V. Čmilytė Nielsen apie aistras dėl EVT: linkėčiau ieškoti taikesnio bendravimo

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad tiek koalicijos partneriams konservatoriams, tiek Prezidentūrai nebereikėtų aštrinti atstovavimo Europos Vadovų Tarybai (EVT) klausimo.

Eltai komentuodama pastaruoju metu vėl įsiplieskusius ginčus dėl to, ar EVT turėtų atstovauti ir premjerė, ar visgi tą ir toliau turėtų daryti prezidentas, Seimo pirmininkė pažymi mananti, kad, nors emocijos politikoje ir nėra retas reiškinys, susiginčijusios pusės turėtų ieškoti taikesnių būdų iš susidariusios „patinės situacijos“.  

„Natūralu, kad ir politikams kartais užverda emocijos. Tai nėra nei gerai, nei blogai. Tiesiog taip yra. Aš, žinoma, linkėčiau ieškoti taikesnio bendravimo būdo, matyt, visoms pusėms. Galiu grįžti prie savo pozicijos, kurios laikausi nuosekliai – sprendimo iš šios situacijos, kuri kelia nemažai klausimų, reikia ieškoti korektiškomis priemonėmis“, – Eltai ketvirtadienį sakė Seimo pirmininkė.

„Idealiausia būtų, kad, judant iš šios šiek tiek patinės situacijos, iš šios susidariusios įtampos vertėtų visgi paieškoti galimybės nebeaštrinti retorikos, o sutarti, kam yra prasmingiausia atstovauti Lietuvai viename ar kitame posėdyje“, – pridūrė V. Čmilytė-Nielsen.

Vertėtų visgi paieškoti galimybės nebeaštrinti retorikos, o sutarti, kam yra prasmingiausia atstovauti Lietuvai viename ar kitame posėdyje.

Iš EVT atstovavimo tvarką keisti pasiryžusių konservatorių pasipylė kandžios replikos

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį konstatavo, kad Užsienio bei Europos reikalų komitetai, teikdami rekomendaciją, kas turėtų atstovauti Lietuvai EVT, peržengė savo kompetencijos ribas. Taip Seimo etikos sargai pasisakė po to, kai kovo mėnesį Užsienio bei Europos reikalų komitetuose buvo nutarta rekomenduoti Vyriausybei, kad sudarant delegaciją kovo 25–26 dienomis nuotoliniu būdu vykusiai EVT, Lietuvai atstovautų prezidentas. Šiuo nutarimu pasipiktino dalis opozicijos atstovų, mat konservatoriams priklausantys parlamentarai ne kartą viešai kalbėjo, kad komitetai lygiai taip pat galėtų rekomenduoti, jog į EVT turėtų vykti premjerė Ingrida Šimonytė.

Dalies opozicijos teigimu, apskritai Europos reikalų komiteto sprendimas imtis teikti rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai EVT, yra viršijantis komiteto kompetencijas. Pasak jų, privalu toliau tęsti praktiką, kai Seimo komitetai prieš vyksiančias EVT tik tvirtindavo Lietuvos pozicijas atskirais klausimais, tačiau dėl delegacijos sudėties nepasisakydavo, o šaliai daugiau nei dešimtmetį atstovaudavo tik prezidentas.

Tuo tarpu, anot konservatorių, kur kas efektyviau būtų, jei Vyriausybės prerogatyvoje esantys klausimai būtų atstovaujami premjerės, o prezidentas į EVT vyktų tik tuomet, kada būtų sprendžiami klausimai, susiję su užsienio politika.

Ir nors trečiadienį EVT atstovavimo klausimą kėlę Seimo komitetai nusprendė neteikti jokios pozicijos dėl to, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai šią savaitę Portugalijoje vyksiančioje neformalioje EVT, konservatorius, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis prakalbo apie esą Vyriausybės vadovo teises uzurpavusį prezidentą. Jo teigimu, tai, kad prezidentas išvyko į neformalią EVT Portugalijos mieste Porte, yra žalinga Lietuvai, mat jis neturi jokios kompetencijos atstovauti Vyriausybės prerogatyvoje esantiems socialiniams klausimams. Būtent jiems ES lyderiai šią savaitę ir skirs dėmesį.

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė, ketvirtadienį komentuodama situaciją, konservatorių pasirinktą būdą kelti atstovavimo EVT klausimą pavadino „antivalstybišku“ ir kenkiančiu šalies įvaizdžiui. Galiausiai ji išreiškė viltį, kad Seimas įsiklausys į Etikos ir procedūrų komisijos poziciją dėl Seimo komitetų viršytų įgaliojimų, rekomenduojant. kas turėtų vykti į EVT.

Turėtų būti atsižvelgta į etikos sargų poziciją

Nors konservatorių atstovai į Etikos ir procedūrų komisijos išaiškinimą sakė rimtai nepažiūrėję, parlamento vadovė pažymėjo tikinti, kad į šį išaiškinimą vienaip ar kitaip bus įsiklausyta.

„Tai kas yra svarbiausia Etikos ir procedūrų komisijoje – tai maksimalus nešališkumas balsuojant dėl vieno ar kito sprendimo. Šiuo atveju Etikos ir procedūrų komisija priėmė tokią poziciją, tą reikia gerbti, o Seime, matyt, į tai bus vienaip ar kitaip atsižvelgta ir ieškoma korektiškesnių būdų spręsti šią situaciją“, – Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen ir dar kartą pakartojo, kad tiek ji, tiek jos vedamas Liberalų sąjūdis mano, jog Lietuvos atstovavimas EVT pakaitomis būtų tinkamiausias pasirinkimas.

„Aš esu ne kartą išsakiusi nuomonę ir Liberalų sąjūdis laikosi nuostatos, kad EVT klausimu Lietuvos Respublikos prezidentas ir ministrė pirmininkė turėtų susitarti, kada ir kas turėtų važiuoti atstovauti Lietuvai. Pripažįstame, kad kartais ten būtų naudingiau būti premjerei, nes derinamos priemonės, kurias turi vykdyti Vyriausybė, kartais racionaliau važiuoti prezidentui. Manau, kad susitarimas tarp šių dviejų lyderių būtų optimalus šioje situacijoje“, – sakė Seimo vadovė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimui Pydarui

Anonimui Pydarui portretas
KGB nuspręs

Jo jo

Jo jo portretas
Nuvažiuos Šimonytė , tikrai gėdą padarys Lietuvai
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių