- Jūratė Skėrytė, Paulius Perminas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Už agresorių palaikymą bus galima atimti išimties tvarka įgytą Lietuvos pilietybę.
Ketvirtadienį už tokią Pilietybės įstatymo pataisą balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 12, susilaikė keturi.
Rytiniame posėdyje šio projekto nepavyko priimti, nes opozicijos atstovai nesiregistravo balsavimui, o per priėmimo procedūrą balsavime privalo dalyvauti ne mažiau kaip pusė visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 71. Šiuo atveju dalyvavo 60 valdančiųjų.
Pagal pataisą, pilietybė galės būti atimama, jeigu asmuo, kuris Lietuvos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas ir kitos valstybės pilietis, savo veiksmais kelia grėsmę Lietuvos ar jos sąjungininkų saugumo interesams, taip žemindamas šalies vardą.
Premjerė Ingrida Šimonytė žurnalistams teigė nesuprantanti, kodėl tokius žmones turėtų puošti Lietuvos pilietybė.
„Man labai keistas toks atvejis, kai žmogus gauna pilietybę už nuopelnus, turi kitą pilietybę, bet paskui nusprendžia tai valstybei, kuri suteikė pilietybę už nuopelnus, nusipelnyti, taip sakant, menkinant tos valstybės politiką ir palaikymą Ukrainai, kuri yra Rusijos užpulta“, – kalbėjo premjerė.
„Nelabai suprantu, kodėl Lietuvos Respublikos pilietybė turėtų tokius žmonės puošti“, – pridūrė ji.
Nelabai suprantu, kodėl Lietuvos Respublikos pilietybė turėtų tokius žmonės puošti.
Projekto iniciatorė konservatorė Dalia Asanavičiūtė pabrėžė, kad Lietuvos pilietis privalo būti lojalus savo šaliai.
„Turime labai aiškiai nusistatyti savo vertybinę poziciją, kad jeigu žmogus gavo dovanai pilietybę, jam (...) priklauso tiek teisės, tiek pareigos. Mūsų pareiga – būti lojaliam Lietuvos piliečiui ir to reikalaujama iš kiekvieno piliečio“, – tvirtino Seimo narė.
Jos frakcijos kolega Andrius Vyšniauskas pabrėžė, kad dvigubą pilietybę turintys ir karą Ukrainoje viešai remiantys Lietuvos piliečiai daro didelę negarbę šaliai, todėl būtina turėti instrumentą nuo jų atsiriboti.
„Jeigu mūsų pilietis neigia karinę agresiją, palaiko terorizmą, šoka-dainuoja Kremliaus rengiamuose vakarėliuose, be abejo, turi būti numatyta teisinė galimybė atimti iš jo pilietybę“, – pritarė ir liberalas Arminas Lydeka.
Tuo metu socialdemokratas Julius Sabatauskas tvirtino, kad siūloma nuostata prieštarauja Konstitucijai, nes pažeidžia piliečių lygiateisiškumo principą.
„Šis įstatymas jei bus priimtas, Konstituciniame Teisme jis bus susprogdintas skersai ir išilgai (...) Negaliu balsuoti už piliečių rūšiavimą“, – sakė jis.
Seimo teisininkai taip pat buvo įžvelgę, kad pataisa gali prieštarauti Konstitucijai, nes ji kalba tik apie išimties tvarka pilietybę įgijusius asmenis, o ne visus, turinčius dvi ar daugiau pilietybių Lietuvos piliečius. Tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto prieštaravimo pagrindiniam šalies įstatymui neįžvelgė.
„Pačiame Pilietybės įstatyme pasakyta, kad visos pilietybės, nepaisant kokiu pagrindu jos įgytos, yra lygios, todėl negalime vienai grupei nustatyti vienokį netekimo režimą, kitai – kitokį“, – kalbėjo J. Sabatauskas.
Anot jo, taip pat neaišku, kaip siūloma norma būtų įgyvendinama.
„Nėra aiškių kriterijų, neaprašyta, kokiais veiksmais tas asmuo pakenkė. Jei vieną kartą kažką leptelėjai, paskui atsiprašei, ar už tai reikia atimti iš žmogaus pilietybę? Kas vertins visa šita? Vienas, du žmonės. Subjektyvumo labai daug, aiškių kriterijų nėra, veiksmai, kurie turėtų būti baudžiami, neaprašyti“, – tvirtino socialdemokratas.
D. Asanavičiūtė pripažino, kad pataisa parengta reaguojant į pernai vasarą kilusį rezonansą dėl ledo šokėjų Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago elgesio. Jie rugpjūtį Sočyje, Rusijoje, dalyvavo šou programoje, kurią surengė Rusijos prezidento atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žmona Tatjana Navka.
Nuostata galios tik išimties tvarka Lietuvos pilietybę gavusiems asmenims, tokių šiuo metu per 800. Šie asmenys dažniausiai yra ir kitos valstybės piliečiai, todėl atėmus Lietuvos pilietybę jie neliktų be pilietybės.
Po M. Drobiazko ir P. Vanago pasirodymo Sočyje prezidentas Gitanas Nausėda iš jų atėmė Lietuvos valstybės apdovanojimus, anksčiau suteiktus už nuopelnus valstybei.
Rusijoje gimusi ir gyvenanti M. Drobiazko yra ir Lietuvos pilietė, pilietybė jai suteikta išimties tvarka už nuopelnus sporto srityje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viceministras: apie į Lietuvą pabėgusį rusų pilotą institucijos informacijos neturi1
Lietuvos institucijos kol kas neturi jokių duomenų apie esą į Lietuvą pabėgusį Rusijos oro pajėgų pilotą, leitenantą Dmitrijų Mišovą, bet pareigūnai ieško galimų šio asmens pėdsakų. ...
-
ES įvedus privalomą dalyvavimą solidarumo mechanizme, Lietuva turėtų priimti 158 migrantus3
Europos Sąjungos (ES) Tarybai preliminariai sutarus dėl naujos migracijos politikos ir numačius privalomą dalyvavimą solidarumo mechanizme, Lietuvai reikėtų priimti 158 neteisėtai į ES atvykusius migrantus arba sumokėti 3,18 mln. eurų per metus, pen...
-
Klaipėdos savivaldybėje administracijos direktoriaus pareigas pradeda eiti A. Žukas4
Darbą Klaipėdos savivaldybėje penktadienį pradėjo naujai paskirtas administracijos direktorius Andrius Žukas, pranešė savivaldybė. ...
-
Lietuvoje lankysis Vokietijos parlamento vadovė
Penktadienį Vilniuje viešės Vokietijos Bundestago pirmininkė Barbel Bas (Berbel Bas). ...
-
Konservatorių prezidiumas aptars Vyriausybės ateitį7
Penktadienio pavakarę rengiamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumo posėdis, jame numatoma aptarti politinę padėtį šalyje. ...
-
M. Adomėnas: prisidengdama kova su terorizmu Afrikoje, Rusija kišasi į valstybių reikalus9
Užsienio reikalų ministras Mantas Adomėnas sako, kad Rusija manipuliuoja savo vaidmeniu Afrikoje neva remiant kovą su terorizmu, nes taip ji bando pasinaudot situacija ir kišasi į valstybių vidaus reikalus. ...
-
A. Anušauskas: buvęs NATO vadovas spekuliuoja dėl Baltijos šalių karių siuntimo į Ukrainą
Buvusio NATO vadovo Anderso Fogho Rasmusseno (Anderso Fouho Rasmuseno) teiginius, jog Kyjivui nesuteikus aiškių narystės perspektyvų Lenkija ir Baltijos šalys galėtų pačios siųsti karius į Ukrainą, krašto apsaugos ministras vadina...
-
Kariuomenės vadas: nauji NATO regioniniai planai gali būti patvirtinti kitą savaitę
Nauji NATO regioniniai planai iš esmės gali būti patvirtinti jau kitą savaitę, sako Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys. ...
-
R. Duchnevičius ir LLRA-KŠS, socialdemokratų frakcijos pasirašė bendradarbiavimo sutartį4
Vilniaus rajone pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp savivaldybės mero Roberto Duchnevičiaus ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) bei socialdemokratų frakcijų. ...
-
Baltarusiai sukūrė įrankį rinkti informaciją apie A. Lukašenkos režimo nusikaltimus7
Laisvosios Baltarusijos fondas pradėjo vykdyti tiriamąjį projektą „Tribunal“ („Tribunolas“), renkant duomenis apie Aliaksandro Lukašenkos režimo nusikaltimus savo šalyje ir Ukrainoje. ...