Ekspertė apie dingusius vaikus: vaikai nėra rinkėjai, todėl valstybė jų nemyli

Liūdna, kad turime tiek mažai vaikų ir jų taip nemylime, LRT RADIJUI sako Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Natalija Kurčinskaja. Anot jos, užsienyje dingusiems vaikams skiriamas didesnis dėmesys, taikoma sistema „Alert“, kuri padeda greičiau juos surasti. N. Kurčinskajos teigimu, Lietuvoje ši sistema nebuvo įdiegta, o dingusių vaikų tik daugėja.

Apie dingusį vaiką tėvai ar giminaičiai gali pranešti jau dvejus metus Lietuvoje veikiančia tarptautine karštąja telefono linija. Numeriu 116 000 suteikiama psichologinė, emocinė ir teisinė pagalba. Ši nemokama linija veikia visą parą, visomis savaitės ir švenčių dienomis. Ją administruoja Dingusių žmonių šeimų paramos centras.

– Kiek per šį dvejų metų laikotarpį sulaukėte skambučių dėl dingusių vaikų iš Lietuvos?

– Linija 116 000 dėl dingusių vaikų 2014 m. sulaukė 1035 skambučių. 2015 m. skambučių sumažėjo – sulaukėme tik 388 skambučių.

– Ar tai rodo, kad žmonės nežino, kur skambinti, ar jie skambina bendruoju pagalbos numeriu 112?

– 2014 m., prieš įdiegiant šią pagalbos liniją Lietuvoje, buvo rengiama labai didelė reklamos kampanija. Galbūt tai lėmė žinomumą. Reikia paminėti, kad Lietuvoje pasirinktas veikimo modelis toks – kai žmogus skambina 116 000, atsiliepia 112 operatorius. Jis užrašo visus duomenis apie dingusį vaiką ir sujungia su mumis. Tai daroma, kad žmogui nereikėtų antrą kartą pasakoti dingimo aplinkybių. Tada mes teikiame pagalbą. Vyksta pokalbiai, kurie gali trukti nuo 15 minučių iki 3 valandų.

– Kiek Lietuvoje ir Europoje per metus dingsta nepilnamečių?

– Iš viso Europoje kasmet dingsta apie milijoną vaikų. Linija 116 000 kas dvi tris minutes pranešama apie vaiko dingimą. Lietuvoje dingusių vaikų daugėja. 2015 m. dingo 2629 žmonės, iš jų – 1684 vaikai. Tai yra daugiau nei 60 proc. visų dingusių žmonių. 2013 m. ir 2014 m. dingę vaikai sudarė apie 40 proc.

– Ar jie atsiranda?

– Atsiranda. Dominuojanti vaikų dingimo priežastis – pabėgimas iš namų ar globos įstaigų. Jie bėga po tris ar keturis kartus. Paskui vaikai atsiranda arba yra surandami, bet tai nereiškia, kad viskas gerai. Yra labai daug atvejų, kai vaikai būna įtraukiami į prekybos žmonėmis pinkles, išnaudojami seksualiai ir kitaip. Jie sugrįžta su pinigais, o paskui vėl dingsta be žinios.

– Ar fiksuojate vaikų grįžimus ir išbraukiate iš dingusių vaikų sąrašo?

– Grįžimus fiksuojame, bet negalime išbraukti to vaiko iš sąrašo. Mes tik nutraukiame jo paiešką, pateikiami paaiškinimai, kaip jis atsirado, kokios buvo dingimo aplinkybės. Jei vaikas dingsta ir jo nėra dieną, dvi, tris, tai yra dingęs be žinios vaikas. Nesvarbu, ar jis sugrįžta, ar ne.

– Po kiek laiko toks įrašas panaikinamas?

– Jis laikomas gana ilgai – iki vaiko pilnametystės. Taikoma duomenų apsauga, todėl viskas saugoma pagal reglamentuotus įstatymus.

– Jei vaikas dingo, po kurio laiko atsirado, jis vis tiek neišbraukiamas ir skaičiuojamas kaip dingęs?

– Ne, jis neskaičiuojamas kaip dingęs, bet, dėl Lietuvoje taikomos sistemos, pateikiama klaidinanti statistika. Jeigu ją išgrynintume, tokių baisių skaičių neliktų. Būtų nurodoma, kad ilgą laiką ieškoma 11-os ar 15-os vaikų (tai priklauso nuo metų).

Lietuvoje statistika suplakta į vieną – dingę 2629 žmonės, iš jų 1684 vaikai. Tai kraupi statistika, kuri klaidina ir gąsdina visuomenę. Esame kalbėję su Policijos departamentu, Vidaus reikalų ministerija, kad statistiką būtų galima išgryninti. Kol kas tam galbūt nėra lėšų, pajėgų.

– Kiek šiuo metu yra nesugrįžusių, nesurastų vaikų?

– Daugiau nei vienerius metus ieškoma 11-os vaikų. Tų vaikų ieškoma jau ir dvejus, ir trejus, ir daugiau metų. Visi atvejai skirtingi. Kai toks vaikas taps pilnamečiu, jis bus išbrauktas iš dingusių vaikų sąrašo, todėl statistika ir nežinos, kiek vaikų dingo ir neatsirado. Pas mus taip yra. Iš tikrųjų reikėtų tikslingai sutvarkyti vaikų dingimo statistiką.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių