Prezidentas: rusų kalbos mokymas mokyklose nėra prioritetas

Rusų kalbos mokymas mokyklose šiandien nėra prioritetas ir daugiau dėmesio reikėtų skirti Europos Sąjungos valstybių oficialioms kalboms, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Ar mes turime tamprius ekonominius, kultūrinius, socialinius santykius su Rusija? Veikiausiai ne. Štai kodėl manau, kad tai nėra prioritetas“, – trečiadienį žurnalistams sakė prezidentas.

„Rusų kalbos mokytojų mes turime daugiau nei pakankamai. Tada savotiškai pasiūla pradeda diktuoti paklausą. Mano nuomone, tai nėra teisinga. Ar šiandien rusų kalbos puoselėjimas mūsų mokyklose yra mūsų prioritetas? Aš nemanau“, – teigė G. Nausėda.

Ar mes turime tamprius ekonominius, kultūrinius, socialinius santykius su Rusija? Veikiausiai ne. Štai kodėl manau, kad tai nėra prioritetas.

Jo teigimu, šiuo metu susiklostė situacija, kai „esame priklausomi nuo to fakto, kad tikrai turime daug rusų kalbos mokytojų“.

Pasak G. Nausėdos, Lietuvai palaikant intensyvius ryšius su Europos Sąjungos valstybėmis, prioritetą reikėtų teikti ispanų, prancūzų, vokiečių kalboms, kurios „labai praverčia mūsų žmonėms bendraujant su kolegomis Vakaruose“.

Visgi šių kalbų mokytojų trūksta, sakė prezidentas.

Latvijos švietimo ir mokslo ministerija anksčiau yra pranešusi apie planus nuo 2026–2027 mokslo metų mokyklose kaip antrąją užsienio kalbą leisti rinktis tik Europos Sąjungos šalių arba tų šalių, su kuriomis Latvija yra pasirašiusi tarpvyriausybines sutartis švietimo srityje. Į tokį sąrašą rusų kalba nepatektų.

Lietuvos švietimo vadovai yra nurodę rekomenduojantys mokykloms atsisakyti rusų kaip antrosios užsienio kalbos.

Ministerijos duomenimis, šiais mokslo metais rusų kalba, kaip antroji užsienio, mokyklose buvo populiariausia – ją pasirinko beveik 15 tūkst. šeštos klasės mokinių.NAUJAUSI KOMENTARAI

pasiūlymas

pasiūlymas portretas
Galima susitarti su tais pačiais latviais, pasienyje LT-LV pasienyje mokinti kaimyninę k vietoj rusų. Latvijos pusėje apie 30 tūkstančių lietuviais užsirašiusiųjų vien oficialiai surašymuose, turbūt yra daug daugiau, ir tarpukaryje buvo nemažai lietuviškų mokyklų, ir kažkiek latviškų Lietuvoje. Kodėl šiais laikais nebūtų galima susitarti, ir įvesti kaimynų k pamokas vietoj rus.? Atatinkamai šiaurės Lietuvoje, ir pietų Latvijoje. Kiek galima su latviais ruskai kalbėti?

iš viso

iš viso portretas
Kas čia per pasirinkimas, kai daugumoje mokyklų nėra mokytojų? Iš rusų kalbos ir rusų kalbos? Turėtų galmėti nieko nesirinkti tokiu atveju, gal žmones nori apsaugoti vaikus nuo rusų kalbos, kad nepatektų į jų infoerdvę internetuose ir nesiradikalizuotų į rašistus. Tada paaišketų kiek mokinių 'renkasi' rusų k, jei būtų galima nesirinkti. Arba suvaryti diktantus rašyti lietuviškai, vietoj rus k. Nes sakinio lietuviškai 9 iš 10 neparašo suprantamai.

Patriotas

Patriotas portretas
Dieve brangus, kokie rusifikuoti LT žmonės. Kaip užsivedę kartoja "priešo kalbą reikia mokėti", ar svaigsta apie mistinę didingą ruzkių kultiūrą. Velniop, tegu mokosi lietuviai priverstinai tos rusų (buvo meluojama, jog mokiniai patys pasirenka, paaiškėjo, kad nėra kitų k mokytojų, tad maskoliškai privalomai mokoma). Geriau ruskių, ir tuteišių mokyklose įveskim mokymą lietuvių k, o atsilaisvinusius lenkų mokytojus nusiųskim gilyn į Lietuvą, tegu lenkiškai vaikus moko vietoj ruzkių k. Kiek galima Šalčinykų vatą lenkinti? Pats laikas susigrąžint šį lietuvišką kraštą
VISI KOMENTARAI 15

Galerijos

Daugiau straipsnių