- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje toliau auga sukčiavimo mastai. Pastebima, kad, turtėjant gyventojams ir vystantis technologijoms, keičiasi sukčiavimo tipologija – istorijas apie į avarijas patekusius giminaičius keičia investicinis sukčiavimas, daugėja banko duomenų išviliojimo atvejų. Ekspertai pažymi, kad sukčių sėkmę lemia žmonių atidumo stoka, tačiau būdų apsisaugoti nuo piktavalių atakų yra.
Žala – 4,5 mln. eurų
Policijos departamento duomenimis, šiemet pirmąjį ketvirtį dėl sukčiavimo pradėti 923 ikiteisminiai tyrimai. Tuo pačiu laikotarpiu pernai – 918. Tiesa, bendri gyventojų ir įmonių nuostoliai lyginamuoju laikotarpiu kiek sumažėjo. Sukčių šiemet jau padaryta žala siekia apie 4,5 mln. eurų. 2022 m. sausį–kovą sukčių padaryta žala siekė 6,5 mln. eurų. Per visus praėjusius metus sukčiai iš viso pridarė žalos daugiau kaip už 20,5 mln. eurų, o dėl sukčiavimo pradėta 3 250 ikiteisminių tyrimų.
„Skaitmenizacija – tarsi lazda su dviem galais. Viena vertus, ji teikia milžinišką naudą visuomenei ir verslams. Kita vertus, ji išplečia ir palengvina sukčiavimo galimybes. Nusikaltėliai dažnai apsimeta teisėsaugos atstovais, imituoja bankų žinutes. Trys bene dažniausiai fiksuojami sukčiavimo būdai yra vadinamasis fišingas, arba socialinė inžinerija, investicinis sukčiavimas ir romantinis sukčiavimas“, – pastebi Aurelija Baranauskaitė, BTA Turto draudimo rizikų skyriaus specialistė.
Sukčiai greitai reaguoja į tai, kuo domisi ar naudojasi žmonės. Todėl sukčiavimo būdų ir scenarijų yra begalė.
Romantinis sukčiavimas pasireiškia tuo, kad pinigai išviliojami kurpiant nuotolinės meilės ar draugystės istorijas, dažniausiai susipažinus per socialinius tinklus. Investiciniai sukčiai paprastai žada garantuotą didelę grąžą ir mažą riziką. Tačiau vieni dažniausių atvejų, kai gyventojams atsiunčiamos suklastotos SMS žinutės arba e. laiškai, primenantys banko, VMI ar kitų institucijų pranešimus. Šiuo būdu siekiama išvilioti asmeninius ar banko duomenis.
„Tipinis atvejis – kai sukčiai pasakoja gavę informacijos apie įtartinus pervedimus iš jums priklausančios sąskaitos ir prašo atskleisti banko prisijungimo duomenis arba paspausti suklastotą nuorodą“, – pasakoja specialistė.
Aibė pavyzdžių
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) savo ataskaitose mini, kad Lietuvoje pastaruoju metu išsiskiria investicinis sukčiavimas. Priduriama, kad šis sukčiavimo būdas dažnai būna susijęs su virtualiomis valiutomis, o tai sunkina tyrimus. Vienais atvejais sukčiai dingsta vos gavę lėšas, kitais auka kurį laiką gali stebėti neva augančią turto vertę. Taip siekiama išvilioti kuo daugiau pinigų. Taip pat gali būti siūloma įsigyti neegzistuojančių kriptovaliutų.
Policijos suvestinėse pastaruoju metu gana dažni socialinės inžinerijos ir romantinio sukčiavimo atvejai. Balandžio viduryje Kėdainių rajone moteris gavo melagingą SMS žinutę dėl banko paskyros sustabdymo. Jai aktyvavus atsiųstą nuorodą, piktavaliai nuo jos banko sąskaitos nuskaičiavo per 14 tūkst. eurų. Kovo pabaigoje pranešta, kad Kaune keturi jauni vyrai socialiniuose tinkluose apsimetė mergina ir iš kauniečio išviliojo apie 28 tūkst. eurų. Kiek anksčiau šiemet fiksuotas ir savotiškas antirekordas – sausį pranešta, kad sukčiai iš Vilniaus rajono gyventojos per interneto investavimo platformą „Trade platform“ apgaulės būdu išviliojo daugiau nei 164 tūkst. eurų.
„Sukčiai greitai reaguoja į tai, kuo domisi ar naudojasi žmonės. Todėl sukčiavimo būdų ir scenarijų yra begalė. Svarbiausia – nepulti į paniką ir nereaguoti karšta galva. Visus pranešimus vertinkite kritiškai ir geriau patys susisiekite su žinutę atsiuntusia įstaiga. Investuokite tik žinomose platformose“, – pataria A. Baranauskaitė.
Draudimo bendrovė BTA, matydama nerimą keliančias tendencijas ir siekdama apsaugoti gyventojus, išplėtė namų turto draudimo apsaugą.
Kodėl žmonės patiki
Nepaisant daugybės perspėjimų viešojoje erdvėje, žmonės vis dar užkimba ant sukčių kabliukų. Psichologė, dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness) konsultantė Ieva Aukštuolytė aiškina, kad dauguma sukčių taikomų manipuliacijos formų yra susijusios su sieku išnaudoti žmonių dėmesio stoką arba emocijas.
„Pavyzdžiui, gavęs žinutę iš banku apsimetančio sukčiaus, žmogus tik turėdamas laiko gali ją patyrinėti, atkreipti dėmesį į nuorodas, telefono numerį. Jei žmogus užklumpamas įtemptu metu arba kai dėmesys nukreiptas kitur, jis dažnai tik užmeta akį ir automatiškai atlieka veiksmą. Neįsigilinusiam vietomis sukeistos raidės banko pavadinime ar brūkšnelis vietoje taško dažnai nesukelia įtarimo“, – komentuoja specialistė.
Ji priduria, kad šiais laikais, kai kasdien susiduriame su neaprėpiamu kiekiu informacijos, sutelkti dėmesį daugeliui tampa išūkiu. Be to, sukčiai dėmesio stokos efektą siekia sustiprinti manipuliuodami emocijomis ir sukeldami šoko efektą, pavyzdžiui, gąsdindami, kad įvyks kažkas negero, jei nesiimsite veiksmų nedelsdami.
Anot psichologės, vienintelis vaistas – atidumas ir kritinis mąstymas. Ji siūlo lavinti protą, pavyzdžiui, po keletą minučių per dieną praktikuojant dėmesingą įsisąmoninimą. Tai padės sukaupti dėmesį, pastebėti aplinką ir savo reakcijas į jos pokyčius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po šokiruojančio įvykio gimnazijoje – mokytojų ultimatumas: atsisako mokyti mušeiką10
Kol tarnybos dėl Šiauliuose mokinio sumušto mokytojo vis dar tęsią tyrimą, iniciatyvos imasi patys gimnazijos pedagogai, praneša LNK. ...
-
Mokytojai protestuoja prie Vyriausybės: iš vieno grūdo negalime išgyventi6
Keli šimtai mokytojų penktadienį susirinko į protestą prie Vyriausybės dėl jų darbo sąlygų, reikalaudami sparčiau kelti atlyginimus ir gerinti darbo sąlygas. ...
-
Klaipėdoje – gausus pedagogų streikas12
Klaipėdos miesto pedagogai iš streiko nepasitraukė, čia streikuoja per 30 ugdymo įstaigų – mokyklų ir darželių. Be to, gausus būrys streikuojančių mokytojų, juos palaikančių vyresniųjų klasių moksleivių ir jų tėvų leidosi pės...
-
Šiauliuose dislokuoti NATO žvalgybiniai orlaiviai: matome, ką veikia agresyvus kaimynas5
Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose pirmą kartą dislokuojama NATO išankstinio perspėjimo ir kontrolės sistema (AWACS) – du oro erdvės stebėjimą vykdantys specialūs orlaiviai – užtikrins geresnį supratimą, kas...
-
Uostamiestyje paaugliai niokoja apleistą pastatą2
Uostamiestyje gyvenantys paaugliai niokoja šiuo metu nenaudojamą buvusį Klaipėdos universiteto (KU) Socialinių mokslų fakulteto pastatą. Kone kasdien pro šalį einantys gyventojai pastebi, kad ant langų užkaltos faneros plokštės &...
-
Iki metų pabaigos planuojama įkurti tris naujas GPM pastotes
Iki metų pabaigos Lietuvoje planuojama įkurti tris naujas Greitosios medicinos pagalbos (GPM) pastotes, penktadienį atidaroma viena jų Ariogaloje, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Klaipėdiečius piktina vaizdas prie Storosios liepos5
Po vienos vasaros audrų stichijos neatlaikė botaninį gamtos paveldo objektą – Storąją liepą – juosianti apsauginė tvorelė Minijos gatvėje. Dalis jos ant žemės guli jau pusantro mėnesio. Suglumę klaipėdiečiai klausia, kas turėtų tv...
-
Iš Malio grįžo paskutinė Krašto apsaugos savanorių pajėgų pamaina
Iš Malio ketvirtadienį vakare grįžo paskutinė Krašto apsaugos savanorių pajėgų pamaina. ...
-
Lietuvoje – dar vienas šilumos rekordas: sunku įsivaizduoti1
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba penktadienį pranešė, kad mūsų šalyje užfiksuotas dar vienas šilumos rekordas. ...
-
G. Jakštas tikisi susitarti su streikuojančiais pedagogais, bet piniginių rezervų nemato2
Švietimo ministras Gintautas Jakštas sako sieksiantis greito susitarimo su streiką penktadienį pradėjusia Lietuvos švietimo darbuotojų profesine sąjunga (LŠDPS), tačiau tvirtina, kad piniginių rezervų biudžete patenkinti vi...