Seime – diskusijos dėl nepaprastosios padėties įvedimo

Seimo posėdyje antradienį svarstomas siūlymas pasienio ruože mėnesiui įvesti nepaprastąją padėtį. Jei parlamentas apsispręs palaikyti įstatymo projektą, nepaprastoji padėtis Lietuvoje bus įvesta pirmą kartą.

„Numatome įvesti tik siauros apimties konstitucinius asmenų teisių suvaržymus ir tik tuos, kurie yra būtini ekstremaliai situacijai įveikti. Net ir šios mums beprecedentės krizės akivaizdoje turime nepamiršti savo prievolės būti humaniškiems, laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų, pasirūpinti tais užsieniečiais, kurie jau yra Lietuvoje“, – pristatydama projektą Seimo posėdyje teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Vis dėlto, pasak Seimo pirmininkės, reikia taip pat nepamiršti ir įsipareigojimo ginti Lietuvos valstybės ir Europos Sąjungos išorės sieną bei užtikrinti gyventojų saugumą.

Savo ruožtu premjerė Ingrida Šimonytė paaiškino, kodėl siūloma nepaprastąją padėtį pasienio ruože įvesti mėnesiui laiko.

„Kadangi tai yra labai delikatus mechanizmas, kur tikrai reikalinga Seimo priežiūra ir labai aiškus mandatas, todėl yra teikiamas siūlymas, kad ši padėtis būtų nustatyta mėnesiui. Toliau po mėnesio Seimas vertins atsižvelgdamas į tą situaciją, kaip ji klostysis artimiausias kelias savaites, ir spręs: gal pratęsti, gal praplėsti, gal reikės kažkokių kitų sprendimų“, – Seimo posėdyje sakė I. Šimonytė.

Jei valstybė neįvestų nepaprastosios padėties, savivaldybės ir jų vadovai kartu su pasieniečiais liktų iš esmės vieni kovoje su pabėgėlių srautais.

Ministrė pirmininkė teigia, kad ruože, kuriame planuojama įvesti nepaprastąją padėtį, dirbantiems ar gyvenantiems žmonėms naujasis režimas netrukdys.

„Čia tikrai yra gana siauras ruožas, žmonės, kurie dirba, tikrai galės dirbti. Tie žmonės, kurie galbūt norėtų tame ruože atsirasti tam, kad galbūt kažkam padėtų nusikalstamą veiką atlikti, pavyzdžiui, pervežti nelegaliai sieną bandančius kirsti žmones į kažkokią kitą teritoriją, kas yra nusikaltimas, žinoma, tokiems žmonėms atsirasti pasienio ruože bus gerokai sunkiau“, – teigė premjerė.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas taip pat išsakė palaikymą nepaprastosios padėties įvedimui.

„Jei valstybė neįvestų nepaprastosios padėties, savivaldybės ir jų vadovai kartu su pasieniečiais liktų iš esmės vieni kovoje su pabėgėlių srautais, todėl mes, kaip valstybės atstovai, Seimo nariai, tautos atstovai, turime padėti savivaldybėms tose teritorijose, susidūrus su pabėgėlių srautais, atsilaikyti“, – sakė jis.

Savo ruožtu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Dainius Gaižauskas teigė, kad nepaprastosios padėties reikalingumu įtikino premjerė I. Šimonytė bei pareigūnai.

„Kai pareigūnai išvardijo, kodėl jiems ji reikalinga, mes tikrai girdime ir tikrai apsvarstę frakcijoje sakome: palaikysime, nes tai yra būtina“, – iš Seimo tribūnos sakė D. Gaižauskas.

Visgi „valstiečių“ atstovas sukritikavo, kad nepaprastoji padėtis teisiškai nebuvo įvesta anksčiau, nors, pasak jo, toks režimas jau de facto egzistavo.

„Šiandien mes pasielgėme kaip tikra teisinė valstybė, nes priimsime įstatymą Seime kaip parlamentinė valstybė ir galėsime vėliau ginti savo interesus Europos Žmogaus Teisių Teisme“, – teigė D. Gaižauskas.

Projektu siūloma, kad neteisėtai į Lietuvos Respublikos teritoriją patekusiems ir (ar) Lietuvos Respublikos institucijų paskirtose užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų sprendimu būtų ribojama teisė susirašinėti, vykdyti pokalbius telefonu ir kitaip susižinoti, naudojant prieigą prie mobilaus ir interneto ryšio, prireikus apribojant galimybę naudotis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai toks asmuo naudodamasis šiomis priemonėmis kreipiasi į Lietuvos valstybės institucijas ir įstaigas.

Taip pat siūloma, kad neteisėtai į Lietuvos Respublikos teritoriją patekusiems ar užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams draudžiama gauti ir skleisti informaciją, išskyrus atvejus, kai toks asmuo kreipiasi į Lietuvos valstybės institucijas ir įstaigas.

Gyventojams siūloma apriboti ir galimybę patekti į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, taip pat šioje teritorijose deklaruoti gyvenamąją vietą. Taip pat siūloma asmenims riboti galimybę organizuoti ir rinktis į susirinkimus teritorijose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis.

Siūlymą dėl nepaprastosios padėties įvedimo pasienio ruože pateikė Vidaus reikalų ministerija, reaguodama į sudėtingą situaciją Lenkijos pasienyje, kai šimtai migrantų bandė šturmuoti valstybės sieną.

ELTA primena, kad paramą nepaprastosios padėties įvedimui pasienio ruože išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovas paragino Seimo narius palaikyti įstatymo projektą. Jo teigimu, sprendžiant susidariusią situaciją pasienyje su Baltarusija reikalinga vienybė.

 

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Pamastymui

Pamastymui portretas
latvija, lietuva, lenkija ir ukraina turi nedelsiant uzdaryti siena su baltarusija ir nepraleisti jokiu komerciniu auto. luka prarastu pinigus nuo tranzito tai jam butu krachas.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių