Grupė Seimo narių siūlo Vyriausybei uždrausti metadoną narkomanų gydymui

Grupė Seimo narių siūlo parlamente priimti rezoliuciją, kuria Vyriausybė būtų raginama uždrausti metadoną narkomanų gydymui.

Rezoliucijos projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo 59 įvairioms frakcijoms priklausantys Seimo nariai.
Raginimai nutraukti nuo 1995 metų Lietuvoje vykdomą pakaitinio gydymo metadonu programą, kuomet nuo narkotikų priklausantiems asmenims sudaroma galimybė kasdien išgerti atitinkamą dozę opiodinio preparato, kad išvengtų abstinencijos - ne naujiena, tokių siūlymų Vyriausybei būta ir praėjusios kadencijos Seime.

Naujausiame rezoliucijos projekte įrašyta, kad Seimas primygtinai siūlo Vyriausybei "uždrausti pakaitiniame palaikomajame gydyme naudoti vaistinį preparatą "Metadon", išskyrus teikiant detoksikacijos paslaugas stacionariose sveikatos priežiūros įstaigose".

Metadono programos šalininkai ją gina teigdami, kad tokiu būdu mažinama galima žala, nes narkomanai lieka medikų akiratyje, rečiau užsikrečia infekcinėmis per kraują plintančiomis ligomis, padaro mažiau nusikaltimų dėl narkotikų, o kai kuriems pavyksta iš viso atsikratyti priklausomybės.

Priešininkai oponuoja, jog toks palaikomasis gydymas neveiksmingas, nes neskatina susilaikyti nuo psichotropinių medžiagų ir tėra galimybė nemokamai apsirūpinti narkotikų pakaitalais.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas bei Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija praėjusių metų gruodį kreipėsi į Valstybės kontrolę, kad ši 2011 metų pirmajame pusmetyje atliktų tyrimą dėl metadono panaudojimo Lietuvoje.

Šios Seimo institucijos tuomet konstatavo, kad besigydančių metadonu daugėja, o valstybės institucijos nesugeba tinkamai kontroliuoti šio vaisto naudojimo bei nežinomas šio preparato vartojimo efektyvumas.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 2008 metais metadonu gydyti 395 pacientai, 2009 metais - 529 pacientai, praėjusiais metais jų irgi buvo apie pusė tūkstančio, į Lietuvą per metus vaistinio preparato "Metadon" įvežama apie 12 tonų.

Teisėsaugininkai pastaruoju metu praneša sulaikantys narkotikų prekeivius, klientams siūlančius ne tik heroino ar kitų narkotinių medžiagų, bet ir metadono. Teismuose daugėja bylų, kai nuo narkomanijos besigydantys asmenys pardavinėja jiems skirtą vaistinį preparatą.

Jungtinių Tautų organizacijos duomenimis, Lietuvoje galėtų būti 7-11 tūkst. švirkščiamųjų narkotikų vartotojų.


Šiame straipsnyje: metadonasnarkomanai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Skaitytoja

Skaitytoja portretas
Keletas ideju: Poziuris i metadono programas Lietuvoje vis dar islieka stigmatizuotas. Ar Seimo nariu grupes, oponuojancios metadono gydymui, kvalifikacija siuo klausimu yra vertinama? Lietuvoje reikalinga priklausomybes ligu gydymo reforma ir reformos butinumas, be jokios abejones, yra suprantamas tiek medikams, susidurianciams su priklausomybes ligu gydymu, tiek paciai vyriausybei. Siai reformai ivykti turetu buti organizuojamas KONKURSAS su kvalifikuota komisija vertinimui.

hmm

hmm portretas
Kazkaip cia galai nesueina. Kiek teko dometis tai metadonas nesukelia narkotinio poveikio, tiesiog neleidzia pasireiksti abstinencijai. Taip pat kiek zinau metadona privalu isgerti is plastikinio stikliuko daktaro akivaizdoje. Beje kokia prasme pardavineti metadona jeigu narkotikai pigesni ir labiau prieinami. Kiek zinau metadonu gydomi narkomanai pradeda gyventi normalu gyvenima - tai yra dirba, normaliai elgiasi, nebeplesikauja. Maza to su metadono pagalba pavyksta ir isgyti. Kam naudinga kad metadono programa butu uzdaryta? Itariu kad pirmoje eilje narkomafijai. Jos pajamos gerokai padidetu.

ddd

ddd portretas
Pala, iš kur tokios, mano žiniomis, klaidingos žinios apie narkotikų ir metadono kainų santykį? Gal geriau pasidomėk kiek viena dozė kainuoja narkotikų, o kiek metadono ir tada suprasi, kad metadonas pigesnis. O jei pasidomėtum apie ilgalaikį vartojimą ir kitus aspektus, tai nusistebėsi, kad metadonas yra daug kartų pigesnis už narkotikus. Metadonas yra susintetintas heroinas. Apskritai. Norint gydyti žmones, turinčius priklausomybę nuo narkotinių medžiagų, reikia tai daryti kompleksiškai ir nuolatos bei su tam tikra prevencine programa: nuo mažens nesudaryti sąlygų pradėti vartoti narkotines medžiagas, t.y. siekti žmonių gerbuvio. Didinti mažiausiai penkis kartus atsakomybę už narkotinių medžiagų pardavinėjimą, gaminimą, vartojimą ir pan. Kad būtų atgrasu. Ir dar daug įvairių prevencinių priemonių yra, kurias kol kas Lietuvoje nenaudoja.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių