- Vaidotas Beniušis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
-
Lietuva ir Rusija jau įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai grąžinti į šeimas
Lietuvai ir Rusijai apsikeitus dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, į Lietuvą sugrąžinti du lietuviai ir norvegas, penktadienį pranešė Prezidentūra.
„Du Lietuvos piliečiai Jevgenijus Mataitis ir Arstidas Tamošaitis buvo sugrąžinti į Lietuvą ir šiuo metu grįžta į savo šeimas“, – žurnalistams sakė prezidento patarėjas Jonas Vytautas Žukas.
Per operaciją viename iš pasienio kontrolės punktų Lietuva savo ruožtu Rusijai perdavė du nuteistus Rusijos šnipus, kuriems prezidentas Gitanas Nausėda suteikė malonę.
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis sakė, kad operacija įvyko penktadienio vidurdienį.
Į Lietuvą sugrąžinti J. Mataitis ir A. Tamošaitis dėl šnipinėjimo Lietuvai Rusijoje buvo nuteisti 2016 metais.
Maskvos teismas Lietuvos pilietį A. Tamošaitį buvo nuteisęs kalėti 12 metų, Karaliaučiaus srities teismas dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę turinčiam J. Mataičiui buvo skyręs 13 metų nelaisvės.
Į Lietuvą taip pat sugrąžintas Rusijoje šiemet 14 metų laisvės atėmimo bausme Norvegijos pilietis Frodė Bergas perduotas Norvegijos ambasadai Vilniuje.
Pabrėžė rūpestį piliečiais
Prezidentūra ir VSD vadovas pabrėžė, kad ši operacija rodo, jog valstybė rūpinasi savo piliečiais.
„Valstybės privalo ginti savo piliečius ir išnaudoti tam visus galimus įrankius. Piliečiai turi žinoti, kad valstybė jų nepaliks. Tai viena esminių pasitikėjimo savo šalimi prielaidų“, – kalbėjo J. V. Žukas.
„Lietuvos piliečių laisvė yra itin svarbi vertybė, kuri turi būti ginama nuolat“, – pridūrė jis.
VSD direktorius D. Jauniškis po susitikimo su prezidentu sakė, kad „ši tarptautinė operacija buvo kruopščiai suplanuota ir įvykdyta patyrusių žvalgybos pareigūnų“.
„Šis įvykis patvirtina, kad Lietuvai rūpi kiekvienas Lietuvos pilietis ir visuomet bus dedamos pačios didžiausios pastangos ginti ir saugoti savo žmones“, – sakė D. Jauniškis.
Lietuvos pareigūnai niekada nekomentavo žvalgybos ryšių su J. Mataičiu ir A. Tamošaičiu.
Prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis sakė, kad J. Mataitis iki sulaikymo 2015 metų birželį Karaliaučiuje gyveno Vilniuje, yra vedęs ir turi du nepilnamečius sūnus.
Šis įvykis patvirtina, kad Lietuvai rūpi kiekvienas Lietuvos pilietis ir visuomet bus dedamos pačios didžiausios pastangos ginti ir saugoti savo žmones.
2015 metų gegužę Maskvoje sulaikytas A. Tamošaitis iki sulaikymo taip pat gyveno Vilniuje, jis turi pilnametę dukrą, pridūrė jis.
Nei VSD vadovas, nei Prezidentūros atstovai į žurnalistų klausimus penktadienį neatsakinėjo.
Išlaisvintas norvegas „pavargęs, bet stiprus“
Per Lietuvos ir Rusijos „šnipų mainus“ laisvę atgavęs buvęs Norvegijos pasienietis Frodė Bergas yra pavargęs, bet stiprus, penktadienio vakarą pranešė jo advokatas.
„Kalbėjausi su juo šįvakar, jis pavargęs, bet stiprus“, – portalui VG sakė advokatas Brynjulfas Risnesas.
Pasak gynėjo, F. Bergas yra dėkingas visiems jį palaikiusiems žmonėms, ypač iš jo gimtojo rengiono Finmarko.
„Jam reikia ramybės, bet jis supranta, kad daugelis domisi jo byla, todėl jis paskelbs pranešimą Norvegijos žiniasklaidai, kai atsigaus“, – sakė B. Risnesas.
F. Bergo buvimo vieta kol kas neatskleidžiama.
F. Bergą rusai Maskvoje sulaikė 2017 metais. Šiemet jam buvo paskirta 14 metų laisvės atėmimo bausmė dėl šnipinėjimo.
Rusijos agentai
Penktadienio rytą Prezidentūra paskelbė, kad G. Nausėda suteikė malonę Rusijos piliečiams Nikolajui Filipčenkai ir Sergejui Moisejenkai.
N. Filipčenka buvo sulaikytas 2015 metų balandžio 29 dieną, kai vyko traukiniu per Lietuvą iš Karaliaučiaus srities į Baltarusiją.
Vilniaus apygardos teismas 2017 metų liepos 7 dieną dėl šnipinėjimo jam skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę.
Anot teisėsaugos, jis buvo Federalinės saugumo tarnybos (FSB) Karaliaučiaus srities valdybos karininkas, o šnipinėdamas naudojosi netikra tapatybe.
Lietuvos žvalgybos teigimu, tai buvo pirmas atvejis Lietuvoje, kai dėl šnipinėjimo buvo sulaikytas kadrinis Rusijos saugumo tarnybos darbuotojas.
Teisėsauga buvo skelbusi, kad N. Filipčenka siekė užverbuoti Vadovybės apsaugos departamento pareigūnus įtaisyti pasiklausymo įrangą prezidentės Dalios Grybauskaitės kabinete ir rezidencijoje.
Rusijos karinės žvalgybos GRU karininkas S. Moisejenka sulaikytas 2014 metų pabaigoje.
Šiaulių apygardos teismas 2017 metų vasario 28 dieną jam skyrė 10 metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Pagal specialybę karo chirurgas S. Moisejenka Lietuvoje gyveno nuo aštuntojo dešimtmečio, dirbo Šiaulių karo ligoninėje. Jis yra turėjęs ir Lietuvos pilietybę, tačiau ji buvo panaikinta paaiškėjus, kad vyras nuslėpė taip pat esąs Rusijos pilietis.
2012 metais jis užverbavo nuo vaikystės pažįstamą Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose karininką Sergejų Pušiną teikti informaciją apie Lietuvos kariuomenę bei NATO oro policijos misiją, karinių orlaivių skrydžius, karinius mokymus, pajėgumų dislokacijos vietas, operacijas Afganistane.
Rusijos žvalgybai buvo perduotos ir Lietuvos krašto apsaugos ministerijos dokumentų kopijos, kai kurių Aviacijos bazės karininkų asmens bylų kopijos. Bylos duomenimis, S. Moisejenka už surinktą ir perduotą informaciją S.Pušinui mokėjo nuo 500 iki 1000 eurų, susitikimai Lietuvoje vyko laikantis ypatingos konspiracijos S. Moisejenkos garaže.
S. Moisejenka savo kaltę neigė, skundė nuosprendį, bet Apeliacinis teismas ir Aukščiausiasis teismas jo skundus atmetė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VTEK: dirbdama Elektrėnuose dabartinė Seimo narė supainiojo interesus2
Prieš patekdama į Seimą ir vadovaudama Elektrėnų profesinio mokymo centrui Silva Lengvinienė pateko į interesų konfliktą, konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). ...
-
G. Landsbergis – TS-LKD partijos pirmininkas dar ketveriems metams37
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) taryba patvirtino dabartinį lyderį Gabrielių Landsbergį partijos pirmininku dar vienai ketverių metų kadencijai. ...
-
Buvusi viceministrė įsidarbino ministerijos inicijuotame milijoninės vertės projekte3
Buvusi kultūros viceministrė Ingrida Veliutė nuo sausio dirba su 2,5 mln. eurų vertės projektu Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. ...
-
I. Šimonytė: tiems, kuriems nepatinka ši valdžia, galės 2024 m. išsirinkti tuos, kurie patiks152
Premjerė Ingrida Šimonytė, komentuodama pastarosiomis savaitėmis įsiplieskusias diskusijas dėl Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus, sako, kad tie, kurie yra nepatenkinti Seimo komitetų pirmininkais ar apskri...
-
Vizos humanitariniu pagrindu atvykusiems baltarusiams automatiškai nebus pratęsiamos15
Nacionalinės vizos, pasibaigus jų galiojimui, humanitariniu pagrindu į Lietuvą atvykusiems baltarusiams automatiškai nebus pratęsiamos, atvykusieji gali pateikti prašymą dėl leidimo gyventi arba dėl naujos nacionalinės vizos. ...
-
Prezidentas žada siekti, kad dalis jo mokestinių siūlymų nebūtų atidėti1
Valdantiesiems svarstant atidėti svarstomų mokestinių pakeitimų įsigaliojimą iki 2023-iųjų, prezidentas Gitanas Nausėda sako sieksiantis, kad kai kurios jo iniciatyvos būtų įgyvendintos anksčiau. ...
-
G. Nausėda tikisi ES sutarimo dėl COVID-19 skiepų pasų artimiausiu metu6
Prezidentas Gitanas Nausėda tikisi Europos Sąjungos (ES) sutarimo dėl COVID-19 skiepų pasų artimiausiuose ES viršūnių susitikimuose. ...
-
G. Nausėda sako, jog dalyvaus EVT „visa apimtim“, vetuotų atstovavimą įteisinantį įstatymą5
Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad yra nusiteikęs „visa apimtimi“ toliau pats dalyvauti Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimuose, taip pat tvirtina, jog vetuotų įstatymą, reglamentuojantį, kas atstovauja šaliai šiame f...
-
Klaipėdos miesto taryboje – nauja frakcija6
Klaipėdos miesto taryboje įsikūrė nauja frakcija. Trys tarybos nariai paliko frakciją „Už ateities Klaipėdą“ ir įkūrė naują – „Už Klaipėdos ateitį“. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen: svarbu, kad pandemija netaptų vienintelė tema10
Koronaviruso pandemija dominuoja politikų darbotvarkėje, tačiau svarbu, kad ji netaptų vienintele tema, sako Liberalų sąjūdžio pirmininkė, parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen. ...