- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Skaičiuojama, kad po 10 metų Lietuvoje trūks maždaug trijų tūkstančių slaugytojų. Jaunus specialistus vis dažniau pavilioja darbas užsienyje, kur nėra patyčių, mobingo ir kiekvienas specialistas vertinamas, pasakojama LNK reportaže.
Nuo šių mokslo metų Muradas Klyčmuradov Vilniaus universitete (VU) duris varsto ne kaip studentas, o kaip dėstytojas. Medicinos fakultete jis baigė bendrosios praktikos slaugytojo bakalauro ir magistro studijas. O dabar jis ir dėsto, ir dirba, tačiau pervargimu nesiskundžia.
„Dėl didelio krūvio vėlgi – be iššūkių būtų neįdomu gyventi“, – sakė VU Medicinos fakulteto lektorius Muradas.
Lektorius pasakoja, kad didžioji dalis bendrakursių, kaip ir jis pats, liko dirbti Lietuvoje, nes jau mokydamiesi gavo darbo vietą.
Visas LNK reportažas vaizdo įraše:
„Jeigu yra gera darbo vieta, mes jaučiamės saugiai, ir mes galime teikti visą reikiamą pagalbą žmonėms, manau, tai labiausiai mus ir motyvuoja“, – kalbėjo Muradas.
Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, Lietuvoje slaugos specialistų trūksta. Šiuo metu yra apie du tūkstančius laisvų slaugytojų darbo vietų. Skaičiuojama, kad po dešimties metų jų trūkumas išaugs iki trijų tūkstančių.
„Natūralu, nes visuomenė sensta, – kalbėjo SAM Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėjas Artūras Šimkus. – Slaugytojų amžius irgi didėja, dalis jų išeina į pensiją, užtarnautą poilsį, dalis apskritai iš praktikos išeina, todėl šiai dienai turime tokius rezultatus.“
Baiminamasi, kad vis labiau trūkstant slaugytojų, kentės ir pacientai.
Jeigu slauga neefektyvi arba jos visai nėra, pacientas nepasveiks.
„Jeigu slauga neefektyvi arba jos visai nėra, pacientas nepasveiks, – sakė VU Slaugos katedros vedėja Natalja Istomina. – Koks auksinis gydytojas būtų, be slaugytojo – neįmanoma.“
Problema – ne tarp studijuojančių. Šią profesiją renkasi vis daugiau studentų.
„Tie jauni žmonės ateina mokytis jau žinodami, kad išvažiuos dirbti kitur“, – situaciją komentavo Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Regina Jarošienė.
Specialistus dažniausiai pavilioja Norvegija, Didžioji Britanija, Vokietija.
„Bando vilioti studentus, prašo, kad atsiųstume jau trečiakursius ar ketvirtakursius atlikti praktiką ne Lietuvoje“, – kalbėjo N. Istomina.
Užsienio medicinos įstaigos būsimiesiems slaugytojams pasiūlo geresnį atlyginimą ir kitokį požiūrį. O to esą labiausiai trūksta Lietuvoje.
„Viena mano kolegė pasakė, kad čia dirbama iš idėjos. Deja, atlyginimai nėra tokie, kokius norėtume gauti“, – kalbėjo Muradas.
„Ne tik atlyginimas turi būti didinamas, ne mažiau svarbu sudaryti tokias darbo sąlygas, kad nebūtų jokio mobingo, jokių patyčių, jokio psichologinio smurto prieš studentus ir jaunus slaugytojus“, – sakė N. Istomina.
Jauni žmonės ateina mokytis jau žinodami, kad išvažiuos dirbti kitur.
Planų keisti slaugytojų darbo krūvio ir uždarbio tvarką vyriausybėje buvo iki 2024 metų. SAM teigia, kad jau ir dabar jų atlyginimai kyla.
„Jeigu 2018 metais vidutinis darbo užmokestis buvo beveik 1160 eurų, tai per šių metų pirmuosius du ketvirčius jis siekė 1770 eurų“, – sakė A. Šimkus.
SAM duomenimis, nuo 2016 iki 2021 metų slaugytojų alga kilo kone dvigubai – nuo 840 iki 1814 eurų neatskaičius mokesčių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministerija: slaugytojai jokių injekcijų atlikti negali – gresia baudos
Botulino toksino, hialurono rūgšties preparatų injekcijas, mezoterapijos ir biorevitalizacijos procedūras gali atlikti tik šiai veiklai licencijuoti gydytojai, baigę medicinos studijas bei atitinkamos srities rezidentūrą, ir tik sveikatos p...
-
Siaubą išgyvenančiai Turkijai padės ir lietuviai: formuojama gelbėjimo komanda
„Tragediją išgyvenanti Turkija – ne viena“ – skelbia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. ...
-
Startuoja gydymo įstaigų bendradarbiavimo platforma
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įsteigė platformą bendradarbiavimui tarp ministerijos, gydymo įstaigų ir savivaldybių. ...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 367 nauji atvejai, vienas žmogus mirė1
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 367 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo trečiadienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Medikai pateikė siūlymus, kaip užtikrinti jų saugumą, tarp jų – pacientų atsisakymas4
Medikų organizacijos antradienį susitiko sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu ir įteikė jam siūlymus, kaip užtikrinti jų saugumą. Tarp siūlomų priemonių – galimybė atsisakyti pacientų dėl jų elgesio. ...
-
Vilkaviškyje apsilankęs A. Dulkys akcentavo pavėžėjimo reikšmę ir aptarė medikų krūvius7
Pirmadienį, vasario 6 dieną, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Vilkaviškyje, kur susitiko su greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties, pirminės sveikatos priežiūros centro ir ligoninės darbuotojais. Ministras domėjosi, kaip ...
-
Lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams atveriama daugiau gydymo galimybių6
Keliomis lėtinėmis ligoms sergantiems pacientams – vadinamiesiems poliligotiems – atsivėrė daugiau gydymo galimybių. Skirtingose Lietuvos gydymo įstaigose įgyvendinami projektai, kurių metu diegiami inovatyvūs ir veiksmingi paslaugų teiki...
-
Milanos istorija išjudins ledus net ir Baltijos šalyse?4
Kiek verta gyvybė ir ką daryti, jeigu gydymas kainuoja kelis milijonus eurų? Su tokia drama susidūrė itin reta liga sergančios vos pusantrų metukų Milanos šeima. Jau daugelis girdėjo, kad istorijoje pasiektas lemtingas taškas – 2 m...
-
COVID-19 statistika: 571 naujas atvejis, mirusių nuo šios ligos nebuvo
Per praėjusią parą nustatytas 571 naujas COVID-19 atvejis, mirusių nuo šios ligos nebuvo, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Šį sezoną sergančiųjų gripu, COVID-19 ir peršalimo ligomis mažiau nei įprastai tokiu metu2
Sergamumas gripu, koronavirusu ir peršalimo ligomis šį sezoną mažesnis nei ankstesniais gripo sezonais, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...