- Lukas Blekaitis, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gegužės 1-ąją minima Tarptautinė darbo diena. Jau kurį laiką netyla diskusijos, ar verta ją ir toliau laikyti poilsio diena, kai darbuotojai gali neiti į darbus. Vieni teigia, kad tai nereikalinga poilsio diena, daranti žalą ekonomikai, kiti – jog tai puiki proga darbuotojams garsiai kovoti už savo teises.
Sociologas ir ekonomistas Romas Lazutka mano, kad, jei šios nedarbo dienos nebūtų, nenutiktų nieko baisaus. Tuo pačiu, anot jo, tie, kurie nesutinka su šios dienos šventimu, gali tiesiog pasinaudoti laisva poilsio diena.
Kas ideologiškai negali priimti, gali džiaugtis saule ir tiek.
„Jeigu jos nebūtų, nebūtų nieko baisaus, bet jei ji buvo padaryta, tai reikėtų sustoti. Šventė, žinoma, sugadinta sovietmečio, bet daug kas sovietmečio sugadinta, o kilmė – ne Sovietų Sąjungos. Kitose šalyse įvairiai pažymima, vienur – mažiau, kitur – labiau, tai niekam netrukdo, kas nori, gali švęsti, kas nenori, gali naudotis laisvu laiku, juolab pavasaris, lietuviai sodus turi, į kaimus važiuoja. Geru metu laisva diena niekam netrukdo“, – Eltai teigė R. Lazutka.
„Kas ideologiškai negali priimti, gali džiaugtis saule ir tiek“, – pridūrė ekonomistas.
Romas Lazutka. D. Labučio / ELTOS nuotr.
Pasak jo, daugiau klausimų kelia, ar turėtų nedarbo diena būti lapkričio 2-oji, dėl kurios Seimas apsisprendė praėjusiais metais, prijungdamas ją prie kitos nedarbo dienos – lapkričio 1-osios.
Ekonomistas taip pat pabrėžė, kad dėl poilsio dienos patiriamos ekonominės žalos skaičiavimas kai kuriais atvejais gali būti klaidingas.
„Daug kas labai aritmetiškai mechaniškai skaičiuoja, kiek sukuriama BVP, padalina iš darbo dienų. Bet tai yra primityvus skaičiavimas, nes ir laisvalaikis skatina ekonomiką. Laisvu metu žmonės turi kada pavaikščioti po parduotuves, pramogas vartoja, daugiau perka, tokiu būdu kaip tik paskatina ekonomiką.
Jei didelė paklausa tam tikrose rinkose ir nespėjama pagaminti, reikia papildomos darbo jėgos, darbdaviai sugalvoja, kaip padaryti. Priima papildomą darbuotoją, pasamdo žmones padirbti viršvalandžius, už juos apmoka ir tą problemą išsprendžia, tai nėra taip, kad ekonomikos rezultatai būtų priklausomi tik nuo darbo dienų skaičiaus“, – sakė jis.
Tuo metu ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė mano, kad poilsio dienų Lietuvoje ir taip yra labai daug.
„Apskritai visokių švenčių, laisvadienių, nedarbo dienų yra palyginus nemažai. Šita gegužės pirmoji tikrai neturėtų būti, nes nei ta šventė Lietuvoje labai stipriai švenčiama, kažkuo labai ypatinga. Esame besivejanti ekonomika, kur kiekviena diena kuria pridėtinę vertę ir tam yra svarbi“, – sakė ekonomistė.
Mes turime dėti didesnes pastangas, kad padarytume taip, jog kiekvienas darbuotojas, ypatingai Lietuvoje, jaustųsi saugiai.
Anot jos, darbuotojų ateitis yra susijusi su lankstesniais darbo santykiais.
„Daugelis profesijų, įmonių tuos santykius sprendžia ir vertina pagal padarytą darbą. Laisvadieniai gali būti darbdavio ir darbuotojų tarpusavio susitarimo klausimas, o ne valdžios tvarka, kuri šiuo atveju net ir to rimto pagrindo nelabai turi“, – teigė I. Genytė-Pikčienė.
Indrė Genytė-Pikčienė. G. Savickio / ELTOS nuotr.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė mano, kad ši šventė yra susijusi su darbuotojų teisėmis, todėl siūlymus atšaukti nedarbo dieną, pasak jos, teikia tik tie, kurie negerbia darbuotojų.
„Tokius siūlymus teikia tie, kurie negerbia darbuotojų. Gegužės 1 diena – tarptautinė darbo šventė, visas pasaulis būtent šią dieną primena visiems apie problemas, su kuriomis susiduria įvairių profesijų darbuotojai: darbo apmokėjimas, darbo ir šeimos santykių derinimas, atlyginimų klausimai, darbų sauga.
Tai ta diena, kai garsiai galime pasakyti, kad ne viskas yra gerai darbo rinkoje ir darbuotojai vis dar yra silpnoje pusėje ir šiandien absoliučiai neapsaugoti“, – Eltai sakė I. Ruginienė.
Inga Ruginienė. M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.
„Mes turime dėti didesnes pastangas, kad padarytume taip, jog kiekvienas darbuotojas, ypatingai Lietuvoje, jaustųsi saugiai“, – pridūrė ji.
Lietuvos Respublikos darbo kodeksas numato 14 švenčių dienų, kai kurios jų – savaitgaliais. Seime jau buvo pateiktas ne vienas siūlymas, siekiant Gegužės 1-ąją išbraukti iš šventinių dienų sąrašo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda naujojo leidimo mėnraščio „Aušra“ pristatyme: skaitykite širdimi6
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį lankydamasis Rokiškio krašto muziejuje vykusiame pirmojo lietuviško mėnraščio „Aušra“ naujojo leidimo pristatyme kvietė skaityti jį širdimi. ...
-
Siūlo keisti Tarptautinės vaikų gynimo dienos datą: pokyčiai reikalingi dėl šių dienų aktualijų2
Vaiko teisių gynėjai siūlo išbraukti Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Šiuo metu birželio 1-oji minima tiek mokyklose, tiek darželiuose. Tą dieną ypatingą dėmesį skiria ir kitos valstybinės įstaigos. Tačiau dėl paskutiniu metu vyks...
-
Keičiate automobilio vaistinėlę? Seną – į „Drobę“, atiteks kariaujantiems ukrainiečiams
Iki liepos 1-osios reikia atsinaujinti automobilio vaistinėles. Senosios neišmeskite, bet vežkite į „Drobės fabriką“ (Drobės g. 62, Kaunas). ...
-
Įtrauktieji į pensijų kaupimą sulaukė „Sodros“ skambučių: liko trys savaitės apsispręsti3
Į pensijų kaupimą šiemet įtrauktiems dalyviams liko tik vos daugiau nei trys savaitės apsispręsti, ar kaupti antroje pensijų pakopoje. Šią savaitę gyventojai sulaukė automatinių „Sodros“ skambučių su jiems asmenišk...
-
Klaipėdos jūrinis verslas prieštarauja jūreivystės mokyklos jungimui prie „Vilnius TECH“5
Klaipėdos jūrinių ir pramonės asociacijų vadovai parengė kreipimąsi šalies valdžiai dėl ketinimų jungti Klaipėdos aukštąją jūreivystės mokyklą prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius TECH“) ir siūlo ju...
-
Paryžiuje esančios aikštės skverui suteiktas „Lietuvos sodų“ vardas2
Prancūzijos sostinės tarybos sprendimu Paryžiaus 17-ojo rajono Generolo Catroux (Katru) aikštėje esančiam skverui suteiktas „Lietuvos sodų“ vardas, ketvirtadienį pranešė Lietuvos Užsienio reikalų ministerija. ...
-
Kaunas apdovanojo universitetuose ir teatruose žinias kaupusius gabiausius vaikus1
Trečiadienį LSMU Kauno klinikose išskirtinio dėmesio ir pripažinimo sulaukė pusketvirto šimto 3–11 klasių mokinių, dalyvavusių Kauno miesto savivaldybės projekte – Tarpdisciplininio itin gabių mokinių ugdymo programoje. &Sc...
-
Prezidentas siūlo teisėją A. Driuką skirti LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininku
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėją Artūrą Driuką skirti šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininku. ...
-
Mūšis dėl kiemo: gyventojai laimėjo bylą prieš savivaldybę38
Savo kiemą gindami kauniečiai laimėjo bylą prieš savivaldybę. Kauno apygardos teismas panaikino savivaldybės administracijos patvirtintą žemės sklypo projektą kaip neteisėtą ir nepagrįstą. ...
-
Hagos teismas leido Lietuvai įstoti į Ukrainos bylą prieš Rusiją
Tarptautinis Teisingumo Teismas Hagoje leido Lietuvai įstoti į Ukrainos bylą prieš Rusiją dėl karo nusikaltimų, ketvirtadienį pranešė teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska. ...