Quantcast

Dėl J. Marcinkevičiaus ir N. Putinaitės – kultūrinio karo šūviai

A.Bumblauskas: jie ridena bačkas ant J. Marcinkevičiaus

Savo ruožtu istorikas prof. Alfredas Bumblauskas svarstė, jog J. Marcinkevičiaus kūryboje, kaip ir Salomėjos Neries, esama įvairių niuansų. „Poezija kaip poezija, tačiau jis sovietmečiu buvo mūsų kultūros ir literatūros fenomenas. Man jo trilogija „Mindaugas“, „Katedra“, „Mažvydas“– rimtesnis ir kietesnis istoriografijos reiškinys nei visa sovietinė istoriografija. Todėl aš prieš J. Marcinkevičių paprastai nekilnoju piršto“, – LRT. Lt sakė Bumblauskas.

Jis teigė žinąs žurnalo „Naujasis židinys-Aidai“ atstovų (tarp šiam žurnalui daug metų rašiusių autorių yra ir N. Putinaitė) inicijuojamas diskusijas apie sovietmečio kūrėjus: „Jie ridena bačkas ant J. Marcinkevičiaus. Na, tokia savo laikysena tarsi ieško naujažidinietiškos teisybės. Net nežinau, ką apie tai pasakyti, bet į tas diskusijas nesiveliu.“

A.Bumblauskas teigė esąs įsitikinęs, kad J. Marcinkevičius ir kaip kūrėjas, ir kaip asmenybė išliks naujausių laikų Lietuvos istorijoje: „Ir jo nereikėtų tapatinti su sovietine nomenklatūra. Kita vertus, kad ir kaip kam nors nesinorėtų, tačiau Algirdas Brazauskas, 1993 m. tapęs Lietuvos prezidentu, taip pat bus įrašytas Lietuvos istorijoje. Tačiau J. Marcinkevičius ir A. Brazauskas – nelygintinos asmenybės.

Aš pats dažnai sakau, kad pasiilgau legendinio mūsų boksininko Algirdo Šociko Lietuvos – jis nuvažiavo į Maskvą, atidaužė rusą Koroliovą ir sugrįžo namo su pergale. Taigi reikėtų kalbėti ne apie nomenklatūrinę Lietuvą ir ne apie tą, kuri išėjo po okupacijos į miškus, o apie A. Šociko Lietuvą, kuriai priskiriu ir J. Marcinkevičių. Deja, jos šiuo metu nematau.“

Įžvelgė diktatūrinį elgesį

Tuo metu J. Oleko poelgį griežtai sukritikavo buvęs ilgametis žurnalo „Naujasis židinys-Aidai“ redaktoriaus pavaduotojas (šias pareigas ėjęs 1990–2007 m.) filosofas Vytautas Ališauskas. Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje jis teigė, jog socialdemokratai, „atsisakydami skirti premijas Vytautui Landsbergiui ir dabar Nerijai Putinaitei, sulaužo valdžios kontraktą su tauta“.

Filosofas J. Oleko sprendime įžvelgė diktatūrinį elgesį ir pareiškė jaučias nerimą dėl to, jog tai gali būti „baisesnės, dar nepasireiškusios ligos“ simptomas.

„Svarbu yra ne tai, ar ministras sugebės atgaline data prigalvoti įvairių argumentų. Svarbu yra tai, kad politikas turi ginti tam tikras bendras pilietines ir politines vertybes. Viena iš jų yra mąstymo, akademinio tyrimo ir žodžio laisvė. Tie dalykai jam yra trečioje ar ketvirtoje vietoje, jis dangstosi įvairiais gudriais argumentais, o jis elgiasi tiesiog ciniškai“, – LRT.lt sakė V. Ališauskas.

Komisija nematė „ypatingos kūrinio vertės“?

Krašto apsaugos ministras, aiškindamas savo poziciją, atkreipė dėmesį, kad „Patriotų“ premija turi tam tikras taisykles: ji, pasak J. Oleko, skiriama dviem kūriniams, vienas iš kurių yra vaikams, o kitas – suaugusiesiems. Trečioji premija skiriama tuo atveju, jei, ministro žodžiais tariant, „komisija mato ypatingą knygos vertę ir reikšmę, ir tos premijos tiesiog negali nepaskirti“. Esą tokiu atveju knygą vertina ir Krašto apsaugos ministerija.

„Trečioji premija skiriama, ministerijai sutarus su komisija. Dėl premijos N. Putinaitės knygai komisija apsisprendė tik vieno balso persvara, nepažymėdama jokios ypatingos šio kūrinio vertės. Todėl ministerijai nebuvo reikalo svarstyti, skirti trečiąją premiją ar ne“, – tvirtino J. Olekas.

Jo teigimu, dėl knygos kilusios diskusijos gali liudyti, kad knyga nėra verta premijos, nes, ministro požiūriu, ji esanti „gan vienpusiška“. „Perskaitęs ją, pamačiau, jog J. Marcinkevičius vertinamas tik pagal kelis išsirinktus eilėraščius, darant išvadas, esą jis Lietuvoje buvo kone ateizmo apologetas. Ir poetas, ir aš, ir daugelis kitų dalyvavome Lietuvos laisvėjimo kovose ir siekėme, kad kiekvienas mūsų galėtų reikšti savo nuomonę, mintis laisvai. Manau, kad tai esame pasiekę, o premijos ir jų skyrimas – visa kiti dalykai“, – svarstė J. Olekas.

Jis taip pat sakė manąs, dar iki Atgimimo pradžios 1987 m. ne vienas J. Marcinkevičiaus eilėraštis skatinęs siekti Lietuvos nepriklausomybės: „O Sąjūdis jau buvo tik finišo tiesioji, kurioje ir aš, ir daugelis kitų žmonių neretai prisimindavome būtent tuos J. Marcinkevičiaus eilėraščius, kuriais jis dar sovietiniais metais kalbėjo apie meilę Tėvynei ir apie laisvę.“

Paklaustas, kaip vertina premijuotos knygos „Kaunas 1918–2015“ autorių kolektyvo sprendimą atsisakyti šių metų „Patriotų“ premijos, ministras neigė jam mestus kaltinimus cenzūra ar politikavimu: „Dvi premijos buvo paskirtos objektyviai ir pagrįstai, o jei žmonėms atrodo, kad jiems gauti premiją tokiomis sąlygomis nepriimtina, tai jų valia – apsispęsti“.

Pirmadienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“ – apie sprendimą neskirti „Patriotų“ premijos filosofei N. Putinaitei, pokalbis su krašto apsaugos ministru Juozu Oleku.Laida „Dėmesio centre“ – 21.05 val. per LRT TELEVIZIJĄ.



NAUJAUSI KOMENTARAI

brr

brr portretas
Zmogus visa gyvenima maste, kure, eilemis apdainavo musu sali, zmoniu jausmus, o kazkokia veikeja tai nupute per metus ar kiek.Kas jums darosi, negerbiamieji?

nu

nu portretas
Niekas tiesos nebijo, jei pasikapstysime giliau, tokių privilegijuotų , kaip čia komentuojama, rastume ir tarp dabartinių politikų, tik gaila, jog KGB archyvai išvežti ar sunaikinti...Reikėjo gyventi karo ir pokario metu, kad turėti teisę komentuoti ir teisti.

poelgiu mazgas

poelgiu mazgas portretas
"...Didis ismincius butu tasai, kuris gebetu atskirti geri nuo blogio...Jei nori augti, eikvok jegas priesindamasis s a v o gincams..." A. de S.-E., Citadele (is XLIX)
VISI KOMENTARAI 42

Galerijos

Daugiau straipsnių