Quantcast

Bandužių kapinynas atskleidžia amžius saugotas paslaptis

Bandužių kapinynas atskleidžia amžius saugotas paslaptis

Baigti šios vasaros archeologiniai tyrimai Bandužių kapinyne. Mokslininkams čia dar liko darbo keleriems metams.

Ne pirmą dešimtmetį kapinaites apsupę Mogiliovo gatvės daugiaaukščiai gyvenamieji namai. Žmonės kalba, jog namuose aplink kapinyną vaidenasi. Vieni kalvą vadina švedkapiais, kiti – maro kapinaitėmis. Visokiausius paranormalius reiškinius žmonės linkę sieti su statybų metu sudrumsta velionių ramybe.

p>Antrus metus tyrinėjanti Bandužių kapinyną Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus archeologė Ramunė Bračiulienė teigia, jog greičiau gali atsitikti priešingai – gyvieji turėtų vaidentis mirusiesiems. Tokią paradoksalią mintį mokslininkė išsakė žvelgdama į viešuoju tualetu paverstas kapines. Čia girtauja benamiai, pasislėpę už alyvų jie atlieka gamtinius reikalus, šiukšlina. Dar daugiau žalos padaro savavališkai kapus kasinėjantys diletantai. Jokių antikvarinių vertybių čia rasti neįmanoma. Net ir radę kokį daug šimtmečių žemėje gulėjusį daiktą, kapų plėšikai jo greičiausiai nepažins ir numes. Taip jie ardo ir naikina mūsų paveldą.

Bandužių kapinynas – kalvelė Mogiliovo gatvės ir Jūrininkų prospekto sankryžoje. Didžioji dalis kapinyno buvo suardyta statant namus ir tiesiant gatves. Tada vilnietis archeologas Jonas Stankus ištyrinėjo didžiąją jo dalį. Nustatyta, kad žmonės šiame kapinyne buvo laidojami nuo I iki XIII mūsų eros amžių. Neseniai paaiškėjo, kad dalis senojo kapinyno liko neištirta. Alyvomis apaugusi kalvelės dalis yra buvusio Bandužių kaimo kapinaitės.

Archeologei talkina Klaipėdos universiteto studentai. Pasak mokslininkės, šių metų ekspedicija nebuvo tokia sėkminga kaip pernai - aptiktas apardytas kapas. Vienas unikalesnių radinių – mažytis lipdytinis puodelis, vadinamas ašarine, susijęs su laidojimo apeigomis.

„Kiekvienas archeologas svajoja rasti savo gyvenimo kapą. Manau, kad savąjį jau radau, - pasakoja R.Bračiulienė apie pernykštę sėkmę. – Tai buvo turtingos moters kapas. Jame aptikome unikalių moksliniu požiūriu radinių. Pavyzdžiui, stiklo emalio karolius su žalvariniais kabučiais. Tai importinis daiktas, gintaro keliu atgabentas iš Romos imperijos. Moteris buvo papuošta profiliuota žalvario sege, dviem apyrankėmis, galvos apdangalas padabintas smeigtuku, kape buvo geležinė yla, galėjusi būti tos moters darbo įrankiu.“

Šiemet ir pernai atkastuose kapuose palaidoti maždaug II arba III mūsų eros amžiuje gyvenę žmonės. R.Bračiulienė daro išvadą, jog šie žmonės galbūt gyveno ten, kur dabar yra Žardės piliakalnis. Kol kas sunku būtų pasakyti, ar ši gyvenvietė buvo didelė, tačiau, pasak archeologės, čia žmonės gyveno aktyvų, pilnavertį gyvenimą. Jie bendravo ne tik su artimiausiais kaimynais, bet ir tolimų kraštų gyventojais, prekiavo, keliavo, dirbo žemę, žvejojo, puošėsi.

Rekonstruotus Bandužių kapinyno radinius kiekvienas besidomintis gali pamatyti Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių