dokumentų išrašymo centro (ADIC) vadovas Nerijus Rudaitis.

Vytauto Petriko nuotr.
Turinys

Anot jo, kortelėse nuo 2012-ųjų naudojama technologija neatitinka keliamų saugumo reikalavimų.

„Kadangi įtaisai, naudojami asmens tapatybės kortelėse iki 2021 metų rugpjūčio 12 dienos buvo naudojami nuo 2012-ųjų metų, keičiantis technologijoms, keičiantis laikui, keičiantis saugumo reikalavimams tai buvo peržiūrima ir buvo priimtas sprendimas tuos įtaisus leisti naudoti iki 2023 metų liepos“, – šeštadienį LRT Žinioms sakė  N. Rudaitis.

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) tarybos narė Kristina Mikoliūnienė nurodė, kad asmens tapatybės korteles kvalifikuotam elektroniniam parašui naudoja apie 16 proc. visų jų savininkų, šios paslaugos populiarumas pamažu auga.

Mes manome, kad jų galėtų būti apie 14-15 tūkstančių.

N. Rudaičio manymu, jų yra mažiau, nes elektroninio parašo paslaugos naudotojai kas trejus metus privalo atnaujinti tapatybės kortelės sertifikatą, o tai kasmet daro 3–4 tūkst. gyventojų.

„Mes manome, kad jų galėtų būti apie 14-15 tūkstančių“, – teigė N. Rudaitis.

Anot jo, tokių kortelių savininkams nusprendus iki liepos pasikeisti dokumentus, dėl to eilės prie jų nekils.

„Tikrai nemanau, kad toks skaičius keistinų kortelių dėl šios priežasties įtakotų kažkokiu būdu eilių padidėjimą“, – sakė N. Rudaitis.

RRT užsakymu anksčiau atlikto ir šiemet kovą paskelti tyrimo duomenys rodo, kad 2020 metų pradžioje kvalifikuotą e. parašą naudojo 35 proc. Lietuvos gyventojų, iš jų asmens tapatybės kortele – 21 proc.