- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas ketvirtadienį ėmėsi neįgalumo nustatymo sistemos pertvarkos, pagal kurią būtų vertinama ne tik negalią turinčių žmonių sveikatos būklė, bet ir įsitraukti į darbą ir viešą gyvenimą trukdančios kasdienės gyvenimo kliūtys.
„Virš 147 tūkst. apie 9 proc. darbingo amžiaus gyventojų turi negalią. Daugiausiai darbingo amžiaus asmenų turi vidutinę negalią, 46 proc., tačiau laiku negaudami integracinės pagalbos jie taip ir neįsitraukia į darbo rinką, nesukaupia reikiamo stažo ir turi teisę tik į šalpos pensiją“, – pristatydama pertvarką Seime sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Anot jos, negaudami pagalbos, nedalyvaudami darbo rinkoje ir gyvendami atskirtyje žmonės su negalia patiria skurdo riziką – kas trečias iš jų, todėl reikalingi sisteminiai pokyčiai.
Parlamentas ketvirtadienį po patiekimo 90 balsų „už“, dviem parlamentarams balsavus prieš ir 26 susilaikius pritarė Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo ir lydintiesiems projektams. Toliau juos svarstys Seimo komitetai.
„Net kas trečias asmuo su negalia patiria skurdo riziką, todėl yra reikalingi sisteminiai pokyčiai“, – pristatydama pertvarką Seime sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Pasak M. Navickienės, tik trečdalis, apie 34 proc. žmonių su negalia, pasinaudoja socialinės integracijos priemonėmis, o daugiausiai dėmesio skyrus aplinkos kliūčių, o ne medicininių kriterijų vertinimui bus labiau atsižvelgiama į individualius žmogaus poreikius ir situaciją.
Net kas trečias asmuo su negalia patiria skurdo riziką, todėl yra reikalingi sisteminiai pokyčiai.
„Naujas negalios nustatymo modelis bus orientuotas į aplinkos kliūtis ir dalyvumo vertinimą, atitinkantis žmogaus individualius poreikius, o ne tik medicinines išvadas. Vieno langelio principu veikianti pagalbos žmonėms su negalia sistema, įteisinant atvejo vadybos metodą, užtikrins, kad reikiama pagalba asmeniui būtų suteikiama laiku“, – teigė ministrė.
Pasak ministrės, dabar negalios vertinimas grindžiamas medicininiais kriterijais (jie sudaro apie 90 proc.) ir tik maža apimtimi vertinami asmens gebėjimai, neatsižvelgiama į neigiamus aplinkos veiksnius, kurie paprastai ir neleidžia žmonėms su negalia įsitraukti į visuomenę.
Pertvarka numato, kad negalios vertinimo modelis būtų grindžiamas asmens gebėjimų vertinimu. Pirminiame variante bus siekiama medicininių kriterijų įtaką mažinti iki 60 proc., o palaipsniui pereiti prie 50 proc. ir 40 procentų.
Vyriausybė taip pat siūlo pertvarkyti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą bei Neįgaliųjų reikalų departamentą su pavaldžiomis įstaigomis – vietoj jų įsteigti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą.
SADM pranešime teigiama, kad šiuo metu tik apie trečdalis (34 proc.) žmonių su negalia naudojasi socialinės integracijos priemonėmis, skirtomis jų socialinei atskirčiai mažinti: būsto pritaikymu, asmenine pagalba, socialinės reabilitacijos paslaugomis bendruomenėje ir pan.
Tuo tarpu 65 proc. žmonių su negalia dėl aplinkos neprieinamumo patiria sunkumų savarankiškai gyvendami, naudodamiesi viešosiomis paslaugomis ir įsigydami prekes ar paslaugas.
Ministerija tikisi, kad 2025 metais 38 proc., o 2030 metais 42 proc. asmenų su negalia pasinaudotų socialinės įtraukties priemonėmis, skirtomis jų socialinei atskirčiai mažinti.
Taip pat norima, kad dirbančių darbingo amžiaus žmonių su negalia dalis 2025 metais sudarytų 39 proc., o 2030 metais – 47 proc., pernai šis rodiklis siekė 29 procentus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
R. M. Račkauskas: Panevėžyje – penkių politinių jėgų koalicija
Trečiai kadencijai perrinktas Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas sako, kad miesto taryboje bus suburta penkių politinių jėgų koalicija. ...
-
V. Mitalas – prieš lengvatos trečios pakopos pensijų kaupėjams naikinimą: knibinėjimas
Finansų ministerijai siūlant ateityje nebeleisti gyventojams susigrąžinti dalies įmokų į trečios pakopos pensijų fondus, valdantiesiems priklausančių „laisviečių“ lyderis Vytautas Mitalas abejoja, ar toks žingsnis teisingas. ...
-
Ignalinoje perskaičiuojami antrojo merų rinkimų turo balsai
Ignalinoje antradienį perskaičiuojami antrojo merų rinkimų turo balsai. ...
-
Rusams ketinama drausti įsigyti NT Lietuvoje: yra išimčių
Rusijos piliečiams ketinama uždrausti įsigyti Lietuvoje nekilnojamojo turto. ...
-
Premjerė: savivaldos rinkimai trukdė laiku suvaldyti pieno krizę3
Savivaldos rinkimai sutrukdė laiku suvaldyti metų pradžioje prasidėjusią krizę pieno sektoriuje, sako premjerė. Tačiau Ingrida Šimonytė tikisi, kad rinkimų aistroms nuslūgus bus galima ieškoti konstruktyvių sprendimų. ...
-
P. Gražulis pranešė surinkęs parašus dėl apkaltos J. Sejonienei4
Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis antradienį pranešė surinkęs 42 parašus dėl apkaltos konservatorei Jurgitai Sejonienei, užregistravusiai kalbėti švietimo, mokslo ir sporto ministrę Jurgitą Šiug...
-
Alytaus meras N. Cesiulis: gali būti, kad savivaldybėje nebeliks opozicijos1
Pirmajame ture perrinktas Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad daugumą užsitikrinę jo vedami miesto socialdemokratai kalbėsis su visomis į tarybą patekusiomis politinėmis jėgomis dėl bendro darbo. ...
-
Pasibaigę rinkimai: šešios didelės staigmenos4
Ne visur rinkimų baigtis tokia aiški kaip Kaune. Vilniaus rajono rinkėjai sulaužė beveik trijų dešimtmečių tradicijas, sostinę valdyti grįžta konservatoriai, Klaipėda – nebe liberalų tvirtovė. ...
-
Lietuvos Seimas ragina tarptautiniu lygiu Rusiją pripažinti teroristine valstybe
Lietuvos Seimas ragina tarptautiniu lygiu pripažinti Rusiją teroristine valstybe, o ten veikiančių politinių partijų narius įtraukti į Europos Sąjungos (ES) sankcijų sąrašus. ...
-
Uostamiestyje – rinkimų batalijų finalas8
Artimiausius ketverius metus uostamiesčiui vadovaus politinio rinkimų komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ lyderis, buvęs uosto vadovas Arvydas Vaitkus. Jis sekmadienį nurungė savo konkurentą konservatorių Audrių Petrošių, įveik...