Dėl Trakų rajono švietimo įstaigų pertvarkos – protestas prie Vyriausybės

Keli šimtai Trakų rajono bendruomenės atstovų, daugiausiai lenkakalbių, prie Vyriausybės trečiadienį surengė piketą dėl planuojamos švietimo įstaigų pertvarkos.

Susirinkusieji piktinosi Trakų rajono savivaldybės tarybos ketinimams ketvirtadienį tvirtinti 2022-2026 metų bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos planą – jame, be kita ko, numatoma, jog Paluknio Longino Komolovskio gimnazija ir Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinė mokykla taptų kitų Lentvario ir Trakų rajono švietimo įstaigų skyriais.

Paluknio gimnazijoje ugdomi 1-10 klasių, Senųjų Trakų mokykloje – 1-8 klasių vaikai.

„Ne mūsų vaikų nutautinimui“, „Ginkime lenkų mokyklas“, „Šalin rankas nuo lenkų švietimo“, „Europoje nėra vietos liberalų nacionalistams“ – su tokiais plakatais, daugiausiai lenkų kalba, rinkosi piketuotojai, palaikomi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos bei visuomeninės organizacijos Lietuvos lenkų sąjungos atstovų. 

Ar mums reikalinga šita įtampa? Klausimas retorinis, todėl kreipiamės į valdančiuosius, kad sustabdytų šitą diskriminaciją.

„Yra stumiami sprendimai, kurie prieštarauja ir mūsų šalies įstatymams, ir mūsų šalies Vyriausybės nutarimui, mūsų tarptautiniams įsipareigojimams, kaip Europos Sąjungos narės, šalies, kuri ratifikavo tautinių mažumų apsaugos konvenciją. Vienareikšmiškai – tai yra provokacija liberalų valdžios Trakų rajono savivaldybėje“, –  BNS sakė LLRA-KŠS ir Lietuvos lenkų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis.

Jis pabrėžia, kad nors vyresnėse minimų mokyklų klasėse yra mažai moksleivių, jų daugės, nes jaunesnėse klasėse jų yra daugiau. Jis ragino Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją įsikišti ir stabdyti rajono savivaldybės sprendimus.

„Ar mums reikalinga šita įtampa? Klausimas retorinis, todėl kreipiamės į valdančiuosius, kad sustabdytų šitą diskriminaciją“, – teigė jis.

L. Komolovskio gimnazijos vadovė Renata Krasovska BNS praėjusią savaitę teigė, jog taryba pasiryžusi panaikinti mokyklos, turinčios 120 moksleivių, savarankiškumą dėl to, jog rajono įstaigos galėtų dalyvauti „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje.

„Apskritai, pagal nutarimą, 2026-2027 metais moksleivių skaičius gimnazinėse klasėse turės siekti 21. Tai kur provincijoje rasime tokį didelį skaičių? Planai yra labai skaudūs. Ir viena, ir kita mokyklos kartu yra ir kultūros židinys“, – BNS sakė direktorė.

Anot jos, mokykla galėtų ir toliau užtikrinti, kad III-IV klasių gimnazistai dalį pamokų lankytų gretimoje lietuviškoje mokykloje. Dabar, anot jos, politikų sprendimai prijungti įstaigą prie Lentvario Henriko Sinkevičiaus gimnazijos pailgins kai kurių moksleivių keliones iki pusantros valandos į vieną pusę.

Takų rajono vicemeras Jonas Kietavičius tvirtina, kad pertvarka apims ne tik lenkiškas, bet ir lietuviškas mokyklas. Jis pripažino, kad pertvarką įgyvendinti savivaldybei būtina siekiant dalyvauti 210 mln. eurų vertės „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje – prie jos jungiasi 54 iš 60-ies šalies savivaldybių.

Kartu vicemeras pabrėžė, kad drastiškai mažėjant moksleivių skaičiui, reikalingi sprendimai nepriimti metų metus, o minėtų lenkakalbių mokyklų moksleiviams bus ir toliau užtikrinama galimybė mokytis jų kalba tose pačiose patalpose. Tik vyresnieji moksleiviai bus pavežami tęsti mokslus į kitas įstaigas. Tokių, abiejose mokyklose, vicemero teigimu, yra maždaug po 10.

„Mokyklos nebus sunaikintos. Tinklo pertvarkos planas nebuvo koreguotas jau eilę metų, tikriausiai, galbūt, ir dėl tam tikrų politinių motyvų, nes Lenkų rinkimų akcija iki tol buvo valdančiojoje koalicijoje“, – teigė J. Kietavičius.

„Esame tarp šešių savivaldybių, kurios nebuvo pasitvirtinusios plano, neturėjome praktiškai jokios vizijos, o šiandien atliktas labai didelis darbas tvarkant tinklą. Jis pertvarkomas tiek, kad tiek Paluknyje, tiek Senuosiuose trakuose sąlygos mokytis lenkų kalba išlieka, patalpos tose mokyklose taip pat išlieka“, – patikino jis.

Anot J. Kietavičiaus, pertvarka siekiama padėti tautinių mažumų mokykloms išlikti, jog jos atitiktų kriterijus, nes 2026-aisiais pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nuostatas, iškiltų grėsmė nesurinkti minimalaus moksleivių skaičiaus ir užsidaryti.

Vicemero teigimu, taip pat pertvarkomos ir Onuškio Donato Malinausko gimnazija ir Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla, tik joms bus paliktas atskiro juridinio asmens statusas, stebint, kad jose ateina naujų vaikų.

Pasak jo, iš 17 Trakų rajono bendrojo ugdymo mokyklų yra 11 gimnazijų.

„Taip Lietuvoje nėra, tai yra be proto daug, gimnazijų skaičius yra per didelis. Ir jis su mažu besimokančiųjų skaičiumi iškraipo galimybes vaikui daugiau atrasti, susitelkti į kokybę, sudaryti daugiau socialinių ryšių. Nes, įsivaizduokite, tik keturi vaikai 12 metų yra klasiokai, jų socialiniai ryšiai mažai išvystyti“, – kalbėjo vicemeras.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Burzuazinis nacionalistas

Burzuazinis nacionalistas portretas
Ka cia tuteisiai bangas kelia? Lai varosi pas lukosenko, jei nepatinka kazkas Lietuvoje.

Kaip su lietuviškomis mokyklomis Vilniaus r.?

Kaip su lietuviškomis mokyklomis Vilniaus r.? portretas
Ar Vilniaus rajone savivaldybė jau įsteigė naujas moikyklas,kuriose mokoma valstybine lietuvių kalba,ar tėvams nebereikia vežioti vaikų iš Vilniaus rajono į Vilniaus mokyklas?

ALGIS

ALGIS portretas
Mūsų vyriausybė elgiasi 1 prie1 kaip ir Rusijos vyriausybė , naikindama mokyklas , ligonines , vaikų darželius, o paskui VAIKUS NE M O K O , O ugdo , kaip miškininkai sodinukus , ir jaunuolynus ir nori gerų rezultatų .
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių