Ligoninių tinklo pertvarka nukeliama po savivaldos rinkimų

 • Teksto dydis:

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos inicijuojama ligoninių tinklo pertvarka atidedama pavasariui, tai yra po savivaldos rinkimų.

„Taigi nuspręsta, kad svarbiausi reforminiai projektai, susiję su ligoninių tinklo sudarymu ir jo sudarymo kriterijais, bus teikiami Seimo pavasario sesijoje. Jie yra nukeliami“, – pirmadienį pranešė A. Veryga.

Tai jis savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė dar prieš valdančiųjų „valstiečių“ frakcijos posėdį Seime, kur šis klausimas svarstomas.

Savivaldos rinkimai Lietuvoje vyks kovo 3 dieną, o pavasario sesija prasidės kovo 10 dieną.

Kalbėdamas su BNS ministras neslėpė, kad sprendimas atidėti ligoninių tinklo pertvarką susijęs su savivaldos rinkimais.

„Viena iš pagrindinių priežasčių yra tai, kad ir nieko nepriėmus, tai yra naudojama rinkimų kampanijoms, savivaldos rinkimams, yra meluojama, apgaudinėjama, ir tas kelia ne mažesnę grėsmę negu siekis ką nors apskritai daryti. Yra gąsdinama, kad bus uždaroma, tas kelia netikrumą darbuotojams, kelia netikrumą pacientams. Neturime tiek gebėjimų apvažiuoti visas savivaldybes ir visiems asmeniškai paaiškinti, ką išdarinėja vietos politikai ar opozicinės partijos“, – sakė A. Veryga.

Jis žada pats skirti laiko rajonų gyventojams paaiškinti apie planuoją tinklo pertvarką.

„Skirsiu laiko pavažinėti po savivaldybes ir kiek spėsiu pasikalbėti ne su, sakykime, politikais, ne su ligoninių vadovais, bet su žmonėmis pabendrauti ir paaiškinti, ir pabandyti tas manipuliacijas išsklaidyti“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Jis pranešė, kad nelaukiant pavasario parlamentui bus teikiami tik pasiūlymai, susiję su ligoninių valdymu – valdybų ir regioninių tarybų steigimu, nepriekaištingos reputacijos reikalavimo, kadencijų įstaigų vadovams, jų pavaduotojams ir buhalteriams nustatymu.

A. Veryga taip pat pakartojo, kad SAM neplanuoja uždaryti nė vienos gydymo įstaigos. Jis pareiškė matąs galimybių išsaugoti visas gydymo įstaigas.

„Ši reforma leistų užtikrinti, kad visi Lietuvos žmonės galėtų gauti jiems reikiamą kokybišką gydymą arčiau namų, sistemos stabilumą, tvarumą ir adekvatų medikų atlyginimų augimą“, – tvirtino jis.

Naują sveikatos apsaugos ministro su komanda rengtą ligoninių pertvarkos planą Seimui planuota pateikti lapkričio pabaigoje. Kilus pasipriešinimui pačioje „valstiečių“ frakcijoje, klausimas atidėtas iki gruodžio pradžios. Pirmadienį paaiškėjo, kad jo išvis nebus rudens sesijoje.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga neslėpė norįs, kad projektai kuo greičiau būtų priimti, nes siekiama, jog pertvarka pradėtų galioti 2020 metais. Dėl to A. Veryga projektus su kitais „valstiečiais“, tarp jų premjeru Sauliumi Skverneliu, „valstiečių“ partijos pirmininku Ramūnu Karbauskiu, registravo kaip Seimo narių siūlymus, o neteikė per Vyriausybę, nes tokiu atveju projektų svarstymo procedūros trunka ilgiau.

Pirmadienį ministras nebuvo tikras, kad spės atlikti visus darbus iki 2020-ųjų.

„Viskam reikia laiko, net ir sprendimams priimti yra politinis ciklas. Kita, turėkime galvoje, kad suformavus tarybas, reikia joms laiko, kad jos galėtų ką nors apsvarstyti, pasirengti, pasidėlioti, tai pačiai Vyriausybei kriterijų reikšmes aptarti su ta pačia bendruomene, juos priimti. Viskam tam reikia laiko. Tikiuosi, kad 2020 metai realu, bet tai tikrai nebebus 2020 metų pradžia“, – BNS sakė A. Veryga.

Ligoninių pertvarkos planą Seimas jau buvo patvirtinęs birželį, bet jį vetavo prezidentė. Jos teigimu, Konstitucijai galėjo prieštarauti priimta nuostata, kad stacionaro paslaugas teikiančios privačios gydymo įstaigos sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis būtų galėjusios sudaryti tik tokiu atveju, jeigu tų paslaugų nesugebėtų užtikrinti valstybinės ligoninės.

Anot šalies vadovės, tokia tvarka būtų panaikinusi teisę pacientui rinktis, ar jis nori gydytis privačioje, ar valstybinėje ligoninėje.

Pristatydamas naują ligoninių pertvarkos planą, ministras žadėjo, kad valstybinėms ir privačioms ligoninėms bus užtikrintos vienodos sąlygos patekti į gydymo įstaigų tinklą.

Naujame projekte numatyta, kad stacionarinių aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros įstaigų tinklas būtų formuojamas taip, kad užtikrintų Vyriausybės nustatytą geografinį sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir saugių paslaugų teikimą pacientams.

Patvirtintas tinklas turėtų galioti penkerius metus.

Pataisas ketinę teikti valdantieji sakė, kad nauja tvarka parengta nebeprieštaraus Konstitucijai, nes įstatyme numatomi kriterijai, kaip bus formuojamas minėtas tinklas.

Pagal projektą, į tinklą būtų įtrauktos tos gydymo įstaigos, kurios galėtų užtikrinti skubios pagalbos teikimą visą parą, paslaugų įvairovę, taip pat būtų atsižvelgiama į išvengiamos hospitalizacijos rodiklius ar į kitą įstaigą išvykstančių pacientų skaičių, geografinį prieinamumą.

Skirtingai nei anksčiau priimtose ir prezidentės vetuotose pataisose, gydymo įstaigų tinklą formuotų Vyriausybė, o ne sveikatos apsaugos ministras.

Be to, numatyta, kad įstaigos, priklausančios tinklui, dėl stacionarinių aktyviojo gydymo paslaugų turėtų prioriteto teisę sudaryti sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

Tuo metu įstaigos, teikiančios stacionarines paslaugas, tačiau nepriklausančios įstaigų tinklui, konkuruotų dėl paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis tuo atveju, jeigu tinklas nebūtų pajėgus teikti šių paslaugų.

Visoms įstaigoms, norinčioms sudaryti sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, būtų keliami privalomi reikalavimai. Įstaiga turėtų deklaruoti, kad juos atitinka prieš sudarydama sutartį su ligonių kasa.

Įstaigos privalėtų užtikrinti, kad pacientas galėtų paslaugą gauti nemokamai, privalėtų turėti licenciją ir neturėti sistemingų, tyčinių pažeidimų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jurga

Jurga portretas
Pritariu, komentatoriui, kad Veryga išsigando, jog gali tekti palikti postą, nemažiau išsigando ir patys valdantieji, nes bijo antrojo protesto, kad Sveikatos ministerijoje neapsigyventų medikai. Veryga reikėjo seniai atstatydinti.

Anonimas

Anonimas portretas
Veryga išsigando,kad gali išmesti,tai mat jau sugalvojo važinėti po gydomasias įstaigas ir kalbėtis.Ką jau tu gali kalbėti,kiek pridarei žmonėms nuoskaudų,dar ne viskas.Gydytojai kaip ir mokytojai gali pasipriešinti ir tuo pačiu esantys pacientai.Mes irgi reikalausime gero gydymo,o ne poperizmo,nes kaip ateini į gydytojų kabinetą nieko negali normaliai pasikalbėti su gydytoju,nes jie pildo visokius popierius,nes tai reikalauja išleisti įstatymai.Jau laikas buvo senai kad jį vyti lauk,nes jokio supratymo apie ligonius neturi ministras,tik popierinis jis.Dar gal premjeras atsitokės ir šį besmegenį atleis.Lauksiu tos minutės

zelemunčikas

zelemunčikas portretas
Tikisi,kad bus išrinkti tie,kurie padės visiškai sugriauti Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių